S výrobou kotlov začali celkom od nuly, dnes konkurujú svetovým výrobcom - Botoenviro

Michal Bršel
Michal Bršel. Zdroj: Podnikajte.sk
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Vdýchli život projektu, ktorý roky ležal na papieri: Michal Bršel s otcom sa za 5 rokov dokázali vypracovať na úroveň svetovej špičky a môžu sa pochváliť aj riadiacou jednotkou, ktorú nenájdete nikde inde na svete.

„V tom, čo robíme, vidíme veľký osoh, a to z hľadiska prínosu pre životné prostredie a tiež pre peňaženku a bankový účet našich zákazníkov,“ z neobvyklého konca sa Michal Bršel dostáva k rozprávaniu biznis príbehu firmy Boto Enviro. Rodinná firma, ktorá vyrába kotly na biomasu - drevo a pelety - na vykurovanie domov, priemyselných objektov a administratívnych budov, sa nachádza priamo v Nových Zámkoch. Zákazníkom ponúka kotly na drevo a kombinované kotly na drevo i pelety. V portfóliu firmy by ste našli aj tepelnú techniku a príslušenstvo na tepelné či vodoinštalácie. „Trúfnem si povedať, že naše výrobky patria po technickej stránke k svetovej špičke. Hoci zatiaľ neexportujeme, od budúceho roka plánujeme začať, keďže cenovo dokážeme konkurovať aj zahraničným výrobcom.“ Pokiaľ ide o export do zahraničia, k ich prioritám patria najmä okolité štáty ako Rakúsko, Francúzsko, Nemecko a Taliansko, no nevylučujú ani Českú republiku. Zatiaľ z ich dielne vzíde približne 500 kotlov ročne. Aktívne však pracujú na rozšírení výrobných kapacít, aby počet ich produktov mohol narastať.

Boto Enviro sa môže pochváliť už 25-ročnou tradíciou, no do výroby kotlov sa jej vedenie pustilo len pred 5 rokmi. „Našimi zákazníkmi boli drobní i väčší stolári a drevovýroby, ktorí od nás nakupovali najskôr jednoduchšie, potom aj väčšie stroje. Ako rástli, stali sme sa ich dodávateľom napr. odsávania do celej dielne, rôznych nástrojov a realizovali sme im aj servis. Ako sa zvyšovali ceny energií, nutne sa do popredia dostávala otázka, ako nakladať s hromadou hoblín a pilín, ktoré ako odpad pri práci produkovali v obrovských množstvách. Najskôr sme sa pustili do výroby lisov na pelety, no neskôr aj do výroby samotných kotlov. Tak vznikol uzatvorený cyklus ponuky, ktorú sme vedeli zákazníkovi dať,“ približuje prvotné rozhodnutie Michal Bršel.

Výroba kotlov Botoenviro. Zdroj: Podnikajte.sk
Výroba kotlov Botoenviro. Zdroj: Podnikajte.sk

Konateľ spoločnosti zároveň priznáva, že s otcom zrealizovali projekt, ktorý na papieri ležal už od 60. rokov. „Nevymysleli sme nič prevratné, len sme dali život niečomu, čo už bolo dávno vymyslené,“ hovorí Michal, ktorý rástol spolu s firmou. Po doštudovaní sa stal realizátorom myšlienky výroby kotlov, ktorú vymyslel jeho otec. Ten sa naďalej venuje riadeniu obchodnej divízie, kým na Michalových pleciach spočíva zodpovednosť za výrobu a predaj kotlov. Pred piatimi rokmi sa odvážne pustili do neznámych vôd, no na začiatku stálo odhodlanie a nadšenie pre vec, ktorá bude mať potenciál aj v ďalekej budúcnosti. Myšlienka podnikať aj v tomto smere sa objavila v roku 2009, vznik prvého hotového kotla a rozvoj sériovej výroby sa datuje na začiatku roka 2011. Riadiace jednotky spočiatku kupovali, no neskôr začali vyrábať svoje vlastné. Vďaka tomu, že ich dokonalo poznajú, zákazníkovi, požadujúcemu zmenu v riadení kotla, vedia vyjsť v ústrety takmer okamžite. Vo svete podnikateľov sú dnes ako doma a ďalšie obohacujúce priateľstvá nadväzujú aj v Združení mladých podnikateľov Slovenska. S desiatkami mladých a úspešných podnikateľov si vďaka členstvu v združení navzájom vymieňajú cenné skúsenosti, ale aj inšpirácie do budúcnosti.

Ľudí učíme myslieť ekologicky aj ekonomicky

Aj počas relatívne krátkej doby pôsobenia na trhu v tomto smere už okrem spokojných zákazníkov žnú aj ďalšie úspechy. „Tento rok sa nám na výstave v Nitre podarilo získať cenu Slovenský výrobok roka. Toto ocenenie nás teší o to viac, že sme sa s naším výrobkom neprihlásili sami, ale do súťaže nás zaregistroval samotný organizátor,“ teší sa Michal Bršel z úspechu, ktorý získali s kombinovaným kotlom na pelety a drevo. Celé kotly pritom od prvej súčiastky až po poslednú vznikajú priamo vo výrobni v Nových Zámkoch. „Prebieha u nás výskum aj vývoj, a máme aj vlastné testovacie pracoviská. Dokonca máme aj svoju vlastnú jednotku na vývoj a výrobu elektroniky na riadenie kotlov, ktorú nenájdete nikde inde na svete. Okrem riadenia kotla ovláda aj systém vykurovania,“ približuje konateľ spoločnosti. Dávkovanie peliet je pri tom maximálne presné, keďže systém sleduje aktuálny stav v kotli; podľa toho, aký veľký je plameň, a aká je požiadavka na kúrenie, sú pelety presne dávkované. Usporiť pritom dokážu až 1/3 spotrebovaného dreva.

Výroba kotlov Botoenviro. Zdroj: Podnikajte.sk
Výroba kotlov Botoenviro. Zdroj: Podnikajte.sk

Ako prezrádza, pokiaľ ide o zamestnancov, šancu vo firme dostávajú aj mladí ľudia. S tými staršími a skúsenejšími vytvárajú podľa neho vyvážený pracovný kolektív. „Mieša sa u nás skúsenosť starších s entuziazmom a chuťou niečo veľké vybudovať u tých mladších,“ vysvetľuje zamestnávateľ viac ako dvoch desiatok ľudí. Ich výrobky podľa neho predáva najmä kvalita spracovania a tiež fakt, že ide o slovenský výrobok. „Zákazníka presvedčia aj úžitkové vlastnosti našich kotlov. Žiadny kotol na našom trhu v rovnakej cenovej kategórii nemá napr. automatické zapaľovanie dreva či napr. možnosť voľbou jedného tlačidla vybrať si, či chcem práve kúriť peletami alebo drevom,“ prezentuje svoje výrobky, na ktoré ponúka až 6-ročnú záruku, Michal Bršel.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky