Aký je rozdiel medzi kryptomenou a blockchainom?

Aký je rozdiel medzi kryptomenou a blockchainom?
Jana Petkaničová

Absolventka študijného odboru Aplikovaná matematika na STU v Bratislave. Medzi jej záujmy patrí okrem matematiky aj politika, ekonómia a ekológia. Momentálne pôsobí v Amsterdame, kde pracuje ako konzultant pre technológiu blockchain a kryptomeny, klientmi sú finančné inštitúcie, právnické kancelárie, poisťovne, štát a komerčné spoločnosti rôzneho druhu. Tiež podniká v oblasti organizovania podujatí venovanej tejto technológii. V jej sieti kontaktov sa nachádzajú mnohí svetoví odborníci pre túto technológiu, s ktorými úzko spolupracuje. Rada cestuje, číta a stále hľadá spôsob, akým môže zlepšiť svet okolo seba.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Prinášame základné informácie o kryptomenách, ich používaní, ale aj mýtoch, ktoré ich sprevádzajú.

Začnime tou najrozšírenejšou a najstaršou kryptomenou – bitcoinom. V prvom rade zdôraznime, že treba rozlišovať tri rozdielne pojmy:

 1. blockchain
 2. Bitcoin
 3. bitcoin

Blockchain je technológia, ktorá funguje (nielen) na pozadí kryptomien.

Bitcoin s veľkým B je protokol, ktorý beží na tejto technológii a ktorý jej udáva ďalšie možné vlastnosti a schopnosti.

Bitcoin s malým b je kryptomena, o ktorej ste mali možnosť mnohé počuť. Tiež ste možno niečo počuli o Vitalikovi Buterinovi a jeho projekte Ethereum – v tomto prípade je Ethereum protokol a kryptomena je Ether. Protokol beží opäť na technológii blockchain, ktorá je trošku odlišná od Bitcoin blockchain. Je potrebné dobre rozlišovať rozdiely medzi týmito štruktúrami, pretože majú odlišné vlastnosti – rýchlosť transakcií, či oblasť používania.

Aký je rozdiel medzi kryptomenou a tokenom?

Je potrebné rozlišovať medzi kryptomenami a takzvanými tokenmi. Ak si prezriete jednu z najpopulárnejších stránok o vývoji kryptomien, nájdete sekcie „coins“ a „tokens“.

 • Coins sú zvyčajne natívne kryptomeny, fungujúce na samostatnom blockchaine.
 • Tokens (tokeny) sú zvyčajne nejaké štruktúry, vytvorené na už existujúcom blockchaine. Token nemá svoj exkluzívny a vlastný blockchain. Pod pojem kryptomena sa niekedy nesprávne zahŕňajú aj tieto tokeny, ktoré majú inú štruktúru a účel, ako samotné kryptomeny.

Viac informácií o tokenoch a tokenizácií nájdete v článku Čo je tokenizácia a čo môže priniesť

Ako uschovávať a teda vlastniť kryptomeny?

Kryptomeny vieme uschovávať v peňaženkách (wallets). Peňaženka neuschováva žiadne kryptomeny – je to vlastne len užívateľské rozhranie, ktoré vám umožní vidieť relevantné informácie na blockchaine, teda to, čo prináleží vám a na čo máte dosah. Peňaženky by tiež nemali uschovávať váš osobný kľúč (ak to niektoré robia, je potrebné radšej prehodnotiť používanie tejto peňaženky, nakoľko hrozí, že jej výrobca to môže v budúcnosti ľahko zneužiť).

Druhy peňaženiek na kryptomeny

Peňaženky na kryptomeny sa delia podľa rôznych kritérií.

 1. Podľa druhu autorizácie – peňaženky na krytpomeny v závislosti od druhu autorizácie môžu byť simple, teda jednoduché alebo multisig, teda je potrebných viacero strán, aby vaša transakcia bola z vašej strany potvrdená.
 2. Podľa potreby pripojenia - peňaženky na kryptomeny sa delia aj podľa toho, či sú online alebo offline – v angličtine hot alebo cold. Hardvérové peňaženky sa považujú za cold.
 3. Podľa formy - môžu byť fyzické (papierové alebo hardvérové) a softvérové (mobilné aplikácie, cloudové služby, softvér, ktorý je potrebné inštalovať). Papierová peňaženka obsahuje váš verejný a privátny kľúč a zvyčajne slúži na prevedenie všetkých zdrojov z vášho účtu na iný. Pri papierovej peňaženke nie je možné poslať časť zdrojov.

Pod hardvérovými rozumieme fyzické zariadenie veľkosti USB, ktoré potrebujeme vždy, keď chceme pristúpiť k transakciám. Tento druh peňaženiek sa považuje za najbezpečnejší. Medzi najznámejšie patria napr. Trezor a Nano S.

Peňaženky fungujú aj cez cloudové služby – rozhraním je webstránka a užívateľ nemusí nič sťahovať a inštalovať, populárne sú napr. btc.com, greenaddress.it.

Z peňaženiek a kryptomeny, ktoré treba inštalovať poznáme také, ktoré majú podobu aplikácií do mobilu, napr. mycelium alebo softvéru, ktorý je potrebné stiahnuť program a nainštalovať do počítača. Zvyčajne pri inštalácii sa stiahne aj celý obsah blockchainu na jednom uzle (súčasne má bitcoin blockchain súbor asi 160GB).

Ako si spoľahlivo založiť peňaženku na kryptomenu?

Pri vytváraní akejkoľvek peňaženky vám výrobca v prvých krokoch dá možnosť zobraziť a opísať si alebo inak si uložiť váš privátny kľúč. Pri bitcoin peňaženkách je to zvyčajne sekvencia 30 slov.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako získať kryptomeny?

Existuje niekoľko spôsobov – veľmi populárnym spôsobom je napr. nakúpiť ich na burze. V súčasnosti máme veľa alternatív, len niekoľko je však schopných držať krok s požiadavkami trhu. Keďže každá burza musí spĺňať takzvané KYC/AML štandardy (know your customer – určitý druh verifikácie používateľa, pre rôzne krajiny býva rôzny; anti money laundering – istý štandard, ktorý slúži ako prevencia prania peňazí).

Prečítajte si tiež

Aj napriek týmto štandardom a teda snahe regulovať burzy kryptomien, burzy v porovnaní so štandardnými akciovými trhmi sú veľmi divoké. Kvôli enormnému nárastu hodnoty v národných menách niektorých kryptomien a kvôli relatívne nízkej ponuke na týchto burzách, je veľmi bežné, že tí najbohatší užívatelia umelo vytvárajú rast/pád cien a týmto spôsobom manipulujú trhmi. Jedna z takýchto metód je napr. spoofing, ktorý je na akciových trhoch zakázaný a užívateľ s takýmto správaním býva odhalený algoritmami a následne vylúčený.

4 mýty, ktoré sa objavujú v súvislosti s kryptomenami a bitcoinom

V súčasnosti sa o kryptomenách veľa hovorí, no s tým súvisia aj mnohé nepresnosti a často až zavádzajúce informácie v súvislosti s kryptomenami.

 1. Blockchain je nová technológia a nikto nevie či sa uchytí - Blockchain, ktorý je základom pre bitcoin, je tu od roku 2009. Navyše, technológie a nástroje, z ktorých pozostáva, tu boli už dávno, napr. databázy, šifrovanie, hashovanie.
 2. Hodnota bitcoinu je postavená na ničom a je výsledok Ponzi (pyramídy) alebo bubliny. Nie je to celkom tak. Aj pri kryptomenách sú ceny dané dopytom a ponukou a ich vzájomnými pôsobeniami (preto najdrahší bitcoin kúpite zrejme na burze v Zimbabwe, kde je dopyt vysoký, no ponuka malá).

  Tiež na komoditných trhoch vidíme výsledok umelého ovplyvňovania trhov – samozrejme, žiaden trader nechce vidieť konštatnú líniu, veď na čom by zarobil. A samozrejme, že komoditný trh nie je porovnateľný s divokým Západom na kryptoburzách. Ale je tu jedno veľké ale – aj keď hodnota bitcoinu nie je hmatateľná a aj keď drvivej väčšine populácie by zabralo (a zaberie) roky, kým porozumejú, ako blockchain funguje, neznamená, že ako technológia nemá pre trh žiadnu hodnotu.

Bitcoin nie sú peniaze – bitcoin je hodný peňazí.

Bitcoin nie sú peniaze – bitcoin je hodný peňazí. Lebo technológia, na ktorej funguje, má nesmierny potenciál a je to zatiaľ jediný celosvetový blockchain, ktorý bol spustený relatívne dávno a nečelil žiadnym vážnym problémom. Bitcoin blockchain má momentálne približne 10000 uzlov, to znamená, že na 10000 miestach na zemi nájdeme nejakú výpočtovú stanicu, ktorá poháňa sieť.

 • Bitcoin sa v roku 2017 začal viac využívať – nie je to celkom tak. Ako príklad uveďme, že v auguste 2016 bolo na bitcoin blockchaine vykonaných asi 250 tisíc transakcií denne, v súčasnosti je to približne 300 tisíc transakcií denne.
 • Investori do bitcoinu alebo iných kryptomien sú predovšetkým individuálni alebo novovznikajúce firmy – nie je to celkom pravda. New York Stock Exchange, Master Card, Deloitte, American Express alebo mnohé vlády na svete vyvíjajú pilotné projekty postavené na technológii blockchain za účelom zefektívnenia ich procesov pred tým, než to spraví ich konkurencia.
 • V slovenčine sa v súvislosti s kryptomenami stretávame ešte s jednou nepresnosťou. Ako synonymum sa používa aj slovné spojenie „virtuálna mena“, no „virtuálne“ je niečo, čo ešte neexistuje, ale je to možné, uskutočniteľné a pod. No kryptomeny existujú a niektoré už fungujú celkom dobre.

  Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

  Jana Petkaničová
  Jana Petkaničová

  Absolventka študijného odboru Aplikovaná matematika na STU v Bratislave. Medzi jej záujmy patrí okrem matematiky aj politika, ekonómia a ekológia. Momentálne pôsobí v Amsterdame, kde pracuje ako konzultant pre technológiu blockchain a kryptomeny, klientmi sú finančné inštitúcie, právnické kancelárie, poisťovne, štát a komerčné spoločnosti rôzneho druhu. Tiež podniká v oblasti organizovania podujatí venovanej tejto technológii. V jej sieti kontaktov sa nachádzajú mnohí svetoví odborníci pre túto technológiu, s ktorými úzko spolupracuje. Rada cestuje, číta a stále hľadá spôsob, akým môže zlepšiť svet okolo seba.


  DPH pri transakciách zahrňujúcich kryptomeny

  Podlieha výmena tovaru alebo služby za kryptomenu alebo výmena jednej kryptomeny za inú kryptomenu dani z pridanej hodnoty? Problematikou DPH pri transakciách zahrňujúcich kryptomeny sa zaoberá tento článok.

  Zmeny v zdaňovaní virtuálnych mien a ďalšie od 1.1.2024

  Čaká kryptomeny nižšie zdaňovanie? Novela zákona o dani z príjmov od 1. januára 2024 prináša pozitívne zmeny v tejto oblasti aj ďalšie zmeny týkajúce sa niektorých cenných papierov.

  Živnosť na kryptomeny: ako získať povolenie na poskytovanie služieb zmenárne a peňaženky pre virtuálnu menu

  O kryptomenách sa hovorí čoraz častejšie. Ako získať povolenie na obchodovanie s kryptomenami a aké povinnosti takáto činnosť obnáša?

  Zdaňovanie kryptomien (virtuálnych mien)

  Ako zdaňovať kryptomeny v prípade fyzickej či právnickej osoby? Čo sa viac oplatí? Existuje rozdiel v zdaňovaní príjmov z obchodovania s kryptomenami a z ich ťaženia?
  To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky