Život s investorom - skúsenosti z Česka (videoreportáže)

Aj podnikateľom v susednom Česku sa darí rásť vďaka investorom. V nasledujúcich videách hovoria o svojich skúsenostiach s hľadaním investora, vyjednávaním o podmienkach spoločného podnikania, ale aj o spoločnom fungovaní vo firme a úlohách podnikateľov a investorov pre jej rozvoji.

Žaneta Badlíková (MEDEXO)

Žaneta Badlíková je spolumajiteľkou spoločnosti MEDEXO (distibútor stoličiek značky Spinalis). Investora pre svoje podnikanie získala v českej televíznej reality show Deň D. Primárnym cieľom jej účasti v tejto show bola reklama a zviditeľnenie produktu. Prepracovaný biznis plán však oslovil investorov natoľko, že si mohla vyberať, ktorí z nich získajú 20 % podiel v spoločnosti MEDEXO. Vďaka investorom získala oporu pri podnikaní. Zdôrazňuje, že podnikateľský anjel nie je na to, aby financoval naše pohodlie a robil za nás každodennú prácu.

 

Ondřej Komenda (inSophy s.r.o.)

Petr Opletal (MEDMORAVIA,s.r.o.)

Petr Opletal ako dlhoročný medár stretol svojho podnikateľského anjela náhodou. Spočiatku preňho dodával med ako darček pre hostí jeho konferencií. Až neskôr táto spolupráca prerástla do spoločného podnikania. Dnes pracujú na registrácií niekoľkých patentov. Petr priznáva, že na začiatku musel prekonať strach zo vstupu podnikateľského anjela do firmy a uvedomiť si, že investor je jeho partnerom a nie zlodejom.

 

Karel Obluk (AVG Technologies CZ, s.r.o.)

Karel Obluk je zástupca spoločnosti AVG, ktorá je jednou z najväčších firiem na svete v oblasti antivírovej ochrany. Milióny užívateľov po celom svete sa pri práci spoliehajú na produkty AVG. Spoločnosť AVG mala počas svojej existencie niekoľkých investorov. Tí však do spoločnosti vstúpili až v neskorších štádiách rozvoja a šlo o inštitucionálnych investorov - investičné spoločnosti. Skúsenosti spoločnosti AVG sú teda odlišné od firiem, ktoré získali investora v raných štádiách podnikania a väščinou šlo o podnikateľského anjela.

Zdroj: Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania a Združenie mladých podnikateľov Slovenska

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Riaditeľ UVP TECHNICOM: ako prezentovať startup na súťaži či pred investorom

František Jakab radí, na čo dať pozor pri prezentovaní inovatívneho nápadu na súťaži a približuje, kto a ako môže využiť tzv. inkubátor či s čím pomáhajú experti z Technickej univerzity v Košiciach.

GymBeam získal najväčšiu e-commerce investíciu v histórii Slovenska

Najrýchlejšie rastúca e-commerce platforma v strednej a východnej Európe získala investíciu od Crowdberry a Slovak investment holding.

METRO Group & Techstars vyberajú inovátorov pre multikanálový predaj

Na základe minuloročného úspešného ročníku sa aj tento rok môžu start-upy zo Slovenska prihlásiť do projektu METRO Retail Accelerator v spolupráci s Techstars. Desať najlepších získa príležitosť zapojiť sa do trojmesačného akceleračného programu v Berlíne, kde sa im bude venovať viac ako 100 mentorov z celého sveta a môžu získať investíciu až 120 000 eur. Start-upy sa môžu prihlásiť až do 2. februára 2018.

Slovenský Domotron chystá pokročilý smarthome systém pre celý svet

Domotron je komplexný systém inteligentnej domácnosti, tzv. smarthome systém. Firmu založili v roku 2012 dvaja spoločníci, Martin Budaj a Ján Zuštiak. Neskôr k nim pribudol aj Alexander Janušek, ktorý predtým pôsobil vo firme ako externista na marketing a obchod. Podelil sa s nami o dvojročné skúsenosti s hľadaním investora na slovenskom a českom trhu, ale aj o plány, ako chce firma rásť na domácom aj svetovom trhu.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky