Z detských "vandalov" filmoví kaskadéri známi ako Born to trick

Ambícia stať sa lepšou verziou samého seba priviedla Davida Bella – zakladateľa parkuoru k myšlienke: Ako efektívne prispôsobiť svoj pohyb danej situácii. Základnej filozofii tejto disciplíny známej už od 80. rokov minulého storočia – ,,Zostať silný a byť užitočný“ – sú verní aj chalani z tímu Freerun Slovakia, v súčasnosti známi aj ako Born to trick.

Partia piatich chalanov z Trenčína sa rozhodla zasvätiť svoj život športu, a to v podobe mladých športových disciplín parkour a freeruning. Nové výzvy a prekonávanie prekážok sú pre nich dôležité najmä z hľadiska biznisu, ktorému sa venujú od roku 2009. Napriek tomu, že skáču z výšok niekoľkých metrov, majú svoje ciele a nohami stoja pevne na zemi. Zúčastňujú sa známych festivalov, organizujú diskusie a workshopy pre mladých ľudí a navyše, v Orechovom pri Trenčíne stojí ich vlastné workout ihrisko. Okrem viacerých domácich projektov sa snažia preraziť aj v zahraničí. Plánujú cestovať a posunúť svoju základňu ďalej do sveta.

Pred troma rokmi absolvovali 7 – dňový trip na potulkách Slovenskom s cieľom zviditeľniť krásy našej prírody prostredníctvom pohybového umenia parkouru a freeruningu. Výsledkom ich práce bol úspešný 25 – minútový dokument – Dokumentary of the Slovak nature, ktorý si v súčasnosti pozrelo už viac ako 207 tisíc ľudí. Pokračovanie v ich činnosti na seba nenechalo dlho čakať a o pár mesiacov zverejnili sériu ôsmich videí o slovenských hradoch, zámkoch a zrúcaninách – Castle Run.

Ďalším dôkazom toho, že chalani z Born to trick na sebe intenzívne pracujú je nielen rozvíjajúci sa e-shop s vlastnou značkou oblečenia, ale aj škola parkouru a freerunnigu, ktorá pod ich vedením funguje už od roku 2011. Okrem trénovania žiakov od útleho veku si v priestoroch trenčianskeho výstaviska pripravujú choreografie na súkromné i verejné podujatia, ktoré sa často objavujú sa aj vo videoklipoch, filmoch a reklamách.

Čo je freerunning a parkour?

Hlavnou podstatou freerunningu je prekonávanie prekážok a hranie sa s nimi vo voľnom prostredí. Saltami a slobodným pohybom cez prekážky je vyjadrená nielen fyzická výkonnosť, ale aj silná psychika a životný štýl. Je to najmä o efektnosti, pričom parkour je o efektívnom premiestňovaní sa z bodu A do bodu B.

Aké boli vaše začiatky?

Ako dvanásťroční sme sa stretávali na detských ihriskách, kde sme skákali zo všetkých možných húpačiek. Bolo to niečo, čo nás bavilo a dávalo nám zmysel. Postupne sme sa začali zoznamovať s ľuďmi, ktorí tiež skákali a v roku 2009 sme založili tím Freerun Slovakia z Trenčína a okolia. Víziou našej komunity bolo dostať sa na špičku slovenskej scény, chceli sme tomu všetkému dávať nejaký smer.

Kedy si vás začali ľudia viac všímať?

Ten moment nastal vtedy, keď začala prekvitať éra Youtube videí. Vďaka tomu, že sme si všetky naše dobrodružstvá natáčali a vypúšťali ich do sveta, nás začali ľudia viac vnímať. Videami prezentujeme náš životný štýl, v ktorom si ideme za svojím, pričom stále ostávame uletení a robíme si srandu zo všetkého, čo sa dá. Práve to sa ľuďom páčilo, začali nás podporovať a my sme v tom stále viac a viac videli zmysel. Potom nás kontaktovali z prvého Československo má Talent, robili sme nejaké reportáže v TV, no stále to bolo len pri zrode.

Ako ste sa odvtedy vypracovali?

Začínali sme základnými vystúpeniami na kultúrnych mestských podujatiach a firemných večierkoch a dnes sme už súčasťou veľkej šou Máša a medveď na ľade. Momentálne pracujeme na novom projekte, ktorý sa bude niesť v duchu slovenského hrdinu Jánošíka.

Ako vznikla myšlienka postaviť si vlastné workout ihrisko?

Chceli sme miesto, kde sa budeme stretávať a rozvíjať naše schopnosti, nielen fyzické, ale najmä tie mentálne, ako je práca so svojou vierou a zároveň strachom. Bol to jeden z našich snov, ktorý nás spojil a o niekoľko rokov sa stal realitou. Náš prvý Born to trick park sme postavili v roku 2016 vďaka programu Európskej Únie – Mládež v akcii. Raz do roka v ňom organizujeme veľkú udalosť – Born to trick Challenge, na ktorú sa môže prihlásiť každý, samozrejme, je tam symbolický štartovný poplatok, aby sa pokryli naše náklady. Je to výzva pre všetkých ľudí v komunite, ktorí sa chcú posunúť o krok ďalej a zmerať si sily sami pred sebou či v súťaži s inými.

Z čoho ste financovali park a ako prebiehala jeho výstavba?

Z projektov, ktoré sme žiadali cez Európsku Úniu, sme dostali grant vo výške 6000 eur. Táto dotácia nám však nestačila, pretože sme mali trochu vyššie ambície. Celkový park, materiál a ostatné veci, ktoré sme zháňali s partnermi našej výstavby mali ešte minimálne raz takú hodnotu. Oslovili sme rôznych sponzorov, ktorí nám pomohli kúpou materiálu, alebo finančným príspevkom. Park sme postavili svojpomocne spolu s komunitou mladých ľudí z Born to trick.

Kto môže park využívať?

Park je súčasťou verejného majetku, je prístupný nepretržite a neobmedzene pre každého. Patrí pod správu Občianskeho združenia pre prírodu, s ktorým spolupracujeme a pomáhame mu s údržbou.

Článok pokračuje pod reklamou

Prečo ste pôvodný názov Freerun Slovakia zmenili na Born to trick?

Zistili sme, že pokiaľ sa chceme dostať viac do sveta a osloviť aj iné krajiny a komunity, musíme vytvoriť brand, ktorý bude zastrešovať všetky naše aktivity. Už sa nešpecifikujeme iba na freeruning a Slovensko, prostredníctvom Born to trick môžeme spolupracovať s ľuďmi z celého sveta.

Z čoho pozostáva vaša platená práca?

Jednou z troch činností, ktorú máme spolu s akadémiou a vlastnou značkou oblečenia sú vystúpenia (performance). Naše fyzické zručnosti ponúkame vo forme nacvičených choreografií a tiež pracujeme s producentami vo filmovej a reklamnej sfére ako dabléri. Popri tom sa chceme zamerať aj na vlastnú produkciu videí, ktoré dokážu prostredníctvom sociálnej siete Youtube samostatne zarábať.

Od čoho závisí výška zárobku dabléra?

Vždy je to o dohode s producentom. Určite tam zohráva úlohu náročnosť akrobatického prvku ale aj čas a počet ľudí. Dablérstvo robíme v scénach, ktoré sú pre herca náročné, je to v rámci našich možností a kvalít. Produkcia už vie, ktoré scény si vyžadujú dabléra, preto nás oslovujú. Nečakáme však iba na ponuky, ale ideme im oproti.

Súčasťou vášho podnikania je aj vlastná značka oblečenia, ako vznikala?

Prvá ambícia vytvoriť kolekciu oblečenia prišla už dávnejšie, prezentovala to, čo robíme. Už v základnom tíme Freerun Slovakia sme začali vyrábať prvé kusy oblečenia. Nielen, že sme si ich dávali potlačiť, ale začali sme nakupovať materiál, oslovovali sme krajčírky. Kolega Michal dával dokopy strihy, navrhoval predstavu, ako môže vyzerať samotný odev. Pracovali sme na dizajne, sledovali sme firmy, hľadali sme, kde sa dajú zohnať látky. Bol to dlhší proces, ale cítili sme, že ak chceme raz spustiť vlastný e-shop, musíme si ísť za tým. Dnes máme na sklade niekoľko druhov segmentu a oblečenie posielame fanúšikom do celého sveta.

Ako sa oblečenie vašej značky dostane k ľuďom?

Sú dve možnosti. Prostredníctvom internetového obchodu (e-shopu) alebo cez spoluprácu s inými šikovnými ľuďmi, a teda formou prezentácie videí a príspevkov na svojich sociálnych sieťach.

Vlastníte akadémiu, kde pracujete s mladými športovými talentami, ako prebiehajú tréningy a čo je ich hlavnou podstatou?

Born to trick academy je určená pre deti a mládež. Trénuje sa trikrát do týždňa pod vedením chalanov z našej komunity. Tréningy sú prispôsobené tak, aby ich to bavilo, to je priorita číslo jeden. S deťmi sa veľa učíme. Je to pre nás výzva a v biznise nás to posúva ďalej.

Je táto práca jediným zdrojom vášho príjmu?

Momentálne je to jediná práca, ktorej sa venujeme naplno. Keďže fungujeme ako firma, každý z nás má rozdelené kompetencie a zodpovednosť. Spoločne pracujeme na tom, aby peniaze kolovali v firme do takej miery, aby sme mohli investovať do nových vecí. Je to práca, ktorej sme niekoľko rokov venovali energiu, čas aj vlastné peniaze a už dlhšie obdobie je firma natoľko stabilizovaná, že nás dokáže uživiť.

Aké sú vaše plány do najbližšej budúcnosti?

Momentálne intenzívne pracujeme na projekte s názvom Circus Younak. Je to spojenie cirkusu a divadla s prvkami akrobacie a živej hudby. Po premiére na Slovensku sa vydáme na turné po celom svete. Výzvou tohto projektu bolo naučiť sa isté prvky na tzv. german wheel (nemecké koleso). Máme osobného kouča z Rakúska, ktorý je, zároveň, majstrom sveta v tejto disciplíne. Museli sme sa učiť veľa nového, bolo to zaujímavé a náročné.

Aký je svet biznisu?

Prostredníctvom Born to trick si realizujeme naše potreby. Potrebu pohybu, podnikania, cestovania, marketingu a obchodu. Náš tím je založený na vzájomnom rešpekte a načúvaní potrieb ostatných. Na konci dňa si vždy sadneme a dohodneme sa na najlepšom riešení v rámci spoločnosti. Niekedy musíme dať svoje ego trošku do úzadia a dohodnúť sa v rámci celku. Je to náročný biznis – chce to veľa referencií a hlavne skúseností, ale umenie je o prekonávaní prekážok a my ich vnímame ako výzvy, ktoré nás posúvajú vpred.

Dokážete s prekážkami bojovať?

V živote prichádza veľa prekážok a otázkou je či ich obídeme a zavrieme pred nimi oči alebo sa ich budeme snažiť prekonať. Stretávame sa s úspešnými ľuďmi z rôznych sektorov a vždy sme sa zhodli na tom, že prekážky sú skúsenosti, ktoré nás robia silnejšími.

O čom snívate a aké sú vaše priority?

Našou ambíciu je posúvať sa do väčších projektov najmä v oblasti filmovej tvorby. Chceme preraziť do filmového sveta ako dabléri a kaskadéri. Okrem toho sa snažíme samých seba prezentovať v pozitívnom obraze aj prostredníctvom projektov o našej krajine a meste, dávame najavo, že nie sme vandali a chceme inšpirovať mladých ľudí.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky