Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.8) - Z posadnutosti upratovaním výnosný biznis

Iste poznáte aj Vy vo svojom okolí aspoň jedného človeka, ktorý má problém zaspať, ak náhodou ostala v dreze jedna neumytá šálka. Človek, ktorý je niekedy až chorobne poriadkumilovný, to má v živote ťažké, najmä ak mal to šťastie na chaotických rodinných príslušníkov. Podobne to bolo aj v prípade mladej Nemky Constanze Köpp, ktorá od malička rodičom prestavovala nábytok a sústavne im upratovaním „strpčovala“ život. Dnes je z nej úspešná inovatívna podnikateľka...

Vyplnila medzeru na trhu

Ako je možné premeniť posadnutosť poriadkom na úspešný biznis? Odpoveď je v podstate pomerne prozaická. Malá Constanze sa najskôr roky realizovala doma. Neustále premiestňovala nábytok a doplnky, vymýšľala nové kompozície, odstraňovala nepotrebné veci a nahrádzala ich novými. Rodičia neboli z dcérinho „talentu“ príliš nadšení, tak sa iniciatívna reorganizátorka musela začať realizovať mimo domu. Ako to už býva, prví boli po ruke priatelia. A kto by už len neocenil, že mu kamarátka príde domov zadarmo poupratovať? Navyše ak sa po jej zásahu izba či byt premenia na nepoznanie, samozrejme k lepšiemu.

Chýry o Coninom nadaní na zútulňovanie príbytkov s veľmi malými alebo takmer žiadnymi nákladmi sa rýchlo rozniesli. Mladá žena si získala najmä klientelu, ktorá nemala prebytočné tisíce na zaplatenie bytového dizajnéra či architekta. Constanze stavila na inú kartu – jednoducho prišla, byt vypratala, zbytočné veci odstránila, nábytok nanovo rozostavila, dodala pár nových doplnkov a byt zrazu po pár hodinách dýchal úplne iným životom.

 

Článok pokračuje pod reklamou

Upratovanie ako filozofia

Inovatívnosť tohto podnikania spočíva v jeho jednoduchosti. V ére obchodných domov s nábytkom a populárnych časopisov o bývaní sa s bytovými dizajnérmi akoby roztrhlo vrece. Každý však od Vás bude chcieť, aby ste nakúpili nový nábytok, vymenili podlahu, omaľovali steny a v neposlednom rade investovali nemalé peniaze do jeho projektu. Čo ak to ale ide aj inak?
Constanze nevyžaduje žiadne nákladné nákupy. Jej klient zaplatí iba jednorazový poplatok za jej služby. „Bytová kozmetička“ – ako samu seba nazýva, potom príde a za 6 hodín dá zákazníkov byt do parády. Jej zásah znamená v praxi upratanie, vypratanie, preorganizovanie, zostavenie nábytku nanovo a nakoniec ešte aj dobré rady, ako vo vynovenom priestore udržať poriadok dlhodobo.


V čom spočíva jej biznis model

Šikovná upratovacia maniačka, ktorá je lacnejšou alternatívou k bytovému dizajnérovi, rozhodne nezaspala na vavrínoch. O jej úspechoch už síce referujú veľké národné médiá, no ona svoje služby promuje ďalej a nielen to – úspešne ich rozšírila. Okrem návštev u svojich zákazníkov a milovaného upratovania totiž o tejto činnosti píše aj knihy a radí klientom aj na workshopoch. Obe tieto aktivity jej samozrejme prinášajú ďalší dodatočný zisk. Mohlo by sa zdať, že aktivity tejto obyvateľky nemeckého Hamburgu sú značne obmedzené práve na jednu konkrétnu geografickú oblasť. Opak je však pravdou. Constanze si poradila aj s týmto problémom a síce tak, že poskytuje poradenstvo cez internet – stačí jej poslať fotografie Vášho bytu či izby a ona následne formou konzultácií a rozhovorov online navrhne riešenie, ako priestor preorganizovať a dať mu novú tvár.


Tento podnikateľský nápad je perfektnou ukážkou toho, že do úspešného podnikania možno pretaviť takmer akúkoľvek Vašu záľubu – aj keď ju okolie možno považuje za otravnú alebo dokonca za zlozvyk. Mladej podnikateľke z Nemecka sa podarilo vyplniť medzeru na trhu tým, že zaujala menej bonitných klientov. Podobný potenciál by sa s menšou investíciou do kvalitného marketingu mohol uživiť aj na Slovensku. Radi upratujete? Potom ste práve dostali ideálny návod na to, ako Vašu záľubu speňažiť!

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Znakovanie si zamilovala, dnes vedie franšízu Baby Signs® na Slovensku

Anna Beňadiková počas materskej zistila, že so svojím dieťaťom môže komunikovať skôr ako začne rozprávať, a to použitím jednoduchých gest. Metódu znakovania si obľúbila natoľko, že vedie slovenskú pobočku americkej značky Baby Signs®. Ako sa projektová manažérka v oblasti IT dostala k vedeniu kurzov pre deti a ich rodičov?

Inovatívny nápad z dielne SPANNER SK- dezinfekčné brány môžu pomôcť mnohým firmám

Ešte donedávna vyrábali na zákazku zvárané a montované zariadenia. Kvôli koronakríze sústredili svoju pozornosť na vlastnú výrobu a za pár týždňov vytvorili produkt, ktorý pomáha s prevenciou pred šírením koronavírusu a uľahčuje firmám plniť vládne nariadenia.

E-šport alebo klasický šport? Hranie na počítači môže byť slušný biznis

Z miliónového biznisu sa za rok stal miliardový. Popularita e-športov každoročne rastie a sú veľkým lákadlom pre investorov. Ako vyzerá biznis vo svete e-športov?

Ako 17-ročný sa stal pilotom. Dnes Adam Kacvinský (Aprop) učí, ako lietať s dronmi

Letectvo nemali v rodine a nepatrilo ani k jeho vášni od detstva. Napriek tomu sa z Adama Kacvinského stal pilot bezmotorového lietadla a dronov, inštruktor lietania a zakladateľ spoločnosti zameranej na letecký výcvik Aprop s.r.o.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky