Aplikácia, ktorá sa stará o duševné zdravie

Jej cieľom je pomôcť ľuďom riešiť úzkosť, stres a nespavosť. Vzniku aplikácie predchádzal web, ktorý jednoduchým testom trpezlivosti pomohol vytvoriť databázu prvých používateľov.

Mnohí ľudia majú pocit, že žijú v uponáhľanej dobe a nemajú čas na seba. Nevedia sa na nič sústrediť a cítia sa vyčerpaní. Vyhľadávajú preto služby, vďaka ktorým nájdu vytúžený pokoj. Riešiť túto situáciu sa rozhodli tvorcovia relaxačnej aplikácie Calm, ktorá ľuďom pomáha s problémami ako úzkosť, stres a nespavosť. Jej vzniku ale predchádzal web, ktorý jednoduchým testom trpezlivosti pomohol vytvoriť databázu prvých používateľov.

Úspech až po rokoch podnikania

Pri tvorení aplikácie Calm vychádzala dvojica zakladateľov z predošlých skúseností z podnikania. Zakladatelia Michael Acton Smith a Alex Tew najskôr prevádzkovali herný startup Mind Candy, ktorý predplatiteľom ponúkal dobrodružstvo vo forme hľadania pokladu po celom svete. Bol to kreatívny, ale finančne náročný nápad, ktorý sa na trhu neujal. Neskôr dvojica založila detskú online aplikáciu Moshi Monsters, ktorá síce mala spočiatku viac ako 80 miliónov používateľov, no napokon v súčasnom hernom priemysle neprežila.

Michael a Alex nakoniec založili v roku 2012 spoločnosť Calm. Víziou bolo poskytnúť meditáciu a duševný oddych ako predplatiteľskú službu. Stránka nebola pri spustení ani zďaleka dokonalá – jediné, čo ponúkala, bol ženský hlas čítajúci relaxačné príbehy.

Po štyroch rokoch však jeden zo zakladateľov, Alex, prišiel s novým vylepšením. Vytvoril web s názvom donothingfor2minutes.com, na ktorom bol obrázok pláže s pohybujúcimi sa vlnami. Úlohou návštevníka stránky bolo dve minúty sedieť, nič nerobiť a pozerať sa na obrazovku bez toho, aby sa dotkol klávesnice či pohol myšou. Fascinujúci na tom celom bol fakt, že mnohí návštevníci stránky túto úlohu nedokázali splniť. Ak však vydržali, po dvoch minútach sa na stránke objavil formulár, kde zakladatelia požiadali návštevníkov o ich e-mailové adresy. Takto sa im podarilo vo veľmi krátkom čase získať viac než 100 000 e-mailov.

Následne si dvojica uvedomila, že vytvoria aplikáciu so špeciálnym zvukovým obsahom. Prémiové audio v mobile je zaujímavá oblasť, pretože je to jednoduchšie a lacnejšie ako vytváranie videa. Pre mnohých ľudí je tento druh obsahu zároveň jednoduchší na vnímanie ako pozeranie videí.

Aplikácia zabezpečí pokojný spánok a duševné zdravie

Aplikácia Calm obsahuje zvuky, ktoré posilňujú duševnú zdatnosť a pomáhajú vyrovnať sa s najväčšími výzvami duševného zdravia súčasnosti – stresom, úzkosťou, nespavosťou a depresiou. Užívateľsky najobľúbenejšou funkciou programu Calm je desaťminútová meditácia The Daily Calm, ktorá každý deň skúma novú oblasť a prináša inšpiratívny koncept. Obsahuje tiež približne 100 spánkových príbehov či pokojnú hudbu, zvuky prírody a podobne. Aplikácia ponúka rôzne druhy meditácií, ktorých dĺžka trvá od 2 do 35 minút.

Aplikácia Calm je k dispozícii na stiahnutie zadarmo a ponúka aj určitú ukážku bezplatného obsahu. Predplatné Calm Premium zasa odomkne prístup k celej knižnici. Stojí 60 dolárov (približne 52 eur) ročne a predchádza mu bezplatná sedemdňová skúšobná verzia.

Obsahu aplikácie a meditáciám sa venuje Tamara Levittová, ktorá posledných 30 rokov študovala rôzne meditačné praktiky a ktorú spoločnosť Calm oslovila, aby sa spolupodieľala na tomto projekte.

Prvenstvo v relaxačnej tematike

Startup, ktorý spoločnosť Apple označila za TOP aplikáciu pre iPhone v roku 2017, sľubuje, že pomôže používateľom lepšie spať, zvýši sebavedomie a zníži stres a úzkosť, a to všetko pomocou meditácií so sprievodcom, upokojujúcej hudby a rozprávok na dobrú noc. Takzvané „príbehy na spanie“ nahlas čítajú celebrity ako Matthew McConaughey či známy maliar a moderátor Bob Ross. Dopĺňajú ich upokojujúce zvuky, ako napríklad dážď, šum vetra alebo mora. Rozprávači popisujú prírodné scenérie aj vzdialené krajiny.

Relaxačná aplikácia patrí medzi najobľúbenejšie a najsťahovanejšie meditačné aplikácie na trhu – spoločnosť Calm má štyri milióny predplatiteľov a jej celkový počet stiahnutí stúpol na viac ako 100 miliónov.

Okrem prilákania ďalších používateľov aplikácie sa startup usiluje tiež o väčší rast v ázijsko-pacifickom regióne. Do aplikácie pridali tvorcovia ako siedmy používaný jazyk japončinu.

Zdroje: support.calm.com, bizjournals.com, mixergy.com, insightpartners.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky