Platba daní a správnych poplatkov kartou: postup

Cez portál finančnej správy možno uhrádzať dane aj správne poplatky kartou. Aké sú možnosti platby a ako postupovať?

FS v spolupráci so Štátnou pokladnicou spustila vo februári minulého roka do ostrej prevádzky online úhradu 15 druhov daní cez Portál finančnej správy (PFS). Platba kartou prináša daňovníkom viaceré výhody. Oproti platbe cez internej banking je realizácia daným spôsobom pohodlnejšia a uskutoční sa okamžite. O úspešne uskutočnenej platbe príde daňovníkovi spätná väzba. Okrem toho je takáto platba podľa FS bezpečná a zaistená autentizáciou.

Ako zaplatiť daň kartou?

Úhradu je možné realizovať cez PFS prostredníctvom platobnej karty, využitím Google Pay, Apple Pay, alebo prenesením platobných údajov do internetbankingu vybraných bánk. Stačí kliknúť na tlačidlo „Zaplatiť“. Okrem daní je možné platobnou kartou uhrádzať aj správne poplatky priamo z elektronickej schránky na Ústrednom portáli verejnej správy (ÚPVS). Novelou zákona o správnych poplatkoch s účinnosťou od 1. apríla 2024 sa zmenili sadzby vybraných služieb poskytovaných FS. Na využitie tejto novej funkčnosti je potrebné, aby mal klient aktivovanú schránku na ÚPVS. Celkovo sa to týka 32 poskytovaných služieb.

Ako pri platbe kartou na Portáli finančnej správy postupovať?

V prvom rade je potrebné, aby mal subjekt medzi identifikátormi pridelený identifikátor osobný účet daňovníka (OÚD). Ak má používateľ právny titul konania s oprávnením na Osobný účet – vytváranie výstupov, bude mať v časti „Osobný účet“ zobrazenú položku „Úhrady realizované cez Platobnú bránu štátnej pokladnice (PB ŠP).“

Zdroj: financnasprava.sk
Zdroj: financnasprava.sk

Ak sa daňovník rozhodne kartou zaplatiť napríklad daň z pridanej hodnoty z daňového priznania, prihlási sa najskôr za subjekt, za ktorý chce daňové priznanie podať. Potom zvolí v menu Katalógy / Katalóg formulárov a otvorí formulár „DPHv21 Daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty“.

Hoci je vľavo viditeľné tlačidlo „Zaplatiť“, ešte nebude prístupné. 

Zdroj: financnasprava.sk
Zdroj: financnasprava.sk

Je potrebné vypísať formulár či načítať príslušné XML, podpísať dokument a odoslať do podateľne. Keď sa zobrazí oznámenie „Elektronický dokument bol odoslaný“, používateľ ho môže zatvoriť (no ostáva na stránke s odoslaným formulárom). Pokiaľ bola v podaní daň na úhradu, má tlačidlo „Zaplatiť“ už prístupné. Používateľ naň klikne a otvorí sa ďalšia záložka s presmerovaním do Platobnej brány štátnej pokladnice (PB ŠP). Tam vykoná platbu spôsobom, ktorý mu vyhovuje. Viditeľná je suma aj variabilný symbol.

Zdroj: financnasprava.sk
Zdroj: financnasprava.sk

Ak si daňovník zvolí možnosť platby kartou, otvorí sa mu okno s platobnou bránou, kde je potrebné zadať údaje o karte a stlačiť tlačidlo „Zaplatiť“.

Po zaplatení sa na portáli PB ŠP objaví oznámenie o úspešnej platbe a o presmerovaní na portál s odoslaným formulárom do 10 sekúnd. Je vhodné počkať na automatické presmerovanie. Tam sa zobrazí oznámenie o zrealizovaní platby.

Zdroj: financnasprava.sk
Zdroj: financnasprava.sk

Potom daňovník môže zavrieť toto oznámenie aj okno s formulárom. Sumár úhrad vidí v časti „Osobný účet/Výpis obratov – úhrady cez PB ŠP“. Nájde tam úspešné aj neúspešné pokusy o úhradu cez Platobnú bránu ŠP.

Zdroj: financnasprava.sk
Zdroj: financnasprava.sk

Ak je stav úhrady označený ako „Nová neoverená“ alebo „Otvorená v spracovaní“, môže daňovník vyžiadať overenie úhrady cez ikonku modrých šípok vedľa danej úhrady. Vtedy bude zobrazený stav aktualizovaný.

Zdroj: Finančná správa SR

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Čo si (ne)priniesť z Turecka, Tuniska či Egypta? Pozor na suveníry z dovolenky

Niektoré suveníry sú vyrobené z ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Za nelegálny dovoz hrozí nielen pokuta, ale aj odňatie slobody. Obchodníkom, s akým tovarom sa radšej vyhnúť?

Povolenie odkladu platenia dane alebo splátok od 30. 5. 2024

Finančné riaditeľstvo SR od 30.5.2024 určilo podmienky, na základe ktorých môže správca dane povoliť odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach. Podrobné informácie v článku.

Správne poplatky finančnej správe od 1.4.2024

Od 1.4.2024 sa okrem iných mení aj výška správnych poplatkov za vybrané služby poskytované Finančnou správou SR. O koľko stúpnu a ako ich uhrádzať?

Kam zaplatiť daň a ako označiť platbu dane v roku 2024

Aké číslo účtu a variabilný symbol použiť pri úhrade dane z príjmov, dane z pridanej hodnoty a ďalších druhov daní v roku 2024?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky