Podnikateľský nápad roka - cesta k vlastnému podnikateľskému príbehu

Podnikateľský nápad roka - cesta k vlastnému podnikateľskému príbehu
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Už tretí ročník najväčšej biznis súťaže na Slovensku prekvapil kvalitou i kvantitou prihlásených projektov. Prínos súťaže Podnikateľský nápad roka však siaha ďaleko za hranice skupiny prihlásených súťažiacich.

Na porotcovské kreslo v prestížnej slovenskej biznis súťaži Podnikateľský nápad roka zasadol už druhýkrát. Jeden z najmladších riaditeľov banky v strednej Európe; Andrej Zaťko. „Keďže dokážem porovnať minulý ročník súťaže s tým súčasným, dovolím si tvrdiť, že medzi prihlásenými projektmi je priepastný rozdiel. Prihlášky sa v porovnaní s minulým ročníkom súťaže vyznačovali omnoho kvalitnejším spracovaním a prihlásené tímy sa vedeli značne lepšie odprezentovať,“ zhodnotil 3. ročník súťaže člen predstavenstva a riaditeľ J&T Banky Slovensko. Netajil sa tiež tým, že takmer každý jeden z top 15 projektov by si zaslúžil finančnú podporu, ktorá by mu uľahčila stúpanie na ceste k úspechu.

Jednou z podmienok prihlásenia sa do súťaže bolo aj zhotovenie videa, prostredníctvom ktorého súťažiace tímy porotcom predstavili svoje podnikateľské vízie a nápady. „Z krátkych videoprezentácií sme si dokázali vytvoriť relatívne dobrú predstavu o tíme, ktorý za prihláseným projektom stojí. Vedeli sme tiež odhadnúť jeho schopnosť dotiahnuť svoju víziu k reálnym výsledkom a vyvinúť daný produkt,“ priblížil jeden z porotcov kľúčový moment, ktorý pri výbere tých najlepších nápadov zohral nemalú úlohu. Tretí ročník Podnikateľského nápadu roka tak prekonal očakávania porotcov ako počtom prihlásených nápadov, tak aj ich kvalitou.

Generálnym partnerom aktuálneho ročníka súťaže sa stala J&T Banka, ktorá v roku 2014 rozšírila svoje portfólio o venture kapitálový fond - J&T Ventures. Vďaka nemu majú víťazi Podnikateľského nápadu roka 2014 možnosť získať investíciu do výšky 300 000 €. „Sme banka, v ktorej pracuje veľký podiel mladých ľudí. Preto sme veľmi radi, keď môžeme podporiť ambiciózne tímy, ktorých členovia chcú v živote niečo dosiahnuť. Aj z tohto dôvodu sa snažíme spolupracovať nielen so školami a študentmi, ale napr. aj s mladými slovenskými umelcami, vedcami, či začínajúcimi podnikateľmi aj prostredníctvom Združenia mladých podnikateľov Slovenska“ vysvetľuje Andrej Zaťko. Prostredníctvom podpory startupov tak J&T Banka podáva pomocnú ruku ľuďom s jedinečnými nápadmi a odhodlaním premeniť ich na svetové produkty. „Myslím si, že títo ľudia si zaslúžia podporu, pretože v konečnom dôsledku sú prínosom pre celú spoločnosť. Často dokážu zvýšiť nielen zamestnanosť, ale aj efektívne propagovať Slovensko v zahraničí,“ dodáva Zaťko.

Skutočnými víťazmi súťaže však nie sú len ocenené projekty. Vďaka diskusii s porotou získali finalisti pomerne širokú spätnú väzbu na silnejšie, ale i slabšie stránky svojich projektov. „Pridanou hodnotou takýchto biznis súťaží je aj priestor na zamyslenie sa. Ten ponúkajú nielen súťažiacim, ale všetkým, ktorí danú súťaž sledujú. Podnecujú ich, aby na svojom nápade pracovali a šli za svojím cieľom. A hoci to nie je vždy ľahké, aby sa nevzdávali a dotiahli to až k prvému veľkému zákazníkovi či investorovi,“ hodnotí prínos podnikateľských súťaží zástupca generálneho partnera aktuálneho ročníka Podnikateľského nápadu roka.

„Podnikateľský nápad roka má motivovať a vplývať na každého jedného človeka, ktorý nosí v hlave nejakú ideu, myšlienku, no nevie, ako ju správne uchopiť. Je tým pravým podnetom na začiatok budovania vlastného podnikateľského príbehu. Zároveň podáva obraz o inovatívnych myšlienkach iných ľudí, ale aj o potenciálnej konkurencii na trhu. Ukazuje možný spôsob, ako nápad či produkt dotiahnuť do úspešného konca. Súťaž je však aj návodom na tvorbu marketingovej stratégie či správneho prístupu k právnym otázkam,“ dodáva Andrej Zaťko. Za spomenutými pozitívami stojí predovšetkým komunikácia súťažiacich s odborníkmi sediacimi na porotcovských stoličkách, ale aj vzájomná interakcia jednotlivých tímov.

Viaceré stretnutia a diskusie porotcov o prihlásených projektoch viedli až k voľbe tých najlepších, ktorých autori si počas galavečera na pódiu prevzali významné ocenenia. „V úplnom finále nastala medzi nami v porote takmer jednohlasná zhoda. Aj napriek tomu, že porotcovia mali rôznorodý odborný background. Boli medzi nami totiž profesionáli, ktorí rozumejú technológiám, marketingu či financiám. Každý dokázal do diskusie vniesť svoj odborný pohľad, ktoré výsledkom bola voľba víťaza,“ zhodnotil vzájomnú spoluprácu porotcov Andrej Zaťko.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Zažite Majstrovstvá sveta v hokeji 2015 celkom inak, vďaka startupu CHATR.tv

S aplikáciou CHATR.tv váš názor ma počínanie hráčov na ľadovej ploche neostane doma v obývačke.

Podnikateľské súťaže a ich prehľad pre rok 2015

Aké biznis súťaže plánujú organizátori na Slovnesku v roku 2015 a kedy bude možné sa do nich prihlásiť? Prinášame ucelený prehľad.

CV CANDY: o krok bližšie ku kvalitnejšiemu zamestnancovi či lepšej práci

Postavili most nad priepasťou medzi ľuďmi hľadajúcimi zamestnanie a firmami, ktoré pátrajú po kvalitných kandidátoch. Ľudia stojaci za šikovným projektom menom CV CANDY.

Víziu štýlového motorkárskeho oblečenia premenili na realitu - KLMwear

KLMwear - unikátne spojenie funkčnosti a estetiky v motorkárskom oblečení svetu predstavili štyria fanúšikovia motocyklov, ktorí sú horlivými vyznávačmi motorkárskeho štýlu života. K tomu neodmysliteľne patrí funkčné oblečenie, ktorému sa rozhodli dodať potrebný štýl.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky