Zelené firmy sa dostávajú do popredia: Oplatí sa do nich investovať?

Pandémia pomohla zvýšiť popularitu zelených investícií. Hoci trend investovania do ekologických firiem tu máme už niekoľko rokov, koronakríza ho ešte viac umocnila.

Veľa investorov zmenilo svoju stratégiu a pri tvorbe portfólií začali dbať na zodpovednejší prístup. Vyzerá to tak, že zelené investície alebo tzv. ESG firmy (environmentálne, sociálne a riadiace kritériá) majú veľký potenciál priniesť v budúcnosti aj vyšší zisk ako ich konkurenti. 

Prečo sa investovanie do zelených firiem oplatí? 

Ak beriete investovanie ako spôsob výhodného sporenia na budúcnosť, mali by ste porozmýšľať o rozšírení svojho portfólia aj o tzv. zelené investície. V roku 2020 firmy, ktoré kladú dôraz na ochranu životného prostredia, ponúkli investorom počas 9 mesiacov vyššie výnosy, aby sa dostali do ich pozornosti, a tak získali potrebné financie.

Investovanie do zelených projektov je nielen moderné, ale v budúcnosti bude aj výhodné. Akcie spomínaných ekologických firiem dokázali počas koronakrízy ustáť väčšie výkyvy trhu ako bežné spoločnosti, ktorých prioritou nie je ochrana planéty. Keď na burze nastal prepad, akcie ESG spoločností klesli menej ako bol trhový priemer.

Súvisí to aj s tým, že spoločensky a ekologicky zodpovedné firmy majú lepšie nastavené riadiace procesy, a tak dokážu efektívnejšie reagovať na zmeny trhu. Snažia sa dbať nielen na ochranu prírody, ale aj na kontrolu nákladov a preventívnu prípravu na možný pokles.

Zdroj: unsplash.com
Zdroj: unsplash.com
Článok pokračuje pod reklamou

Do čoho môžete investovať? 

Zaujímavé zhodnotenie peňazí prinášajú tzv. zelené fondy. V investičnom segmente Európy tvoria asi len 15 %, no predpokladá sa, že v najbližších rokoch sa ich miera zvýši až na 57 %. Zelené fondy patria k menej riskantným, zaujímavo výnosným a ekologickým investíciám s veľkým potenciálom do budúcna.

V západnej Európe sú fondy zložené z aktivít zameraných na ochranu prírodných zdrojov, výrobu a objavovanie alternatívnych zdrojov energie či realizáciu projektov na zlepšenie čistoty ovzdušia a vody čoraz vyhľadávanejšie. Veľkej popularite sa tešia najmä v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku.

Okrem podielových fondov však môžete investovať aj do cenných papierov, ETF fondov či dlhopisov zelených spoločností. Ekologické dlhopisy niekedy ponúkajú aj štátne orgány, ktoré tak vytvárajú finančný balíček určený pre rôzne eko projekty a podniky.

Investovanie do zelených spoločností však môže byť aj riskantné, najmä v prípade, keď sa rozhodnete investovať do nejakého startupu či firmy s nejasnou históriou. Preto vždy zvážte, či je miera rizika hodná potenciálneho výnosu.

Aké sú ďalšie veľké trendy v investovaní? 

Koronakríza investorom ukázala, že sa oplatí investovať do oblastí, ktoré budú mať svetový význam aj po skončení pandémie. K horúcim trendom sa okrem udržateľnosti a ekológie pridali aj digitálna transformácia (keďže počas pandémie sme sa presunuli do online sveta) či inovácie v zdravotníctve (vývoj vakcín proti koronavírusu). Pri budúcom investovaní preto zoberte do úvahy všetky trendy, ktoré koronakríza vytvorila alebo posilnila.

Tento článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Basta digital s.r.o.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Hypotéka a zúženie BSM: ako postupovať a na čo dať pozor, radí odborník

Rieši problémy v manželstve aj pri rozvode, žiadanie o úver však nemusí uľahčiť. Čo treba vedieť o zúžení BSM v prípade hypotéky, prezradil odborník na financie, Ladislav Smoroň.

Dedenie dlhov

Súčasťou dedičstva nie je iba majetok, ale aj všetky dlhy zomrelého. Aké sú špecifiká dedenia dlhov, do akej výšky za ne zodpovedá dedič a za akých podmienok sa môže plateniu zdedených dlhov vyhnúť?

Odmietnutie dedičstva

Do kedy je možné dedičstvo odmietnuť a akým spôsobom? Aké má práva dedič, ak si svoje rozhodnutie rozmyslí a o dedičstvo záujem bude mať?

Obsah dedičstva – čo do dedičstva patrí

Čo je predmetom dedenia a čo sa za dedičstvo nepovažuje? Ktoré práva môžu po smrti poručiteľ prejsť na inú osobu inak ako dedením?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky