Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.41) – Moderné technológie pre strieborný vek

Celý svet uteká často rýchlejšie, než si vôbec stíhame uvedomiť. To, čo bolo včera ešte horúcou módnou novinkou, je dnes zastarané a nezaujímavé. Nahradené niečím novým. Mladý človek sa dokáže v modernej dobe ešte ako tak orientovať, ale čo taký dôchodca? Niektoré naše šikovné staré mamy sa naučili používať mobil. No vysvetlite babičke, čo je android, či ako „zazipovať“ veľkú prílohu a poslať ju mailom...

Technológie pre vekovú kategóriu 60+

Dnes bude reč práve o moderných technológiách a o elektronickej komunikácii, avšak z iného uhlu pohľadu, ako sme bežne zvyknutí. Väčšina z nás dnes už napríklad taký e-mail berie ako samozrejmosť. Relevantných bezplatných rozhraní, kde si možno založiť vlastnú virtuálnu „poštovú“ schránku, je na Slovensku i na svete hneď niekoľko. Pri výbere konkrétneho rozhrania sa rozhodujeme najmä na základe kritérií ako kapacita schránky, dizajn rozhrania, spamové filtre či možnosť triediť poštu do priečinkov.

Článok pokračuje pod reklamou


Teraz sa však vráťme späť a skúsme sa na celý predchádzajúci odsek pozrieť očami priemerného slovenského dôchodcu. Starému otcovi či starej mame bude už zrejme len pojem elektronická pošta naháňať husiu kožu. Slová ako spamový filter či kapacita sú už potom celkom irelevantné. Predsa je tu však potreba komunikácie v modernej dobe, kedy už takmer nik nepíše listy či snaha ostať v obraze. Mnohých ľudí v pokročilom veku prijme ku komunikácii cez internet i príbuzenstvo v zahraničí či vlastné aktivity v rôznych kluboch alebo skupinách, kde je nutnosť nejako sa dorozumieť v krátkej dobe. Núka sa teda e-mail... no ako by mal vyzerať, aby pokryl potreby dôchodcu?

Prišiel na to vývojár menom Itai Shirav, ktorého izraelská spoločnosť Platonix Technologies Ltd. neskôr svetu predstavila produkt pod názvom Red Stamp Mail

Jednoduchosť produktu i biznisu

Red Stamp Mail je v podstate istý druh klasického webového rozhrania určeného na e-mailovú komunikáciu. Jeho hlavným atribútom je však jednoduchosť. Okrem toho i veľké písmená, kontrastné farby a odbúranie zložitých operácií, akými sú napríklad premiestňovanie objektov ťahom myši či dvojité klikanie. Programátori tejto e-mailovej schránky sa riadili heslom čím menej, tým lepšie. Funkcie schránky sú teda obmedzené na prijímanie a odosielanie pošty a jednoduchú správu kontaktov. Všetko je k dispozícii online a nie je potrebná žiadna inštalácia. Je takisto možné nastaviť preposielanie z už existujúceho e-mailu (POP3 alebo IMAP). Očami dôchodcu ideálne riešenie – žiadne zložitosti, iba dostávam e-maily, píšem e-maily a ukladám si e-mailové adresy.


Izraelskí vývojári samozrejme nezabudli ani na princíp názornosti a tak k službe patrí aj rubrika Ako na to. Je tiež možné obrátiť sa na klasický helpdesk. Podobne jednoduchým spôsobom, ako samotný e-mail, funguje aj biznis model značky Red Stamp Mail. Prvých 30 dní má každý strieborný surfer zadarmo. Autori správne odhadli, že ak konzervatívny dôchodca niečomu začne dôverovať, nechce už skúšať iné alternatívy. Radšej si teda zaplatí, v tomto prípade poplatok 18 dolárov za ročné využívanie služby. Nie zlé v prípade, ak o jednoduchej a efektívnej elektronickej schránke povie stará mama v zápale nadšenia všetkým svojim susedkám...


Strieborné technológie po slovensky?

Trh moderných technológií stále akosi zabúda na inú ako produktívnu skupinu obyvateľstva. Samozrejme, je jej väčšina. No technológie špeciálne pre dôchodcov či pre deti predsa len predstavujú celkom lákavú dieru na trhu. Oblasti sa venuje málokto a trh je pomerne veľký, najmä ak sa naň pozeráme globálnou optikou.
Predstavte si, ako by mnohé vymoženosti dnešnej doby uľahčili život našim starým rodičom. Keby ich však vedeli ovládať... čo tak spraviť im život jednoduchším? Čo tak pustiť sa do prispôsobovania modernej doby staršej generácii? Skúste popremýšľať a možno práve vy prídete na to, ako spraviť najbližšiu veľkú dieru do sveta biznisu...

 

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Darčeky, pozvánky či menovky pre svadobných hostí: originálne nápady podnikateľov

Aby každá svadba bola nezabudnuteľnou pre ženícha, nevestu aj hostí, podnikatelia prichádzajú s rôznymi kreatívnymi nápadmi a produktmi. Čo netradičné ponúkajú?

Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky