Slovenský startup Ecocapsule vzbudil pozornosť svetových médií

Vo Viedni, kde sa tento týždeň uskutočnil festival inovácií a technológií Pioneers festival, si získal pozornosť médií aj slovenský startup Ecocapsule. O mladých Slovákoch informovali desiatky svetových médií vrátane NY Times, prestížneho servera mashable.com, britského servera metro.co.uk atď.

Od myšlienky k realizácii prototypu uplynulo 6 rokov

Príbeh projektu Ecocapsule siaha ešte do roku 2008, kedy sa architektonické štúdio Nice architects podieľalo na realizácii nápadu v súťaži, ktorej cieľom bolo navrhnúť malé bytové jednotky pre umelcov. Už vtedy spoluzakladatelia navrhli koncept, ktorý mal prvky súčasného projektu. Projekt síce v súťaži neuspel, ale napriek tomu vzbudil ohlas, ktorý autorov presvedčil o tom, aby sa ním ďalej zaoberali. CEO spoločnosti Igor Žáček o tomto období hovorí: „Bol vtedy rok 2009. Keď sme sa však nad tým začali hlbšie zamýšľať, zistili sme, že potrebná technológia ešte nebola k dispozícii. Na trhu neboli tak dobré tepelné izolácie, neboli tak účinné solárne články, nebola tichá veterná turbína. Realizovať v tej dobe tento projekt nemalo zmysel. Vlastne až minulý rok sa tieto technológie objavili na trhu a to nám otvorilo dvere k tomu, aby sme mohli začať budovať tento prototyp.“

Aké sú hlavné tromfy projektu Ecocapsule?

Startup Ecocapsule vyvíja energeticky nezávislý dom poháňaný slnečnou a veternou energiou. Tento „dom“ je vďaka svojím rozmerom a tvaru veľmi ľahko transportovateľný, človek ho môže dopraviť kamkoľvek na svete. Trik je v tom, že obytná jednotka Ecocapsule sa vmestí do lodného kontajnera, čo je základná logistická jednotka, ktorá sa dostane všade. Dá sa naložiť na nákladné auto, na príves a podobne. Dom je navrhnutý ako sebestačný systém, ktorý je schopný vydržať dlhé časové obdobie bez externých energetických zdrojov. Dlhodobá nezávislosť domu je otázkou stratégie, ako čo najúčinnejšie využiť všetky druhy energie, ktoré sú k dispozícii. Autori projektu v tomto smere nenechali nič na náhodu. Posúďte sami.

Ecocapsule je nezávislé bývanie bez účtov za nájomné či elektrinu.

Jadrom energetického systému je duálny napájací systém, ktorý obsahuje vysoko účinné solárne články a tichú veternú turbínu umožňujúcu preklenúť obdobie bez slnečného žiarenia. Vyrobená energia je uložená v 10 kW batériách napájajúcich všetky palubné systémy domu. Hrubá vrstva účinnej tepelnej izolácie a rekuperácia energie taktiež výrazne znižuje tepelné straty. Guľatý tvar domu pomáha zberať dažďovú vodu a rad membránových filtrov umožňuje plnenie nádrží z akéhokoľvek prírodného zdroja vody. Bio odpad sa v dome zhromažďuje v kompostovacom WC. Igor Žáček na margo energetickej výdrže domu hovorí: „Celá kapsula je postavená ako nízkoenergetický dom. Koncept je taký, že na 99%roku by kapacita batérií mala stačiť, ak sa človek správa v rámci rozumných hraníc. Keby sme odpojili celý produkčný systém, ktorý napája 10 KW batériu, tak uchovaná energia z batérie by nám mala vystačiť na týždeň priemernej spotreby.“

Vnútro kapsule zahŕňa malú kuchynku s tečúcou vodou, toaletu, sprchu, posteľ, pracovný priestor a ukladacie priestory. Kapsula je dlhá 4,5 metra a široká 2,4 metra, pričom autori uvádzajú, že by komfortom mala postačovať pre dvoch ľudí.

Záujem o produkt je značný, prvé objednávky sa začnú prijímať už koncom tohto roka

Igor Žáček o budúcich firemných plánoch hovorí: „Ďalším krokom nášho plánu je jednoznačne výroba. Pôvodne sme mali v pláne malú výrobu, ale po tom, čo sme zažili tu, si musíme sadnúť a popremýšľať, ako ďalej. Záujem nás presvedčil o tom, že zrejme bude potrebný dodatočný kapitál, aby sme uspokojili požiadavky všetkých zákazníkov. Ide aj o to, že ak sa nepoponáhľame, určite o rok-dva príde niekto, kto príde na trh s podobnou vecou.“

Autori projektu odhadujú, že prvé objednávky začnú prijímať už koncom tohto roka s tým, že zákazníci prvé kapsule budú môcť užívať v prvej polovici roka 2016. Produkt si bude možné objednať online.

Startupovské prostredie na Slovensku je žičlivé

Igor sa s nami na záver rozhovoru tiež podelil o to, ako vníma startupovské prostredie na Slovensku. „My sme naozaj veľmi netradičný startup. Sme v prvom rade architektonická firma, ktorá rozvíja svoj projekt. Akonáhle sme však predstavili náš projekt, ktorý začal byť považovaný za startup, tak sa nám otvorilo fantastické prostredie zaujímavých ľudí, ktorí nám vedeli veľmi dobre poradiť. Startupové akceleračné prostredie na Slovensku je fantastické. Dokonca si myslím, že lepšie ako v Čechách. Ale na druhej strane podnikateľské prostredie na Slovensku vo všeobecnosti za ním podľa môjho názoru zaostáva.“

Rámec startupovského ekosystému spoluvytvára aj Slovak Business Agency (SBA), ktorá sa stala partnerom Pioneers festivalu v regióne V4, čím prostredníctvom spoločného stánku umožnila odprezentovať sa aj ďalším desiatim slovenským startupom. Organizátorov zaujal najmä slovenský projekt Orderlord, ktorý sa ocitol v spoločnosti TOP 50 najlepších technologických startupov. Dušan Koutný, spoluzakladateľ projektu Orderlord hovorí: „V utorok sme absolvovali mentoring spolu s rôznymi ľuďmi z Európy aj celého sveta. V stredu sme absolvovali prezentácie pred investormi a tiež prezentáciu na pódiu pred 400 ľuďmi v publiku. Už teraz sa nám otvorili tri veľmi reálne spolupráce na základe toho, že ľudia videli náš produkt, ktorý sa im páčil. Plus sme sa bavili s ďalšími zaujímavými partnermi a potenciálnymi investormi.“

Dúfajme, že podobne sľubných projektov bude na Slovensku čo najviac.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podpora startupov v praxi: skúsenosti podnikateľov

Pomoc s biznis plánom či marketingom, ale aj prezentácia v zahraničí. Čo priniesla iniciatíva Startup Sharks podnikateľom, ktorí sa do nej zapojili a ako takáto podpora funguje v praxi?

Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky