Ako vybrať nový notebook do firmy?

Ako vybrať nový notebook do firmy?
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Podľa akých kritérií vyberať notebook do firmy, aké parametre by mal spĺňať a aký je pomer cena/výkon v súčasnoti dostupných modelov.

Trh notebookov v súčasnosti

Notebooky sa v súčasnosti tešia veľkej popularite. Sú výkonnejšie, tenšie, mobilnejšie, ľahšie, vydržia viac a ich cena neustále klesá. Notebooky rozdeľujeme ich do viacerých kategórií:

  •  klasické notebooky,
  •  ultrabooky,
  •  netbooky,
  •  hybridné notebooky,
  •  dotykové notebooky.

V tomto článku budeme venovať pozornosť dvom skupinám – klasickým notebookom a ultrabookom. Pred nákupom je dôležité si určiť kritéria, ktoré by nové zariadenie malo spĺňať, rovnako ako účel, na ktorý budú používané.
Na to potrebujeme vedieť, aké zariadenia sú v súčasnosti dostupné na trhu. Potrebujeme vedieť, čo je zastarané a naopak nové, akým smerom sa pohybuje trend, ktoré vlastnosti a funkcie sú užitočné, a ktoré Vám neprinesú žiadnu pridanú hodnotu. Uvedieme preto priemerné hodnoty, aby ste mali približný obraz o ponuke na trhu. Neskôr si na modelovej situácií Vám ukážme ako a podľa čoho vyberať nový notebook do firmy.

Priemerné parametre klasických notebookov a ultrabookov na trhu v januári 2014

Komponent Klasický notebook Ultrabook
Procesor Intel Core i3 Intel Core i5, i7
Operačná pamäť 4 GB 4 GB
Typ úložnej pamäte starší HDD novší SSD
Úložná pamäť 750 GB 250 GB
Veľkosť obrazovky 15", 15,6" 13", 13,3"
Typ obrazovky matný lesklý
Výdrž batérie 5 hod. 7 - 8 hod.
Hmotnosť 3 kg 1,55 kg
Materiál plast hliník
Cena bez DPH 350 - 600 550 - 900
Operačný systém Windows 8
Záruka pre podnikateľov obyčajne 1 rok

Do kategórie zastarané patria hranaté obrazovky s pomerom strán 4:3. Pravdepodobne taký už ani nekúpite. Všetky notebooky budú mať pomer strán 16:9 a vysoké rozlíšenie. Na strane noviniek sú to predovšetkým dotykové obrazovky, hybridné zariadenia, tenké telá zariadení, rýchle SSD disky, Windows 8.1, podsvietené klávesnice a klávesnice odolné voči poliatiu. Trend sa zameriava na ultrabooky, resp. hybridné notebooky s minimalistickým vzhľadom. Menšie notebooky s nadpriemernými parametrami sú drahšie ako klasické „veľké“ notebooky. Pri hardvérových funkciách a vlastnostiach medzi rôznymi výrobcami nie je viditeľný rozdiel. S tým sa stretávame väčšinou pri softvérovej výbave.

Bežnú kancelársku prácu zvládnu prakticky všetky modely, aj tie základné a lacné. Za čo by si teda mal podnikateľ priplatiť? Za rýchlejší procesor, ktorý podmieňuje rýchlosť práce s  notebookom, použité materiály pri výrobe, servis, novší typ úložnej pamäte – SSD disk a v neposlednom rade bezpečnosť.

Modelový príklad výberu notebooku do firmy

Spoločnosť zvažuje nákup nového notebooku, ktorý bude využívaný na prácu s kancelárskymi softvérmi, prezeranie internetových stránok, jednoduchú úpravu obrázkov a pod. Parametre, ktoré sú pri výbere dôležité, si stanovila spoločnosť nasledovne:

  1.     Záruka,
  2.     Servis,
  3.     Veľkosť obrazovky okolo 15 palcov,
  4.     Hmotnosť do 2,5 kg,
  5.     Rýchly procesor.

Navyše bude požadovať samostatnú numerickú klávesnicu kvôli väčšej rýchlosti a pohodlnosti pri písaní číslic, na dotyk príjemnú, čo najtenšiu klávesnicu kvôli hluku pri písaní, špeciálne Fn tlačidlá a všetky moderné porty - HDMI na kvalitné video a audio, USB 3.0 pre rýchly prenos dát , LAN na pripojenie do siete. Zo starších portov by sa možno zišiel VGA (starší brat HDMI). Potešila by čítačka kariet a odtlačkov prstov, nie je to však podmienkou. Preferujem matný displej, nie je podmienkou. Samozrejmosťou je Bluetooth, WIFI a HD kamera. Cena by mala byť do 450€ bez DPH.

Pri ultrabooku bude požadovať ešte lepšie parametre, vyššiu rýchlosť, dlhšiu výdrž a určitú eleganciu. Cena by mala byť do 670 € bez DPH. Ide teda o zariadenia s najlepším pomerom cena / výkon.

Kandidáti na kúpu a moje odporúčania

Po krátkom prieskume trhu sa do nášho užšieho výberu, v kategórií klasické notebooky, dostali nasledujúci kandidáti:

V kategórií ultrabooky sú to nasledovné modely:

Z kategórie klasické notebooky by som vybral LENOVO. Dôvody môjho výberu sú uvedené v tabuľke.

Pozitíva Negatíva
 vynikajúci pomer cena / výkon,
servisné centrum v Bratislave,
3 ročná záruka,
pozitívne recenzie od úžívateľov,
vynikajúce softvérové programy a ochrany.
 plastové telo,
dizajn.

Cena začína sumou 318 €, ku ktorej je potrebné pripočítať cenu za operačný systém Windows a to min. 80 €, spolu zaokrúhlene 398 € bez DPH.

Z kategórie ultrabooky by som volil ACER. Dôvody môjho výberu sú uvedené v tabuľke.

Pozitíva Negatíva
 veľmi dobrý pomer cena / výkon,
extrémna rýchlosť,
kvalitný materiál použitý pri výrobe,
dizajn.
servisné centrum mimo SR.

Jeho cena je približne 575 € bez DPH.

Výberu vhodného zariadenia je potrebné venovať dostatočné množstvo času. V opačnom prípade nastanú problémy, nespokojnosť, nervozita, ktorá môže negatívne ovplyvniť podnikanie.

Ak máte iné požiadavky na výber, nemáte čas sa venovať tejto téme alebo sa v nej nevyznáte, kontaktuje ma. Rád Vám s výberom pomôžem.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Digitalizácia a technológie vo firmách: inovácie vs regulácie

Ako politiky Európskej únie ovplyvňujú technologický pokrok vo firmách? A ako môže zvrátiť zaostávanie využívania potenciálu technológií štát či samotní podnikatelia?

Kľúč k vhodnému kyberzabezpečeniu firmy: ocenenie rizík

Únik firemných dát sa podpíše na jej fungovaní aj financiách. Kľúčom k zvoleniu vhodných opatrení je analýza a ocenenie potenciálnych rizík. Ako na to a prečo je to dôležité?

Zabudnutý alebo zablokovaný BOK/KEP kód: čo robiť?

Ako si odblokovať prístupové/podpisové kódy na občianskom preukaze? Kedy ich možno odblokovať online a kedy je potrebné zájsť na políciu osobne?

Regulácia umelej inteligencie v EÚ: aké budú pravidlá?

Na regulácii používania umelej inteligencie sa inštitúcie EÚ zhodli a jej schválenie sa blíži do „finále“. Čo to bude v praxi znamenať pre podnikateľov na Slovensku?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky