Zelené firmy sa dostávajú do popredia: Oplatí sa do nich investovať?

Pandémia pomohla zvýšiť popularitu zelených investícií. Hoci trend investovania do ekologických firiem tu máme už niekoľko rokov, koronakríza ho ešte viac umocnila.

Veľa investorov zmenilo svoju stratégiu a pri tvorbe portfólií začali dbať na zodpovednejší prístup. Vyzerá to tak, že zelené investície alebo tzv. ESG firmy (environmentálne, sociálne a riadiace kritériá) majú veľký potenciál priniesť v budúcnosti aj vyšší zisk ako ich konkurenti. 

Prečo sa investovanie do zelených firiem oplatí? 

Ak beriete investovanie ako spôsob výhodného sporenia na budúcnosť, mali by ste porozmýšľať o rozšírení svojho portfólia aj o tzv. zelené investície. V roku 2020 firmy, ktoré kladú dôraz na ochranu životného prostredia, ponúkli investorom počas 9 mesiacov vyššie výnosy, aby sa dostali do ich pozornosti, a tak získali potrebné financie.

Investovanie do zelených projektov je nielen moderné, ale v budúcnosti bude aj výhodné. Akcie spomínaných ekologických firiem dokázali počas koronakrízy ustáť väčšie výkyvy trhu ako bežné spoločnosti, ktorých prioritou nie je ochrana planéty. Keď na burze nastal prepad, akcie ESG spoločností klesli menej ako bol trhový priemer.

Súvisí to aj s tým, že spoločensky a ekologicky zodpovedné firmy majú lepšie nastavené riadiace procesy, a tak dokážu efektívnejšie reagovať na zmeny trhu. Snažia sa dbať nielen na ochranu prírody, ale aj na kontrolu nákladov a preventívnu prípravu na možný pokles.

Zdroj: unsplash.com
Zdroj: unsplash.com
Článok pokračuje pod reklamou

Do čoho môžete investovať? 

Zaujímavé zhodnotenie peňazí prinášajú tzv. zelené fondy. V investičnom segmente Európy tvoria asi len 15 %, no predpokladá sa, že v najbližších rokoch sa ich miera zvýši až na 57 %. Zelené fondy patria k menej riskantným, zaujímavo výnosným a ekologickým investíciám s veľkým potenciálom do budúcna.

V západnej Európe sú fondy zložené z aktivít zameraných na ochranu prírodných zdrojov, výrobu a objavovanie alternatívnych zdrojov energie či realizáciu projektov na zlepšenie čistoty ovzdušia a vody čoraz vyhľadávanejšie. Veľkej popularite sa tešia najmä v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku.

Okrem podielových fondov však môžete investovať aj do cenných papierov, ETF fondov či dlhopisov zelených spoločností. Ekologické dlhopisy niekedy ponúkajú aj štátne orgány, ktoré tak vytvárajú finančný balíček určený pre rôzne eko projekty a podniky.

Investovanie do zelených spoločností však môže byť aj riskantné, najmä v prípade, keď sa rozhodnete investovať do nejakého startupu či firmy s nejasnou históriou. Preto vždy zvážte, či je miera rizika hodná potenciálneho výnosu.

Aké sú ďalšie veľké trendy v investovaní? 

Koronakríza investorom ukázala, že sa oplatí investovať do oblastí, ktoré budú mať svetový význam aj po skončení pandémie. K horúcim trendom sa okrem udržateľnosti a ekológie pridali aj digitálna transformácia (keďže počas pandémie sme sa presunuli do online sveta) či inovácie v zdravotníctve (vývoj vakcín proti koronavírusu). Pri budúcom investovaní preto zoberte do úvahy všetky trendy, ktoré koronakríza vytvorila alebo posilnila.

Tento článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Basta digital s.r.o.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Výživné na deti – najčastejšie omyly

Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom stanovuje spoluzodpovednosť rodičov o napĺňanie potrieb svojich biologických alebo osvojených detí. V rámci tejto témy možno vnímať množstvo omylov, ktoré môžu byť príčinou sporov o výživné.

Rozvod manželstva dohodou

Kedy je možné manželstvo rozviesť na základe dohody manželov, aké podmienky musia byť splnené a na ktorých bodoch sa manželia môžu dohodnúť v procese rozvodu?

Rozvod manželstva s maloletými deťmi

V čom sú špecifiká rozvodového konania v prípade, ak majú manželia spoločné maloleté deti?

Čo (ne)patrí do BSM?

Čo všetko môže byť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a čo do neho, naopak nepatrí?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky