Private equity v Rakúsku

Private equity v Rakúsku
Dominika Dobrovičová

študentka Ekonomickej univerzity v Bratislave, vo svojom štúdiu sa zameriava na medzinárodné vzťahy.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Aké spôsoby na podporu mladého podnikania existujú v Rakúsku? Kedy nastupuje na scénu venture kapitál, aké možnosti predstavuje táto forma financovania? Kto sú business angels a aká je ich úloha na rakúskom private equity trhu?

Výhody hneď za rohom

Rakúsko je pre mnohé firmy mostom do strednej východnej Európy, na ceste k metropolám ako Budapešť, Sofia či Bukurešť. Jeho výhodou je vysokokvalifikovaná pracovná sila, ktorá je v porovnaní s Berlínom, Londýnom či inými západnými veľkomestami relatívne lacná. Okrem jej ceny je však určite nutné uvedomiť si fakt, že podobne ako v Nemecku, aj na rakúskom trhu dominuje lojalita a vysoká produktivita. Okrem týchto žolíkov disponuje Viedeň aj hojným zastúpením tzv. business angels. A keďže fakt, že Rakúsko spája západ s východnými trhmi podnecuje investičné aktivity, s malým, no dostatočne potenciálnym nápadom, máte veľkú šancu zlákať na svoju stranu anjelského investora.

Riskantná pomoc pre mladých podnikateľov

V prvotnej fáze podnikania, kedy dôjde k vyčerpaniu počiatočnej zásoby zdrojov podnikateľa, je svetlom na konci tunela pomoc z radov venture kapitálu. Jeho prvým typom je pomoc od spomínaných anjelov, teda business angels. Ide o podnikateľov, prípadne bývalých podnikateľov, ktorí majú z nejakého dôvodu záujem mladému podnikaniu pomôcť. Táto forma pomoci predstavuje nielen finančný príspevok, spomínaný anjel „dotuje“ vybrané podnikanie aj svojím know-how a často sa aj aktívne podieľa na vedení spoločnosti. Tento typ investovania predstavuje „anjelskú“ pomoc, pretože riziko v tejto fáze podnikania je pre bežného investora privysoké. Keď sa podnikanie dostane za určitú hranicu úspechu a miera rizika sa zníži, mladí podnikatelia majú k dispozícii ďalšie možnosti. Na scénu nastupuje „ten pravý“ venture kapitál a otvárajú sa dvere k ďalším zdrojom finančného krytia.

Ako je na tom rozvojový kapitál v Rakúsku

Súčasný vývojový trend v oblasti private equity v Rakúsku je rastúci. Neznamená to však, že situácia na trhu so súkromnými akciami je vyslovene pozitívna. Z dôvodu vysokej miery investičnej konzervatívnosti rakúskeho obyvateľstva spôsobenej zvýšenou mierou rizika ostáva väčšina úspor bonitnej klientely v bankách. Dôvodom je dopad finančnej krízy, z ktorej sa rozvojový kapitál nestihol úplne ozdraviť. Private equity investície klesli tak markantne, že napr. v roku 2009 tvorili už len tretinu objemu roka 2007 (z 335 mil. € pokles na 138 mil. €). Existujú však dôvody na optimizmus. Postupne sa objavujú rôzne iniciatívy, agentúry, poradenstvo, súťaže, ktorých cieľom je zvýšiť dostupnosť kapitálu.

Zo súdka poradenstva

TECH 2B je projekt, ktorý podporuje technicky zameraných podnikateľov v Hornom Rakúsku. Táto iniciatíva predstavuje trojstupňový poradenský program, pričom prvá fáza zahŕňa plánovanie a prezentovanie svojho projektu a jej výsledkom je výber účastníkov programu. Druhá fáza predstavuje samotný coaching (príprava stratégie presadenia idey, otázka marketingu, financovania,...) a jej cieľom je dotiahnuť start-up projekt do konca a pripraviť ho pre trh. Treťou fázou je program business 2excellence, kedy start-upistov na začiatku ich podnikania sprevádzajú uznávaní podnikatelia.

I2B je iniciatíva rakúskej obchodnej komory, Erste Bank a sporiteľní. Účastníci majú prostredníctvom nej možnosť bezplatne získať informácie o tvorbe business plánov a tiež feedback na tie, ktoré si vytvorili sami. Víťazi získajú finančnú výhru a vecnú cenu v hodnote 150 000 eur v rámci rôznych kategórií súvisiacich s charakterom podnikateľskej činnosti.

Rakúska obchodná komora podporila mladých podnikateľov aj vytvorením internetového portálu www.gruenderservice.at, kde poskytuje informácie o zakladaní spoločností, o trhu, o právnych aspektoch podnikania v Rakúsku a navyše organizuje eventy, ktoré mladým podnikateľom ponúkajú aj osobné poradenstvo.

Článok pokračuje pod reklamou

Finančná pomoc

V Hornom Rakúsku pôsobí aj Oberösterreichische Forschungsförderungsgesellschaft, ktorá preberá asi 75% nákladov vynaložených na prieskum trhu a poskytuje finančnú injekciu až do výšky 70% nákladov projektu, úvery s nízkym úrokom a pôžičky splatné do piatich rokov po ukončení projektu. Pre inovatívne mladé podnikanie s potenciálom vytvorenia nových pracovných miest zabezpečuje aj coaching, štúdie realizovateľnosti projektu a iné formy poradenstva.

Ako sme už spomenuli, kríza dostupnosť kapitálu mierne obmedzila. Hlavným dôvodom je vyžadovanie vyššej miery zaistenia a s tým spojená väčšia opatrnosť. Pre fungovanie ekonomiky je však kapitál kľúčový, preto sa do podpory mladých podnikateľov zapája aj verejný sektor.

V Rakúsku došlo k vytvoreniu dvoch fondov a to 65 mil. vládneho fondu pre start-upy a tzv. Business angel fondu. V prvom prípade ide o rýdzo vládnu iniciatívu, zatiaľ čo druhý predstavuje kombináciu súkromnej a vládnej podpory v hodnote 45 mil. eur. Pomoc business angels znásobuje tak, že za každé euro, ktoré poskytne súkromný investor, štát poskytne ďalšie.

Balík služieb od Vienna business agency (VBA)

VBA predstavuje agentúru, ktorá zabezpečuje rozvoj podnikateľského potenciálu vo Viedni. Poskytuje finančnú podporu, consulting a priestory pre osoby so záujmom venovať sa svojej podnikateľskej činnosti v Rakúsku. Jej úlohou je podnietiť inovatívnosť a modernizáciu podnikov a v konečnom dôsledku ich celkovú konkurencieschopnosť na svetovom trhu. Keď sa teda slovenskí podnikatelia rozhodnú expandovať na zahraničný trh, Rakúsko im poskytuje dostatočnú šancu na úspech.

Pre vedátorov

AWS (Austria wirtschaftsservice) je agentúra podporujúca malé a stredné podnikanie. Jej iniciatívou je aj súťaž BOB (Best of Biotech – get your business started), ktorá motivuje vedcov, ale aj ostatných inovatívnych a kreatívnych ľudí k pretransformovaniu svojho nápadu do business plánu. Takýmto spôsobom podporuje komerčné využitie aplikovaného vedeckého výskumu. Tento program ponúka svojim účastníkom kompletné poradenstvo a networking.

Skúste to aj v Rakúsku

V Rakúsku existuje široká škála podpory mladého podnikania. Dôležitou je však inovatívnosť plus fakt, že niektoré formy podpory sú určené pre konkrétnu oblasť podnikania. Či už fondy, ktoré zabezpečia start-upy finančne, poradenské projekty alebo súťaže, šikovným podnikateľom sa otvárajú dvere možností.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Dominika Dobrovičová
Dominika Dobrovičová

študentka Ekonomickej univerzity v Bratislave, vo svojom štúdiu sa zameriava na medzinárodné vzťahy.


CB ESPRI Impact One: nový fond na financovanie projektov s pozitívnym spoločenským vplyvom

Na Slovensku vznikol fond zameraný na podniky s merateľným spoločenským dopadom. Koľko plánuje investovať, do akých firiem a aké podmienky treba splniť?

GymBeam získal najväčšiu e-commerce investíciu v histórii Slovenska

Najrýchlejšie rastúca e-commerce platforma v strednej a východnej Európe získala investíciu od Crowdberry a Slovak investment holding.

Nová možnosť financovania pre slovenské firmy cez dlhopisy! CVI prináša 50 miliónov eur

Slovenské firmy majú novú možnosť, ako financovať svoj rast. Spoločnosť Credit Value Investments (CVI), ktorá poskytuje financovanie ziskových firiem s rastovým potenciálom cez odkup súkromných dlhopisov, tu chce investovať 50 miliónov eur. V lete tohto roka rástla vďaka nej aj známa sieť so športovými potrebami Exisport.

Private equity fond Genesis podporil fúziu reťazca Datart s majiteľom predajní Euronics a Hej

Na trhu maloobchodného predaja spotrebnej elektroniky prišlo v nedávnom čase k česko-slovenskej fúzii HP Tronicu (Hej.sk, Kasa.cz, Euronics) a DATARTu, vďaka čomu vznikol subjekt so zhruba 20 % podielom na trhu, 130 špecializovanými predajňami a silnou pozíciou v on-line predaji. Celá transakcia bola zrealizovaná s finančnou podporou fondu Genesis Private Equity Fund III.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky