Ako vybrať nový notebook do firmy?

Ako vybrať nový notebook do firmy?
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Podľa akých kritérií vyberať notebook do firmy, aké parametre by mal spĺňať a aký je pomer cena/výkon v súčasnoti dostupných modelov.

Trh notebookov v súčasnosti

Notebooky sa v súčasnosti tešia veľkej popularite. Sú výkonnejšie, tenšie, mobilnejšie, ľahšie, vydržia viac a ich cena neustále klesá. Notebooky rozdeľujeme ich do viacerých kategórií:

  •  klasické notebooky,
  •  ultrabooky,
  •  netbooky,
  •  hybridné notebooky,
  •  dotykové notebooky.

V tomto článku budeme venovať pozornosť dvom skupinám – klasickým notebookom a ultrabookom. Pred nákupom je dôležité si určiť kritéria, ktoré by nové zariadenie malo spĺňať, rovnako ako účel, na ktorý budú používané.
Na to potrebujeme vedieť, aké zariadenia sú v súčasnosti dostupné na trhu. Potrebujeme vedieť, čo je zastarané a naopak nové, akým smerom sa pohybuje trend, ktoré vlastnosti a funkcie sú užitočné, a ktoré Vám neprinesú žiadnu pridanú hodnotu. Uvedieme preto priemerné hodnoty, aby ste mali približný obraz o ponuke na trhu. Neskôr si na modelovej situácií Vám ukážme ako a podľa čoho vyberať nový notebook do firmy.

Priemerné parametre klasických notebookov a ultrabookov na trhu v januári 2014

Komponent Klasický notebook Ultrabook
Procesor Intel Core i3 Intel Core i5, i7
Operačná pamäť 4 GB 4 GB
Typ úložnej pamäte starší HDD novší SSD
Úložná pamäť 750 GB 250 GB
Veľkosť obrazovky 15", 15,6" 13", 13,3"
Typ obrazovky matný lesklý
Výdrž batérie 5 hod. 7 - 8 hod.
Hmotnosť 3 kg 1,55 kg
Materiál plast hliník
Cena bez DPH 350 - 600 550 - 900
Operačný systém Windows 8
Záruka pre podnikateľov obyčajne 1 rok

Do kategórie zastarané patria hranaté obrazovky s pomerom strán 4:3. Pravdepodobne taký už ani nekúpite. Všetky notebooky budú mať pomer strán 16:9 a vysoké rozlíšenie. Na strane noviniek sú to predovšetkým dotykové obrazovky, hybridné zariadenia, tenké telá zariadení, rýchle SSD disky, Windows 8.1, podsvietené klávesnice a klávesnice odolné voči poliatiu. Trend sa zameriava na ultrabooky, resp. hybridné notebooky s minimalistickým vzhľadom. Menšie notebooky s nadpriemernými parametrami sú drahšie ako klasické „veľké“ notebooky. Pri hardvérových funkciách a vlastnostiach medzi rôznymi výrobcami nie je viditeľný rozdiel. S tým sa stretávame väčšinou pri softvérovej výbave.

Bežnú kancelársku prácu zvládnu prakticky všetky modely, aj tie základné a lacné. Za čo by si teda mal podnikateľ priplatiť? Za rýchlejší procesor, ktorý podmieňuje rýchlosť práce s  notebookom, použité materiály pri výrobe, servis, novší typ úložnej pamäte – SSD disk a v neposlednom rade bezpečnosť.

Modelový príklad výberu notebooku do firmy

Spoločnosť zvažuje nákup nového notebooku, ktorý bude využívaný na prácu s kancelárskymi softvérmi, prezeranie internetových stránok, jednoduchú úpravu obrázkov a pod. Parametre, ktoré sú pri výbere dôležité, si stanovila spoločnosť nasledovne:

  1.     Záruka,
  2.     Servis,
  3.     Veľkosť obrazovky okolo 15 palcov,
  4.     Hmotnosť do 2,5 kg,
  5.     Rýchly procesor.

Navyše bude požadovať samostatnú numerickú klávesnicu kvôli väčšej rýchlosti a pohodlnosti pri písaní číslic, na dotyk príjemnú, čo najtenšiu klávesnicu kvôli hluku pri písaní, špeciálne Fn tlačidlá a všetky moderné porty - HDMI na kvalitné video a audio, USB 3.0 pre rýchly prenos dát , LAN na pripojenie do siete. Zo starších portov by sa možno zišiel VGA (starší brat HDMI). Potešila by čítačka kariet a odtlačkov prstov, nie je to však podmienkou. Preferujem matný displej, nie je podmienkou. Samozrejmosťou je Bluetooth, WIFI a HD kamera. Cena by mala byť do 450€ bez DPH.

Pri ultrabooku bude požadovať ešte lepšie parametre, vyššiu rýchlosť, dlhšiu výdrž a určitú eleganciu. Cena by mala byť do 670 € bez DPH. Ide teda o zariadenia s najlepším pomerom cena / výkon.

Kandidáti na kúpu a moje odporúčania

Po krátkom prieskume trhu sa do nášho užšieho výberu, v kategórií klasické notebooky, dostali nasledujúci kandidáti:

V kategórií ultrabooky sú to nasledovné modely:

Z kategórie klasické notebooky by som vybral LENOVO. Dôvody môjho výberu sú uvedené v tabuľke.

Pozitíva Negatíva
 vynikajúci pomer cena / výkon,
servisné centrum v Bratislave,
3 ročná záruka,
pozitívne recenzie od úžívateľov,
vynikajúce softvérové programy a ochrany.
 plastové telo,
dizajn.

Cena začína sumou 318 €, ku ktorej je potrebné pripočítať cenu za operačný systém Windows a to min. 80 €, spolu zaokrúhlene 398 € bez DPH.

Z kategórie ultrabooky by som volil ACER. Dôvody môjho výberu sú uvedené v tabuľke.

Pozitíva Negatíva
 veľmi dobrý pomer cena / výkon,
extrémna rýchlosť,
kvalitný materiál použitý pri výrobe,
dizajn.
servisné centrum mimo SR.

Jeho cena je približne 575 € bez DPH.

Výberu vhodného zariadenia je potrebné venovať dostatočné množstvo času. V opačnom prípade nastanú problémy, nespokojnosť, nervozita, ktorá môže negatívne ovplyvniť podnikanie.

Ak máte iné požiadavky na výber, nemáte čas sa venovať tejto téme alebo sa v nej nevyznáte, kontaktuje ma. Rád Vám s výberom pomôžem.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Firemný počítač alebo mobil na súkromné účely z hľadiska bezpečnosti

Používanie firemných zariadení, ako sú notebooky či mobily, aj na súkromné účely, je dnes pomerne bežnou praxou. Odborník radí, za akých podmienok je to pre firmu bezpečné.

Čítačky čipových kariet a nové občianske preukazy

Je biometrický občiansky preukaz kompatibilný so staršími čítačkami? Sú na oddelení dokladov povinní dať občanovi novú? A ako zistiť, či čítačka funguje s aplikáciou eID klient?

Digitalizácia účtovníctva a kancelária bez papierov: ako na to?

Aké výhody má digitalizácia pre firmy a ako s ňou začať? Aj to, na čo dbať pri výbere dodávateľa riešenia a kedy spozornieť, prezradil Marek Polic z firmy KROS.

Aktivácia občianskeho preukazu eID: ako nastaviť KEP PIN a KEP PUK online

Postup, ako si nastaviť KEP PIN a KEP PUK na diaľku na novom občianskom preukaze a ako získať platné certifikáty pre kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) v aplikácii eID klient.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky