Pôvodne majiteľ zelovocu, dnes popredný výrobca bicyklov KENZEL, na ktorých sa jazdí po celej Európe

Roman Kender
Roman Kender. Zdroj: Podnikajte.sk
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Ako jediní na Slovensku bicykle nielen skladajú, ale aj vyrábajú a opracúvajú jednotlivé komponenty. Čaro bicyklov Kenzel spočíva v rodinnej tradícií s dlhou a pestrou históriou.

Len málokto dnes tuší, že notoricky známa značka výrobcu bicyklov Kenzel, bola pôvodne marketingovou slovnou skladačkou pomenúvajúcou zelovoc. Rodina Kenderovcov (Ken) začala písať svoju podnikateľskú históriu otvorením predajne s ovocím a zeleninou (zel). Zelovoc symbolicky pomenovali Kenzel netušiac, že práve kreujú budúcu značku jedného z najväčších predajcov bicyklov v republike.

Zeleninu vymenil za súčiastky

Pri predajni zeleniny však rodina Kenderovcov dlho nevydržala a časom presedlala na celkom iný smer, v ktorom videla potenciál. Jozef Kender v susednom Maďarsku založil spoločnosť, ktorá na začiatku 90. rokov vyvážala do zahraničia súčiastky na babety. Podnikavého Jozefa Kendera neodstrašili ani počiatočné komplikácie s byrokraciou. „V tej dobe sa nám cez hranice podarilo prejsť až na tretí deň. Neodradilo nás ani nekončiace colné konanie a súčiastky sme nakoniec previezli,“ spomína s úsmevom na tvári zakladateľ značky Kenzel. „Keď sme sa už v tomto odbore udomácnili, zistili sme, že sa vo veľkom začali vyrábať komponenty na bicykle,“ načrtáva ďalej smer, ktorý ho doviedol k bicyklovému priemyslu.

Keď sa na budúceho magnáta v cyklopriemysle jeden zákazník obrátil s dopytom o súčiastky na bicykle, neváhal ani chvíľku. Domov sa vtedy vracal s objednávkou na 300 kusov sediel na bicykle a nič netušiac tak vytvoril prvý kontakt rodiny Kenderovcov s cyklistickým priemyslom. „Do žiguláka som kopcom naložil tri stovky sediel a vybral sa s nimi späť do Maďarska. Vypredať ich plánovali približne za mesiac. Ja som sa však ani poriadne nestihol vrátiť späť domov a už mi zvonil telefón, že všetky sedlá sú vypredané. Ďalšia objednávka narástla na 1500 kusov,“ opisuje dojmy z päťnásobne vyššej objednávky Jozef Kender.

Výroba bicyklov Kenzel. Zdroj: Podnikajte.sk
Výroba bicyklov Kenzel. Zdroj: Podnikajte.sk

Prelomový rok pre firmyu Kenzel bol rok 1995

Ďalším krokom na ceste ku značke Kenzel, ako ju dnes poznáme, bol v roku 1994 dovoz kompletných bicyklov z Talianska. Ekonomickejšou voľbou sa im však zdalo skladanie bicyklov. Prvý zmontovaný bicykel z ich dielne s nálepkou Kenzel svet spoznal v roku 1995. O rok na to sa pustili do výroby prvých vlastných komponentov, a to konkrétne ráfikov na bicykle. Od nich bol už len krok k výrobe samotných bicyklových rámov. Pre stroje na výrobu rámov si majiteľ firmy zašiel až do Maroka. Umiestnil ich v prenajatej hale v neďalekom krachujúcom výrobnom závode niekdajšej Babety a odštartoval výrobu. „Všetci lakovníci, zvárači aj ostatní pracovníci zo závodu nám boli k dispozícii,“ opisuje priaznivé okolnosti spustenia výroby. V roku 2002 už nielen stroje, ale aj bývalých zamestnancov Babety privítal vo vlastných priestoroch v Nových Zámkoch, ktoré sa postupne rozrastali. Dnes, po 25 rokoch od vzniku pôvodnej firmy, ročne v Kenzeli vyrobia 30 000 kusov bicyklov, ktoré vyvážajú do desiatok európskych krajín.

Článok pokračuje pod reklamou

Do chodu firmy Kenzel sú okrem približne 70 zamestnancov zapojení aj príbuzní Jozefa Kendera. Firma by tak pokojne mohla niesť prívlastok rodinná. Najnovšie sa vo firme začína angažovať aj syn Jozefa Kendera, Roman. Tradíciou však je, že každý člen rodiny zamestnaný vo firme absolvuje po častiach všetky jednotlivé pozície. Týmto procesom aktuálne prechádza aj Jozefov syn, jeho potenciálny nástupca. „Naposledy som tri týždne vo veľkosklade vydával tovar a aktuálne pracujem vo výrobe,“ prezradil Roman Kender. Do chodu spoločnosti je zaangažovaná aj jeho sestra, ktorá má na starosti marketing značky Kenzel.

Výroba bicyklov Kenzel. Zdroj: Podnikajte.sk
Výroba bicyklov Kenzel. Zdroj: Podnikajte.sk

Vyrobené na Slovensku

Samostatné predajne značky Kenzel nájdete len v Hurbanove a v Bratislave. Základom ich predajných kanálov sú však mnohé predajne bicyklov po celom Slovensku a taktiež internetový predaj. „To v čom sa líšime od ostatných výrobcov, je naša flexibilita. Vyrábame si vlastné kolesá ako jediní na Slovensku, a rovnako tak dovážame surové rámy, ktoré neskôr striekame. Ako jediní tiež zvárame oceľové rámy. Ostatní len nakupujú jednotlivé súčiastky, ktoré skladajú,“ približuje osobité čaro bicyklov, ktoré by pokojne okrem nálepky Kenzel mohli nosiť aj nálepku s označením Vyrobené na Slovensku.

Ambície podnikateľskej rodiny sú stať sa najväčšou značkou v Európe. Dovtedy by však radi prešli na pásovú výrobu a celý výrobný proces presunuli pod jednu strechu.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky