Crowdfunding – unikátne financovanie projektu formou predpredaja

Chcete realizovať svoj podnikateľský nápad, ale nemáte naň finančné prostriedky? Vyzbierajte ich dopredu priamo od zákazníkov formou limitovaného predpredaja, tzv. crowdfundingu. Ako takúto kampaň pripraviť a čo všetko to bude pre vás znamenať?

Čo je to vlastne crowdfunding?

Na Wikipedii nájdete takúto definíciu crowdfundingu: Crowdfunding (niekedy označovaný ako crowdfinancing, crowdsourcing alebo crowdsourced capital, slovensky kolektívne financovanie alebo kolektívna podpora) je spôsob získavania kapitálu pre nové projekty a podniky pomocou vyžiadaných mikropríspevkov od veľkého množstva zúčastnených.

V praxi teda ide laicky o predpredaj, v rámci ktorého sa vám veľký počet budúcich zákazníkov dopredu vyzbiera na realizáciu vášho projektu. Tento typ financovania sa najčastejšie používa na umelecké projekty ako knihy, hudba, hry a filmy, ale aj na dizajnové či technologické novinky. V zásade však môžete formou crowdfundingu financovať akýkoľvek projekt, pri ktorom viete zákazníkom v predpredaji ponúknuť reálnu a atraktívnu protihodnotu.

Princíp takéhoto financovania tkvie v tom, že jednoduchšie vyzbierate veľa menších príspevkov od viac ľudí, ako by ste našli jedného veľkého investora, ktorý by niesol celé riziko.

Navyše, crowdfundingová kampaň má pre zákazníkov jednu obrovskú výhodu. Váš produkt si síce predkúpia, no ak sa vám nepodarí vyzbierať finálnu sumu počas stanoveného času, projekt skončí ako neúspešný a zákazníkom sa automaticky vrátia peniaze na účet. Nič teda nestratia, môžu len získať.

Crowdfundingové kampane bývajú vždy časovo limitované – zvyčajne na 15, 30, 45 alebo 60 dní. Ak si teda na realizáciu projektu stanovíte povedzme 30 dní, do tohto času musíte nájsť taký počet predplatiteľov, ktorý sa na túto sumu „vyzbiera“. Ak to nestihnete, projekt sa skončí ako neúspešný a ľuďom, ktorí už zaplatili, sa vrátia peniaze. Vy nedostanete nič.

Ak sa projekt skončí úspešne a vy nájdete potrebný počet predplatiteľov, crowdfundingový portál vám pošle vyzbierané peniaze a adresy zákazníkov, vy za ne zrealizujete projekt a zákazníkom pošlete produkty priamo domov.

Crowdfundingové portály vo svete a u nás

Ak chcete financovať svoj projekt formou crowdfundingu, budete musieť využiť crowdfundingový (crowdsourcingový) portál. Na svete ich už dnes existujú stovky, no len niekoľko z nich je naozaj etablovaných a ľudia ich reálne využívajú.

Vo svete sú najpopulárnejšie portály Kickstarter.com a IndieGoGo.com. Aj mnohí Slováci využili práve tieto dva portály, vhodné sú však hlavne vtedy, ak má váš projekt globálny potenciál. Konkurencia na týchto svetových portáloch je šialene veľká, váš projekt teda bude musieť byť naozaj výnimočný, aby uspel. Hlavne ak máte vysoko nastavenú cieľovú sumu.

Ak sú vaši budúci zákazníci skôr domáca cieľovka a chcete vyzbierať nižšiu sumu na projekt, mali by ste to skúsiť na domácich portáloch v našich zemepisných šírkach. Najznámejší je asi český Startovac.cz, na umelecké projekty je zasa vhodný napr. HitHit.sk.

Pri výbere portálu si zistite aj to, v akej krajine sídli prevádzkovateľ portálu a čo pre vás výber portálu znamená z daňového hľadiska. Každý portál má svoje podmienky nastavené inak, no ak budete projekt zadávať ako firma, je dobré tieto veci vedieť z účtovného hľadiska dopredu.

Crowdfundingová kampaň a jej odmeny v praxi

Ukážme si tento druh financovania na reálnom príklade a na aktuálne prebiehajúcej crowfundingovej kampani, ktorú práve realizuje naša bývalá redaktorka Ivica Ďuricová. Ivica pre vás 2 roky písala seriál o podnikateľských nápadoch z celého sveta, ktorý neskôr vyšiel knižne pod názvom 99 inšpiratívnych podnikateľských nápadov. Dnes vydáva ďalšiu knihu s názvom Zlaté puto a práve vydanie tlačenej verzie tejto knihy realizuje cez crowdfundingovú kampaň.

Povedzme teda, že chcete vydať knihu. Dopredu viete, že dizajn obálky, sadzba, tlač, distribúcia a ďalšie elementárne činnosti spojené s vydaním knihy vás budú stáť určitú sumu peňazí, ktorú momentálne nemáte k dispozícii. Čo s tým? Takýto projekt je priam ideálny na financovanie prostredníctvom crowdfundingu. Zákazníkom totiž máte za ich podporu čo ponúknuť – v tomto prípade tlačenú verziu knihy.

Pri crowdfundingových kampaniach ale môžete byť pri zostavovaní „odmien“ aj kreatívni. Odmena je to, čo si človek môže objednať cez portál v predpredaji. V kampani je vždy dobré mať niekoľko rôznych typov odmien a všetky odmeny odstupňovať.

Môžete napríklad ponúknuť základnú tlačenú knihu vrátane poštovného za 10 €. Potom začnete odmeny stupňovať a ku knihe pribalíte napr. záložku a podpis autora. Taká odmena už bude stáť napr. 15 €. Ak bude chcieť zákazník do knihy aj osobné venovanie, zaplatí 20 €. Všetky tieto odmeny môžete pokojne ponechať v neobmedzenom množstve.

Potom sú tu limitované odmeny. Tu prichádza na rad kreativita a k hmotným produktom pridávate nehmotnú pridanú hodnotu. Ponúknuť môžete napríklad miesto v poďakovaní individuálnym sponzorom knihy. Alebo vyčleníte niekoľko strán z knihy pre firemných sponzorov, ktorí budú môcť mať v knihe svoju reklamu. Takýchto odmien by malo byť len pár a mali by byť vyššie honorované. A napokon sa odporúča mať jednu najdrahšiu odmenu, ktorá bude unikátna a tak trochu uletená. Niečo naozaj špeciálne. V prípade kampane na Zlaté puto je to možnosť byť krstným otcom alebo krstnou mamou knihy a domov si odniesť prvý výtlačok knihy pokrstený 24-karátovým zlatom.

Verte či nie, aj z vyššie honorovaných odmien sa vám podarí pár predať a práve tieto odmeny výraznejšie potiahnu napredovanie kampane. Je preto dobré sadnúť si k odmenám a dobre si ich premyslieť.

Článok pokračuje pod reklamou

Príprava crowdfundigovej kampane

Ak sa chystáte uskutočniť svoj projekt cez crowdfunding, mali by ste dopredu počítať s tým, že nielen samotná kampaň, ale aj jej príprava si vyžaduje čas. Na čo všetko by ste mali myslieť dopredu?

Náklady na crowdfundingovú kampaň

Dobre si zrátajte, koľko vás to všetko bude stáť. V prípade knihy to nie je len korektúra, obálka, sadzba a tlač, ale napríklad aj poštovné na rozosielanie kníh, krabice alebo bublinkové obálky, účtovné položky a dane a v neposlednom rade aj percentuálny podiel, ktorý si berie crowdfundingový portál. Zvyčajne je to 7 až 15%, k tomu však ešte prirátajte bankové poplatky za platby kupujúcich. Tie vám províziu pre portál navýšia o ďalšie cca 2% z cieľovej sumy.

Keď si toto všetko dobre spočítate, budete schopní stanoviť si finálnu sumu, ktorú chcete vyzbierať. Myslite na to, že portál vám ju nedovolí meniť za behu kampane. Ak ju raz stanovíte, je už finálna.

Popis kampane

Alfa a omega celého predpredaja, od ktorého vo veľkej miere závisí jej úspech. Budete si musieť pripraviť krátku anotáciu, ktorá v jednej až dvoch vetách jasne vysvetlí, čo predávate. Buďte struční, jasní, úderní a vyzývajte ľudí k akcii.

V prípade knihy Zlaté puto anotácia znie takto: „Pomôžte vydať slovenskú "brownovku" z prostredia digitálnej špionáže, tajných agentúr, zakázaných pút a rozhodnutí, ktoré môžu zmeniť svet...“ V druhom rade budete musieť vytvoriť samotný popis projektu a popis odmien.

Popis projektu pretkávajte fotkami alebo videami, aby ste človeka neunavili dlhým jednoliatym textom. Najskôr povedzte, o čom projekt vlastne je. V tomto prípade autorka vysvetľuje, o čom je kniha a aký je jej základný dej. Samozrejme nesmiete prezradiť úplne všetko, iba človeka nalákať.

Potom môžete pokračovať vysvetlením, prečo vlastne tento projekt vznikol a čo je za ním.

Ak vydávate knihu, môžete popis projektu obohatiť o výroky a stručné recenzie prvých čitateľov, prípadne o ukážky z knihy. Môže byť samozrejme aj oboje. Ak ponúkate čitateľom dlhšiu ukážku (niekoľko kapitol), vyčleňte túto ukážku na zvlášť stránku a do popisu projektu dajte iba link.

Platí, že čím zaujímavejší a interaktívnejší obsah, tým lepšie.

Na záver nezabudnite ľuďom povedať, prečo by vlastne mali váš projekt podporiť a kedy sa dočkajú odmien, ak bude úspešný.

Ak sa na napísanie projektu necítite sami, dajte ho napísať copywriterovi. Text musí byť bez chýb a musí sa ľahko a svižne čítať.

Obrázky a video pre crowdfundingovú kampaň

Vizuálny obsah je to, čo vo veľkej miere vypovedá o profesionalite celého projektu. Zabudnite na to, že niečo rýchlo cvaknete mobilom, alebo že naň nahráte krátke, nijako nenasvetlené a mizerne ozvučené video.

Video či trailer je dnes už takmer povinná výbava takýchto projektov, zároveň však platí, že lepšie je žiadne video ako zlé video. Určite dokáže zaujať aj video, na ktorom budete vy a sami porozprávate o projekte. Musí však byť úprimné a aspoň trochu technicky zvládnuté. Obľúbenejšie sú však trailery alebo koláže. Ku kampani na Zlaté puto si autorka pripravila knižný trailer, ktorý v skratke priblíži dej knihy a opäť dokáže potenciálneho zákazníka nalákať na kúpu knihy.

Pri obrázkoch je dôležité zvoliť hlavne kvalitný titulný obrázok. Do popisu projektu sa potom zasa odporúča používať aj autentické bežné fotografie, ktoré budú projektu dávať „ľudskú tvár“.

Celé to môže vyzerať napr. takto nejako:

Bio autora projektu

Nezabudnite si napísať aj stručné bio a odkazovať na svoj web alebo sociálne siete, aby sa o vás ľudia mohli dozvedieť viac. Tento bod je dôležitý hlavne vtedy, ak ste neznámi a nik o vás ešte nič nevie. V kupujúcich musíte vzbudiť dôveryhodnosť.

Promo crowdfundigovej kampane

Samotné spustenie crowdfundingovej kampane je iba začiatok. Portál vás možno raz spomenie na svojich sociálnych sieťach, gro propagácie ale bude na vás. Zabezpečte si hneď na začiatku podporu blízkych, aby ste mali 0 vyzbieraných prostriedkov len v deň štartu kampane. Potom musí vyzbieraná suma kontinuálne rásť a jej rast je iba a len na vás. Propagujte projekt medzi priateľmi na sociálnych sieťach, pomocou Fan Page na Facebooku, na Instagrame, na Twitteri, videom na YouTube a proste ľudí okolo vás, aby vaše príspevky zdieľali. Ak chcete väčšiu vizibilitu, spravte napríklad súťaž. Snažte sa s projektom dostať do médií, alebo si zaplaťte aspoň nejakú reklamu.

Nezabudnite na e-maily. Keďže na sieťach vás neuvidia vždy všetci, musíte sa k priateľom dostať sami. Verte tomu, že keď človeku napíšete osobný email, určite si ho otvorí.

Áno, po celú dobu kampane žiaľ budete všetkých naokolo „spamovať“, pre dobro projektu to však budete musieť zniesť. Píšte ľuďom samostatne a osobne. Podporia vás skôr, ako keď ich oslovíte iba vo veľkej skupine.

No a napokon nezabúdajte, že najlepšie sa v tomto prípade šíri osobné odporúčanie. Keď ľuďom okolo seba vysvetlíte, čo je to crowdfunding a že od ich podpory závisí úspešnosť vášho projektu, často vás nielen podporia, ale o tom povedia aj ďalším svojim známym.

Budete prekvapení, že vás podporia práve známi, s ktorými sa poznáte len veľmi povrchne, alebo ľudia, ktorých vôbec nepoznáte. Naopak, môžu vás sklamať ľudia, za ktorých by ste skočili z okna. Nenechajte sa tým odradiť a povedzte o svojom projekte úplne každému, koho poznáte. Čím viac ľudí, tým väčšia šanca uspieť. Ak sa udeje niečo zaujímavé, uverejňujte novinky a komunikujte s vašimi fanúšikmi cez portál aj cez siete.

Ak toto všetko dodržíte a budete mať zaujímavý a prepracovaný projekt, je veľká šanca, že crowdfunding zavŕšite úspešne.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?

Podpora inovatívnych riešení: firmy môžu získať až do 500-tisíc eur

Malé firmy môžu získať grant, mentorstvo od odborníkov a zviditeľniť sa. Kto môže o podporu žiadať, čo musí spĺňať financovaný projekt a dôležité termíny.

Eurofondy na podnikanie, zelenú transformáciu a inovácie v roku 2024

Na čo všetko môžu firmy získať financie od EÚ, ako postupovať a na čo možno dotáciu využiť? Prehľad výziev a programov.

Vydanie akcií ako spôsob získania kapitálu

Pre aké firmy má zmysel uvažovať nad vydaním akcií a ako postupovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky