VeGa Solutions, s.r.o.: Obchodovať si trúfame prakticky s hocičím

VeGa Solutions, s.r.o.: Obchodovať si trúfame prakticky s hocičím
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Pätica podnikateľov, ktorej cesta k úspechu popiera základné odporúčanie drvivej väčšiny podnikateľov.

Väčšina skúsených podnikateľov s istotou radí sústrediť sa na jednu vec, robiť ju do hĺbky, profesionálne a byť unikátny. Tak by mal podnikateľ vystúpiť z radu a stať sa vyhľadávaným u svojich zákazníkov. Skupina podnikateľských nadšencov vlastniacich firmu VeGasolutions, s.r.o., však pri svojej ceste za úspechom dokazuje opak. Predajú vám špeciálny nôž, spravia webstránku, postarajú sa o mobilné príslušenstvo či dovezú LED svietidlá alebo obal na tablet až z Číny.

Na vysokú školu nemali čas

Začiatky VeGa Solutions, s.r.o., sú úzko späté s Borisom Žáčikom a Miroslavom Veličom a siahajú do roku 2008. Obaja sa pohybovali v biznise už po skončení strednej školy. Na vysokú nebol čas. Kým jeden zháňal klientov, druhý realizoval ich požiadavky. Firma vtedy pôsobila v oblasti IT, tvorby webstránok, internetových obchodov či mobilných aplikácií na mieru.

Dvojicu pôvodných zakladateľov neskôr doplnil Štefan Hríň, ktorý podnikal v oblasti predaja prémiových značiek nožov a outdoorvých doplnkov. Spojilo ich podnikanie, našli spoločnú reč, stali sa partnermi v biznise a navzájom prepojili svoje siete kontaktov. Tak sa vo firme VeGasolutions, s.r.o., čoraz častejšie dostávala k slovu obchodná divízia. Na začiatok sa firma stala dodávateľom LED svietidiel pre väčšie obchodné reťazce na Slovensku. Hoci ich dovážali z Číny, vytvorili si vlastnú značku a vlastný obal. „Toto sa udialo asi v roku 2013. VeGasolutions, s.r.o., sa akoby rozdelila na IT divíziu a obchod. Rozhodli sme sa, že zastreší obe tieto oblasti. Z nášho pohľadu totiž IT divízia dosť významným spôsobom podporuje tú obchodnú,“ prezrádza jeden z vlastníkov firmy, Štefan Hríň. „Spojnica medzi IT divíziou a obchodom spočíva v tom, že IT poskytuje obchodu isté zázemie. Všetky potrebné systémy, hardvér i softvér si vieme vytvoriť interne“, dodáva Štefan.

Vo všetkom naplno

Za názvom firmy VeGa Solutions, s.r.o., sa dnes skrýva až pätica podnikavcov. Okrem firmy VeGa Solutions, s. r. o., vlastnia ďalších štyri až päť firiem. Každý. Na otázku, ako to stíhajú, s úsmevom odpovedajú, že pracovná doba pre nich nikdy nekončí. Aspoň nie do druhej ráno. Všetky peniaze, ktoré im VeGa Solutions, s.r.o., prinesie, investujú do jej rastu. Chcú sa totiž prepracovať až do štádia, keď si na seba bude zarábať sama a oni len pozbierajú plody svojej dlhoročnej práce vo dne, i po nociach. Zatiaľ v tomto zoskupení už dva roky tvrdo pracujú na budovaní spoločnej firmy a udržiavaní svojich vlastných, zabehnutých spoločností.

Štyria z nich aktuálne zastrešujú obchod, na IT divíziu stačí jeden. Samozrejme s pomocou ľudí, ktorých v súčasnosti zamestnávajú. Napriek veľmi širokému spektru oblastí, v ktorej firma pôsobí, sa vraj všetkému stíhajú venovať naplno. Každý z nich k bezchybnému fungovaniu firmy prispieva svojou časťou; či už ide o dôležité kontakty, obchod, technickú stránku či financovanie. „V širšom ponímaní sa venujeme dvom veciam; obchodu a IT. V rámci obchodu zastrešujeme mnoho rôznych vecí. A to kvôli tomu, že vždy môže nejaká oblasť vypadnúť. Nechceme byť závislí iba od jedného produktu či zákazníka,“ vysvetľujú.

Smerovanie určuje trh

Od LED osvetlenia sa dostali až k mobilnému príslušenstvu, HDMI káblom či dokonca alkohol testerom. „Po čom je dopyt na trhu, na to promptne reagujeme. Sme schopní doviezť a zabezpečiť takmer hocičo,“ načrtávajú zákulisie fungovania firmy VeGa Solutions, s.r.o. Určujúcim pre ďalšie zameranie firmy je dopyt priamo od existujúcich obchodných partnerov. Odpoveď na otázku, kde má ich obchodná divízia hranice, je jednoznačná: „Do všetkého, čo sa oplatí, sme ochotní ísť. Obchodovať si trúfame prakticky s hocičím, po čom trh vykazuje dopyt. Pokiaľ však nevidíme z dlhodobého hľadiska veľkú šancu na úspech, nepúšťame sa do toho. Vyhýbame sa aj tovaru, ktorý si vyžaduje špeciálne povolenia. Ideme cestou menšieho odporu.

Obchodovať si trúfame prakticky s hocičím, po čom trh vykazuje dopyt.

Keď piati majitelia firmy VeGa Solutions, s. r. o., navzájom prepojili svoju sieť kontaktov, neraz z toho vznikli zaujímavé obchodné spolupráce. V zozname zákazníkov tejto širokospektrálne zameranej firmy nájdete značky ako Orange, Nay, KIA, Jura a podobne. „Takíto partneri majú vždy obrovské množstvo ponúk na spoluprácu. Preto sme im museli ponúknuť niečo špecifické,“ približujú spoluprácu so svojimi top klientmi. „Ak má klient špeciálnu požiadavku, snažíme sa ju vždy splniť a vyhovieť mu. Promptne a ochotne“, dodávajú. Zároveň však priznávajú, že nemenej dôležitá je aj sieť kontaktov, ktoré firma má. Tým, že ako tím i ako jednotlivci dlhodobo pôsobia v rôznych sférach, o užitočné známosti a kontakty nemajú núdzu.

Článok pokračuje pod reklamou

Obchod s Čínou

Sieť kontaktov dokázali natiahnuť až do ďalekej Číny. V nej spolupracujú s rodákom zo Šale, ktorému v minulosti vytvárali web stránku. Spoločné kontakty udržiavali živé a dnes sú z nich obchodní partneri. Vďaka tejto spolupráci im príde presne ten tovar, ktorý si objednali. Pri obchodovaní s čínskou stranou sa totiž neraz stáva, že zákazníkovi príde celkom iný tovar, ako si objednal a navyše len s malou šancou na reklamáciu. Problémov tohto typu sa firma VeGa Solutions, s.r.o., nemusí obávať. Aj napriek tomu sú opatrní najmä pri objednávaní noviniek, ktoré ešte nemajú overené.

Nepatria ku kravaťákom

Na vrchole rebríčka ich priorít nestoja vždy peniaze. Dominantným je zachovanie dobrého mena firmy a vzťahov so zákazníkmi. „Ku každému klientovi pristupujeme so zreteľom na to, že s ním chceme spolupracovať aj v budúcnosti. Nepodrážame nohy, zakladáme si na ľudskosti a neformálnom prístupe bez zbytočnej strojenosti,“ opisujú hlavné zásady svojich podnikateľských aktivít. Ak napríklad zákazník aj po podpísaní príslušných dokumentov zmení špecifikáciu či zadanie, vo VeGa Solutions, s.r.o., mu nerobia prieky. Ak nekráčajú vyslovene proti sebe, zákazníkovi vyjdú v ústrety ochotne a bez okolkov. „Klientom sa snažíme dodať komplexné riešenie, i keď sa veľakrát za pochodu menia okolnosti,“ dodávajú.

90% zákazníkov od nás odchádza s tým, že sme im pomohli. Žijeme s nimi, empatia tam musí byť.

Baví ich rásť

Kým zo začiatku museli o každého klienta tvrdo bojovať, teraz ich zákazníci oslovujú aj sami. Každý rok sa im pritom podarí získať nejakého väčšieho, zásadného klienta. A keďže ich štart bol relatívne rýchly, pri pripravovaní a balení objednávok v sklade do skorých ranných hodín zistili, že krivku rastu firmy musí kopírovať aj krivka počtu zamestnancov. Kým na začiatku mali len dvoch, v súčasnosti ich ťažko zrátať na prstoch dvoch rúk. Firma zamestnáva 12 interných zamestnancov, 7 obchodných zástupcov a 2 obchodných manažérov. Neváhajú dať pritom šancu ani absolventom, ktorí ak sa im napr. počas absolventskej praxe osvedčia, často dostanú ponuku na prácu na stálo.

Firma VeGa Solutions, s.r.o., vykazuje pozitívne čísla s tendenciou niekoľkonásobne zvyšovať obrat firmy každým rokom. „Už keď sme začínali, mala firma obrat 60 000€ ročne, počas druhého roka 600 000€ a ďalší rok 1 200 000€,“ uvádzajú presné čísla a firmu prirovnávajú k snehovej guli. Všetok zisk, ktorý prináša, nechávajú v nej, aby na seba mohla nabaľovať ďalší a ďalší. Keďže každý z nich vlastní aj ďalšie firmy, môžu si to dovoliť. Každý rok si pritom dávajú métu zdvojnásobiť finančný obrat.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky