Systém SiRC prepravcom ponúka efektívne a bezpečné riešenie

Systém SiRC prepravcom ponúka efektívne a bezpečné riešenie
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Na zdĺhavé a problematické procesy vo svete dopravných spoločností má automatizovaný systém SiRC jednoduché a efektívne riešenia.

Otázka, ako čo najviac zefektívniť kamiónovú dopravu, nedala dopravcovi Marekovi Božíkovi spávať už dlhšiu dobu. S tímom ľudí, sústredených okolo nákladnej dopravy, sa mu nakoniec podarilo nájsť riešenie. Spoločne sa dopracovali k systému na spájanie vozidiel do tzv. kolečkových prepráv, ktorý nazvali SiRC. Kamióny by tak vďaka nemu mali jazdiť plne naložené nielen do, ale aj z daného cieľa cesty a minimalizovať tak náklady na prepravu. A tým tiež v nemalej miere prispieť k ochrane životného prostredia.

„Dopravcom ponúkame riešenie, ktoré je tromfom v rukáve každej prepravnej spoločnosti. A to práve vďaka svojej úspornosti a efektivite,“ začína rozprávanie autor nápadu, Marek Božík. „Prostredníctvom systému SiRC vieme so získanými údajmi efektívne pracovať v reálnom čase. V polovici kalendárneho mesiaca tak napr. dokážeme určiť, koľko musí dané vozidlo ešte najazdiť kilometrov, aby si zarobilo na svoje vlastné náklady,“ upresňuje Marek. Kým v súčasnosti si zamestnanci daných firiem navzájom telefonujú, aby zistili cenovú ponuku, systém SiRC sľubuje výraznú modernizáciu. „Náš nástroj dokáže priamo určiť presnú výšku nákladov a v kombinácii s plánovaným ziskom spoločnosti vie automaticky ponúknuť konkrétnu cenovú ponuku. Tú potom spáruje s požiadavkou daného zákazníka tak, aby bol obchod výhodný pre obe strany,“ argumentuje tvorca tohto systému. Systém SiRC tak automaticky spáruje vozidlá s prepravovaným tovarom. Zohľadní pri tom nielen finančné ukazovatele, ale napr. aj krajinu, po ktorej sa dané vozidlo môže pohybovať.

Bezpečné a efektívne riešenie pre dopravcov

Z vlastných interných potrieb tak Marek Božík s podporou kolegov vyvinul systém, ktorý má podľa jeho slov uľahčovať život všetkým prepravným spoločnostiam. Prepravcovia totiž už nebudú musieť telefonovať do 20 rôznych firiem, aby si zabezpečili jednu prepravu. „Dopravca si jednoducho nastaví parametre, z ktorých si systém SiRC automaticky vygeneruje cenu. Firma, ktorej daná cena vyhovuje, si vozidlo objedná alebo rezervuje. Dopravca sa navyše nebude musieť strachovať z oneskoreného vyplatenia požadovanej sumy,“ vymenúva výhody systému SiRC jeho reprezentant v súťaži Podnikateľský nápad roka 2014. Systém totiž ponúka okrem poistenia prepravného aj možnosť predfinancovania pohľadávok.

Veci túžime zlepšovať

Pokiaľ ide o vízie do budúcna, autor tejto unikátnej myšlienky má v tomto smere jasno: „Nemyslím si, že dopravný trh bude dlhodobo fungovať takým spôsobom, ako je tomu dnes. Už dnes je evidentné, že budúcnosť patrí autonómnym vozidlám, ktoré sa už v súčasnosti vyrábajú. Hoci ľudský faktor bude mať v tejto oblasti stále nezastupiteľné miesto, neviem si predstaviť, že disponent bude naďalej telefonicky vozidlo koordinovať a hľadať prepravný náklad,“ vysvetľuje blížiacu sa digitalizáciu trhu Marek Božík. Práve v nej vidí obrovskú šancu pre rozvoj systému SiRC.

Aktuálne sa vývojári tohto produktu môžu pochváliť funkčným systémom, ktorý si však stále pýta podpornú finančnú injekciu od silného partnera. Hoci systém SiRC interne využívajú, potrebujú s ním dobiť brány trhu. Aj to bol jeden z dôvodov, pre ktoré sa s ním Marek Božík rozhodol predstúpiť pred porotcov Podnikateľského nápadu roka 2014. „V súčasnosti sa môžeme pochváliť plne funkčným kalkulátorom nákladov. Z neho však prepojením s požiadavkami konkrétnych zadávateľov chceme spraviť produkt pracujúci v reálnom čase. Tým pridaná hodnota systému SiRC niekoľkonásobne vzrastie,“ konštatuje konateľ firmy, ktorá ako jedna z dvoch európskych firiem disponuje dátami o mýtach, mostoch či tuneloch vo väčšine štátov Európy. Ak sa však Marekovi Božíkovi aj podarí dopracovať k spomenutému cieľu, jeho vízie zďaleka nekončia. „K takto fungujúcemu systému chceme pripojiť celý balík služieb, ktorý súvisí s dopravou a žiadna s konkurenčných spoločností ho v takejto komplexnej miere neposkytuje. Na mysli mám najmä prefinancovanie pohľadávok, možnosť poistenia tovaru či výšky prepravného,“ dodáva Marek.

Pred porotcov Podnikateľského nápadu roka 2014 sa so systémom SiRC postavil práve konateľ spoločnosti, Marek Božík. „Nepochyboval som, že porotcom zídu na um viaceré zaujímavé a podnetné otázky, vďaka ktorým sa náš systém bude môcť zasa o niečo zdokonaliť. Ja som sa im na oplátku systém SiRC snažil predstaviť prostredníctvom jeho najsilnejších stránok. Tými sú práve efektívne riešenia, ktoré dopravcom ponúka a tiež minimálna konkurencia. Žiadna z konkurenčných firiem sa totiž nešpecifikuje konkrétne na dopravcov v takej miere, ako my. Preto im ani nedokáže poskytnúť také prepracované riešenie ako my so systémom SiRC,“ vysvetľuje špecifiká systému SiRC Marek Božík. Zároveň sa však netají tým, že by ho rovnako ako víťazstvo potešili aj návrhy na zlepšenie zo strany porotcov. „So systémom SiRC som sem neprišiel ani tak bojovať o víťazstvo, ale skôr som si chcel odniesť hodnotu vo forme spätnej väzby od skutočných odborníkov,“ spresnil Marek Božík.

Ak sa Vám nápad páči, staňte sa aj vy na chvíľu porotcom a hlasujte na Youtube. Aj váš palec hore, môže projektu SiRC pomôcť stať sa víťazom kategórie Populárny nápad roka 2014.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky