Päť odrazových mostíkov pre inovatívne startupy a začínajúcich podnikateľov

Päť odrazových mostíkov pre inovatívne startupy a začínajúcich podnikateľov
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Užitočné rady pre startupistov o tom, kde, ako a prečo hľadať u investora finančnú aj nefinančnú podporu a na aké organizácie sa pri tom obrátiť.

Centrum vedecko-technických informácií SR a Slovak Business Agency prostredníctvom nedávneho podujatia Inno Start Forum pomohlo odhaliť startupistom a začínajúcim podnikateľom možnosti, ktoré sa im v ekosystéme na podporu podnikateľských aktivít ponúkajú. Inno Start Fora sa v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave zúčastnili zástupcovia coworkingových centier a podnikateľských inkubátorov z Bratislavy a Košíc; investiční manažéri niekoľkých venture kapitálových fondov, zástupcovia Slovak Business Agency, Slovenskej sporiteľňe a ďalší. Prinášame prehľad piatich hráčov na trhu, ochotných poskytnúť pomyselné plece, o ktoré sa možno oprieť.

Štartujte so Slovenskou sporiteľňou

Hoci má povesť konzervatívca, pustila sa do divokejších vôd. Slovenská sporiteľňa už od januára tohto roku pomáha začínajúcim podnikateľom odomykať brány k úspešnému biznisu. V rámci projektu Sociálna banka venuje svoju pozornosť začínajúcim podnikateľom, ktorí vykonávajú podnikateľskú činnosť aspoň od januára minulého roku. Nemusí pritom ísť o nápad, ktorý si zapamätá celý svet. Stačí projekt s potenciálom, ktorý potrebuje finančnú podporu. Na základe vypracovaného biznis plánu je Slovenská sporiteľňa podnikateľovi ochotná poskytnúť úver, a to až do výšky 50 000€ bez zabezpečenia. „Dôležitý je pritom vzťah daného človeka k predmetu podnikania,“ informuje Tigran Aleksanyan zo Slovenskej sporiteľne. „Či ten človek vyštudoval daný odbor, či má pracovné skúsenosti vo zvolenej oblasti. Pokiaľ má jeho idea sociálno-spoločenský dopad, tak začínajúceho podnikateľa podporíme bez ohľadu na to, či je napr. zadlžený alebo iným spôsobom rizikový. Zmyslom je, aby sme videli pozitívny dopad nápadu na človeka alebo na komunitu,“ dodáva Aleksanyan. V Slovenskej sporiteľni rátajú pre začínajúcich podnikateľov na úvod so sumou 1 až 2 milióny eur, v prípade financovania pre ďalších klientov hranice stanovené nie sú. Tak čo, začínate podnikať so Slovenskou sporiteľňou?

Ako na to?

Bez nápadu to nepôjde. V prvom rade mu musí veriť a byť presvedčený o jeho predurčení na úspech samotný začínajúci podnikateľ. „Okrem nápadu chceme poznať aj skúsenosti autora nápadu a jeho predstavu o finančnom pláne a biznis pláne,“ vysvetľuje cestu k financovaniu Tigran Aleksanyan a záujemcov o finančný štartér smeruje na kontaktný formulár na adrese www.zacinamepodnikat.sk. Hoci banka pomáha tým, ktorí svoje podnikanie už rozbehli, neodmietne ani ľudí s ešte nezrealizovanou ideou. Vybrané nápady si totiž dokáže pomôcť otestovať, a to napr. prostredníctvom vzorky niekoľkých tisícok ľudí. Aleksanyan zároveň upozorňuje, že začínajúci podnikatelia často neodhadnú požadovaný objem peňazí potrebný na štart, výšku štartovacieho kapitálu často podceňujú, ale aj preceňujú.

Kto sa môže uchádzať?

Jedna z najkonzervatívnejších slovenských bánk sa podľa slov Aleksanyana nezľakne projektu z akejkoľvek oblasti. „Chceme podporiť dizajnérov, preto sme rozbehli spoluprácu s Slovenským centrom dizajnu. Snažíme sa spolupracovať s rôznymi zväzmi, združeniami a asociáciami, ktoré sa v danej oblasti výborne orientujú a vedia nás ako banku naučiť ako pracovať s danou cieľovou skupinou,“ upresňuje. „Hľadáme skutočnú definíciu začínajúceho podnikateľa. Naozaj ide o začínajúceho biznismena, ktorý sa rozbieha, alebo je to človek, ktorý si zakladá v poradí desiatu firmu? Ideálny je pre nás uchádzač, ktorý začína podnikať a svojmu biznisu sa chce venovať na 110%,“ ukončuje rozprávanie na Inno Start Fóre konkrétnym prirovnaním Tigran Aleksanyan.

Požiadajte o mentora alebo cestuje do Silicon Valey

Február na troch slovenských univerzitách v Bratislave, v Žiline a v Košiciach patril Startup Sharks roadshow, ktorá bola akýmsi otváracím ceremoniálom pre štátny Program na podporu startupov Startup Sharks. V rámci tohto programu Slovak Business Agency (SBA) pozýva nováčikov aj skúsených biznismenov na zahraničné startupové technologické konferencie. Startupistom zároveň už čoskoro ponúkne možnosť požiadať o vlastného mentora, experta v určitej oblasti. Bonusom v ponuke budú zahraničné stáže v destináciách ako Silicon Valley či New York. SBA má na podporu podnikania startupov vyčlenený na najbližšie mesiace približne milión eur. Do dnešného dňa boli podporené projekty v sume asi 300 000 eur.

Ako na to?

Žiadateľov o pomocnú ruku v SBA pritom pomyselne rozdeľujú na etablovaných podnikateľov a ľudí, ktorí zatiaľ disponujú len určitou ideou, nápadom. Okrem životopisu sa vás spýtajú na biznis plán, projektový zámer či stručný opis vášho nápadu. Ak sa chcete prihlásiť, svoj nápad by ste mali vedieť položiť na papier, odprezentovať ho a takpovediac sa predať. Ak zaujmete, pripravte sa aj na osobný pohovor.

Kto sa môže uchádzať?

SBA je inštitúcia, ktorá podporuje podnikanie ako také. „Okrem programu na podporu startupov realizujeme aj viacero iných programov a aktivít. Podporujeme marginalizované skupiny, ženy v podnikaní či dokonca migrantov. Programov máme naozaj veľa,“ priblížila Michaela Szilvásová z SBA.

Inovujete? Môžete rátať s investíciou!

Zázemie pre nováčikov medzi podnikateľmi poskytuje aj Fond inovácií a technológií (FIT). Pred tromi rokmi na Slovensku vznikol Fond rizikového kapitálu, ktorý je založený na investovaní do slovenských startupových projektov, ktoré vykazujú vysokú mieru inovatívnosti. „Neinvestujeme len peniaze, ale snažíme sa pomôcť startupom v každej oblasti; napr. v marketingu, či ďalšom vývoji,“ vysvetľuje Michal Borza. Za svoju krátku históriu FIT investíciami podporil tri oficiálne ohlásené projekty, pričom ďalšie sú v štádiu realizácie. Takpovediac na účte má FIT v súčasnosti približne 15 miliónov eur, za trojročnú históriu fungovania zainvestoval asi 2 milióny eur.

Ako na to?

Zástupcovia Fondu inovácií a technológií si s vami najradšej dohodnú osobné stretnutie: „Chceme vidieť tím, spoznať jeho jadro a spôsob komunikácie. Na základe stretnutia sa vieme rozhodnúť, či budeme v spolupráci pokračovať ďalej a či je pre nás nápad dostatočne zaujímavý,“ informuje Borza. Hoci neodmietajú ani nápady v štádiu nehmotnej vízie, uvítajú aj rôzne betaverzie či prototypy. Michal Borza pritom vzťah investora a firmy prirovnáva k manželstvu: ide totiž o dva subjekty, ktoré sa zaviažu spoločne žiť, stretávať sa a byť si obojstranne prospešný po relatívne dlhú časovú dobu.

Kto sa môže uchádzať?

Okrem vojenského priemyslu, či investícií do nehnuteľností sú vo Fonde inovácií a technológií dvere otvorené. „Oblasti, v ktorých sa cítime byť komfortnejší sú napr. biznis aplikácie, počítačové hry alebo hry na mobil, projekty z oblasti materiálového výskumu a softvérové riešenia najmä z oblasti bezpečnosti, ale aj strojárstvo či energetika,“ vymenoval oblasti, ktoré vo FIT najčastejšie podporujú alebo majú na dostatočnú expertízu. Radi vidia ľudí, ktorí sú ochotní načúvať a učiť sa novým skúsenostiam a poznatkom.

Článok pokračuje pod reklamou

Pre úspech na svetových trhoch

V rámci fondov manažovaných Neology Ventures našlo podporu už približne 15 slovenských firiem. Finančná injekcia sa pritom pohybuje do 200 tisíc až do 2 miliónov eur. Tú môže získať aj začínajúca firma vstupujúca na trh, ale aj spoločnosť pripravená na globálnu expanziu.

Ako na to?

Prostredníkom v komunikácii so zástupcami Neulogy Ventures je kontaktný formulár uverejnený na ich webovej stránke www.neulogy.vc. „Na vyplňovaní formulára si treba dať záležať. Mnoho ľudí to podceňuje, ale je veľmi ťažké dobre odkomunikovať nejakú ideu alebo nejaký biznis na jednu A4. Keďže konkurencia je veľká, treba sa posnažiť. Za dva roky nám rukami prešlo zhruba 700 takýchto prihlášok,“ prezrádza Jaroslav Ľupták. Okrem oficiálnej komunikácie cez kontaktný formulár upozorňuje aj na možnosť menej formálnych stretnutí a komunikácie na rôznych podnikateľských akciách a podujatiach, ktoré sa na Slovensku organizujú.

„Predtým, ako prídete za investorom, sa snažte spraviť čo najviac – vytvoriť čo najväčšiu hodnotu,“ odkazuje potenciálnym uchádzačom Jaroslav Ľupták. Hoci v Neology Ventures nehovoria striktné nie ani víziám, v hľadáčiku majú firmy, ktoré majú patent, konkurenčnú výhodu a už vytvorenú hodnotu, a pre ďalšie napredovanie hľadajú finančnú investíciu. „Stačí, ak napr. vidíme budúceho CEO, ktorý dokázal vopred poskladať skvelý tím, ktorý síce zatiaľ iba po večeroch popri stálej práci pracuje na rozvoji nového projektu. Stačí, že za nami príde hotový odhodlaný tím a nie niekto so žiadosťou o finančnú pomoc pri zháňaní ľudí,“ dodáva. V Neulogy Ventures teda preferujú už sformované tímy, medzi ktorých členmi vládne tzv. pozitívna chémia.

Kto sa môže uchádzať?

Obmedzenia v oblasti rôznych sektorov by sme v Neology Ventures hľadali ťažko. Na zatvorené dvere narazia len ľudia z oblasti gamblingu, pornografie či zbrojárskeho priemyslu. „Zameriavame sa najmä na hi-tech firmy, ale investujeme aj do iných projektov,“ prezradil Ľupták. „V našom portfóliu nájdete silný dôraz na médiá a mediálny obsah, do popredia sa tlačia aj 3D technológie a 3D tlač, ale aj rôzne služby a aplikácie,“ dodal Lupták

Pridajte sa k BMW

Číro brnianska globálna firma Y Soft corporation, ktorá dodáva riešenia do tlačiarní na celom svete, sa o svoje know-how rada podelí s tými, ktorí sa na podnikateľskom ľade ešte len učia korčuľovať. Pracuje s rôznymi kultúrami, menami či jazykmi a operuje naprieč celo zemeguľou. K jej klientom patrí napr. aj spoločnosť BMV. „Naše výrobné tajomstvo máme záujem ďalej posúvať začínajúcim firmám, ktoré pracujú s produktmi kombinujúcimi hardvér a softvér a chcú objaviť globálnu scénu,“ načrtol Miloš Sochor.

Kto sa môže uchádzať?

Vo Y Soft Ventures preferujú investície do už existujúceho projektu, ktorý odkrýva cestu a úsilie jeho autorov. Podmienkou sú platiaci zákazníci, ktorí sú dôkazom toho, že daný projekt je riešením, za ktoré sú ľudia ochotní zaplatiť. Všetky potrebné informácie spoľahlivo nájdete www.ysoft.com/cs/company/y-soft-ventures.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Podpora startupov v praxi: skúsenosti podnikateľov

Pomoc s biznis plánom či marketingom, ale aj prezentácia v zahraničí. Čo priniesla iniciatíva Startup Sharks podnikateľom, ktorí sa do nej zapojili a ako takáto podpora funguje v praxi?

Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Podpora literárnych prekladov a propagácie kníh: EÚ rozdelí 5 miliónov eur

Európska Komisia zverejnila výzvu na šírenie európskych literárnych diel na rok 2024. Kto a dokedy môže o financie žiadať a aké sú podmienky?

Dotácia na budovanie nabíjacích staníc: kto a koľko môže získať?

Podnikatelia môžu požiadať o príspevok na vybudovanie nabíjačky pre elektromobily, stanovené podmienky ale stavajú do nevýhody menšie prevádzky. Ako postupovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky