Hotel, apartmán a Wi-Fi pripojenie: na čo dať pozor pri práci počas dovolenky?

Verejné hotelové Wi-Fi siete nie sú na prácu v zahraničí bezpečné. Lepšie sú na tom apartmány. Na čo myslieť a ako sa vyhnúť hackerskému útoku, ak musíte počas dovolenky niečo pracovné vybaviť?

Bezpečnosť dovolenkovej práce v zahraničí začína už tu na Slovensku. Firmy by mali dnes určite mať svoju virtuálnu privátnu sieť, tzv. VPN. Vďaka nej je komunikácia a výmena dát šifrovaná. V tých lepších prípadoch ju hacker prelomí až za niekoľko desiatok rokov. Odborník tiež radí, že na bankové operácie je lepšie minúť svoje mobilné dáta od operátora a nepripájať sa do banky z lokálnych verejných Wi-Fi sietí.

Apartmán a hotel z hľadiska bezpečnosti Wi-Fi pripojenia

Verejné Wi-Fi siete, predovšetkým v hoteloch, ponúkajú síce bezplatný prístup k internetu, spravidla však prinášajú aj veľké hrozby. „Niektoré verejné Wi-Fi siete majú čoraz častejšie prístupový bod bez hesla, čo predstavuje veľmi jednoduchý prístup pre hostí, ale aj pre hackerov. Do akéhokoľvek zariadenia sa hackeri vedia dostať pomerne jednoducho, čím získavajú kontrolu nad celou dátovou komunikáciou,“ upozorňuje Peter Gajdošech, odborník na informačné technológie zo spoločnosti Solitea. Wi-Fi siete v apartmánoch či dovolenkových domoch sú na tom o niečo lepšie, pretože štandardne sa používateľ k prístupovému bodu musí prihlásiť pomocou hesla. Ale aj tu vidí P. Gajdošech isté riziko, pretože heslá bývajú pomerne známe. Sú dostupné pre všetkých ubytovaných hostí, teda aj vrátane hackerov. Chybou tiež je, že prenajímatelia nemenia heslá veľmi často.

Prečo je verejné Wi-Fi tak veľmi rizikové?

Využívanie verejnej Wi-Fi siete prináša veľké riziká. Hackeri môžu jednoducho pristupovať k osobným údajom a heslám. „Každé zariadenie môže byť cez takúto sieť napadnuté vírusom alebo malvérom, čiže vaša komunikácia s okolitým svetom môže byť odpočúvaná, alebo ju môže niekto sledovať. Na verejnej Wi-Fi sieti môže byť v rovnakom čase pripojený ako vy, tak aj  záškodník. Prípadne, na zariadení môže byť spustený špeciálny softvér pre nonstop odpočúvanie internetovej komunikácie,“ vysvetľuje P. Gajdošech.

Čo robiť, ak práca počas dovolenky nepočká?

Práca, ale aj iné aktivity zo zariadení pripojených do verejnej Wi-Fi siete, môžu byť vcelku bezpečné. P. Gajdošech však dvíha prst, že tomu tak môže byť len pri dodržaní určitých základných pravidiel: „Každé vaše zariadenie by malo mať pravidelne aktualizovaný antivírusový softvér. Mali by ste byť vždy pripojený pomocou VPN (Virtual Private Network), čo je tzv. virtuálna privátna sieť. Na zariadení by ste mali mať aktívny firewall, ktorý v počítačovej sieti blokuje alebo povoľuje sieťové prenosy. Pri práci na webe by ste mali využívať iba šifrované pripojenie, t. j. také, ktorého adresa sa začína na HTTPS, nie HTTP. Ak je to možné, na zariadení si vypnite zdieľanie súborov. A na záver, ak sieť práve nevyužívate, Wi-Fi vypnite."

VPN, čiže virtuálna privátna sieť, by mala byť pre firmy samozrejmosťou

Veľa firiem má v súčasnosti zriadené tzv. VPN pripojenie. Je to spôsob online pripojenia do firemnej siete, ak sa zamestnanec nachádza mimo svojej práce. P. Gajdošech to hodnotí ako najlepšiu alternatívu: „Pri VPN pripojení sa všetka vaša komunikácia odosiela na server poskytovateľa VPN a odtiaľ prebieha šifrovaná komunikácia s druhou stranou. Aj keď je na verejnej Wi-Fi sieti hacker, je preňho v tomto prípade veľmi ťažké monitorovať vašu sieťovú komunikáciu. Dešifrovanie by mu trvalo veľmi dlho, v prípade kvalitného šifrovania to môžu byť desiatky rokov. Z tohto dôvodu pre takúto osobu prestávate byť zaujímavým terčom a hľadá si ľahšiu obeť.“ Ak vaša firma neposkytuje VPN pripojenie, môžete využiť aj komerčne dostupné VPN pripojenia, ktoré garantujú vysokú mieru bezpečnosti. Tie najlepšie sú platené, avšak cena je veľmi prístupná. Pohybuje sa na úrovni 2 eur mesačne.

Na banku radšej obetujte platené dáta od operátora

Dôležité je na dovolenke tiež pamätať, že na verejnom Wi-Fi je veľmi nerozumné pristupovať do bankovej aplikácie alebo cez jej webový prehliadač. „Ak ste pozabudli doma zrealizovať nejaké prevody, v zahraničí na to radšej odporúčam minúť trochu dát od mobilného operátora. Tam je bezpečnosť spravidla na vysokej úrovni,“ uzatvára P. Gajdošech.

Zdroj: Solitea

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ceny diaľničných známok a pohonných hmôt v roku 2024

S čím rátať pri ceste do zahraničia? Prehľad cien diaľničných známok, mýta, benzínu či nafty na Slovensku a v okolitých krajinách aj informácie o novinke – jednodňovej diaľničnej známke.

Vybavenie cestovného pasu v kocke

Aká je cena nového cestovného pasu, ako si rezervovať termín na polícii, kedy (ne)treba riešiť pas pre deti a aká je platnosť tohto dokladu? Odpovede na časté otázky.

Náhrada mzdy za dovolenku – ako sa počíta?

Čerpanie dovolenky ovplyvňuje sumu, ktorá je zamestnancovi za jeho prácu vyplatená. Akým spôsobom, upravuje Zákonník práce.

Nárok na dovolenku počas materskej a rodičovskej dovolenky

Ovplyvní čerpanie materskej dovolenky nárok na dovolenku na zotavenie? Vzniká vôbec dovolenka aj počas materskej/otcovskej či rodičovskej dovolenky?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky