Vyplácanie Prvej pomoci od 1.9.2021: podľa akej schémy dostanú podnikatelia príspevok?

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) reflektuje na zmenu Covid automatu a od septembra do konca roka bude vyplácať Prvú pomoc.

Prvá pomoc je v súčasnosti naviazaná na celonárodný Covid automat. Zmena aktualizácie Alert systému pre monitorovanie vývoja pandémie a prijímanie opatrení proti „koronavírusu“, tzv. Covid automatu, sa odzrkadlí na úprave podmienok vyplácania príspevkov pre oprávnených žiadateľov, ku ktorým Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pristupuje od 1. septembra 2021.

Vyplácanie Prvej pomoci od 1.9.2021

Prvú pomoc za mesiac júl 2021 budú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vyplácať bez zmien. Za mesiac august sa Prvá pomoc vyplácať nebude. Od septembra do decembra 2021 rezort práce pokračuje v podpore udržania zamestnanosti v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránenia ich následkov. V praxi to znamená vyplácanie pôvodnej schémy Prvá pomoc okrem opatrenia 3B.

Túto zmenu prijala vláda 10. augusta 2021 ako súčasť uznesenia k návrhu aktualizácie Covid automatu. Bližšie informácie pre žiadateľov o príspevky z projektu Prvá pomoc budú zverejnené na stránke pomahameludom.sk.

Ak sa situácia zhorší, zmení sa aj vyplácanie Prvej pomoci

V prípade, že sa epidemiologická situácia na Slovensku zhorší, vláda SR môže prijať uznesenie, ktorým stanoví vyplácanie vyšších príspevkov (Prvá pomoc +, resp. Prvá pomoc ++).

Nový Covid automat dáva podnikateľom možnosť rozhodnúť sa

Prečítajte si tiež

Aktualizovaná verzia Covid automatu zmenila počet farieb alebo stupňov rozdelenia okresov podľa ich epidemiologickej situácie z šiestich na päť. Ďalšia zmena je tiež v tom, že podnikatelia si budú môcť vybrať, či do svojej prevádzky vpustia iba plne zaočkovaných zákazníkov, ľudí zaočkovaných, otestovaných alebo takých, čo ochorenie Covid-19 prekonali najviac pred 180 dňami, alebo povolia vstup všetkým, bez rozdielu. Od toho závisia aj pravidlá, ktoré budú prevádzkovatelia musieť dodržať. Najlepšie podmienky a najmenej obmedzení budú mať tí podnikatelia, ktorí umožnia vstup len zaočkovaným.

Zdroj: MPSVR SR

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Pôžičky pre cestovné kancelárie dostali „zelenú“

Cestovné kancelárie budú môcť žiadať o štátnu pomoc vo forme dotovaných úverov na vyplatenie peňazí pre svojich klientov. Aké sú podmienky nároku?

Povinná karanténa po pozitívnom teste alebo kontakte – pravidlá od 13.9.2021

Ako dlho bude potrebné zostať v karanténe po novom, kedy je možné izoláciu opustiť a čo to znamená pre zamestnancov a zamestnávateľov?

Očkovanie zamestnancov proti Covid-19: odborníci o tom, kde sú hranice právomocí zamestnávateľa

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 zatiaľ povinné nie je. Môže ho ale zamestnávateľ nariadiť zamestnancom? Má právo zisťovať, či je pracovník očkovaný alebo pýtať od neho negatívny test?

Cestovanie zamestnancov počas pandémie: práva a povinnosti zamestnávateľa

Ako zabrániť šíreniu koronavírusu vo firme po návrate zamestnancov zo zahraničia? Čo robiť v prípade, že na zahraničnú cestu musí vycestovať nezaočkovaný pracovník?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky