Scrubba - práčka, ktorú si jednoducho zbalíte so sebou

Scrubba - práčka, ktorú si jednoducho zbalíte so sebou
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Žiadna cesta sa nezaobíde bez balenia. Čo si však zbaliť, aby sme so sebou neťahali zbytočne kilá batožiny? Koľko tričiek či nohavíc nám postačí? Riešenie je jednoduché, vystačí, ak si zbalíte práčku a jednotlivé kusy oblečenia si jednoducho operiete.

Možno sa vám javí tento nápad ako totálna hlúposť, avšak ide o jednoduchú a veľmi ľahko zrealizovateľnú možnosť vďaka praciemu vaku Scrubba. S jeho hmotnosťou 180 gramov a malými rozmermi vám v celkovej batožine zaberie minimálne miesto. Na oplátku vám však umožní znížiť jej celkové množstvo aj o niekoľko kilogramov.

Kilimandžáro ako inšpirácia

Tento inšpiratívny nápad sa zrodil v hlave zakladateľa, skutočného cestovateľa a dobrodruha Asha Newlanda. Tento Austrálčan prišiel s nápadom tesne pred svojou cestou do Afriky, kedy sa spolu so svojim priateľom odhodlali zdolať Kilimandžáro. Ešte pred odchodom stáli však pred jedným obrovským problémom. Ako si na štyri mesiace zbaliť len pár vecí, aby sa po Afrike netrmácali s obrovským vakom na chrbte?

Vtedy sa v hlave Asha Newlanda zrodila vynikajúca myšlienka - vak na pranie, ktorý bude malý a na obsluhu veľmi jednoduchý a nízko nákladový. Ash pred cestou strávil niekoľko dlhých nocí premýšľaním, ako skonštruovať niečo také ako vak, v ktorom si jednoducho svoju bielizeň operie. To sa mu nakoniec skutočne podarilo. K prvému odskúšaniu tohto vynálezu došlo až priamo v teréne v malom mestečku Moshi v Tanzánii, kedy vak splnil nadmieru ich požiadavky a obaja dobrodruhovia boli z neho ohromení.

S prvým úspechom sa jeho vynálezcovi začalo hlavou hmýriť ešte viac myšlienok o tom, ako na tomto vaku rýchlo a efektívne zarobiť. Koncom nasledujúceho roka Ash Newland skončil vo svojom zamestnaní a začal sa naplno venovať rozvoju a zdokonaleniu vaku. Prvé ozajstné úspechy dosiahol v roku 2012, kedy bol prací vak oficiálne uvedený na trh.

Najmenšia „práčka“

Jeho používanie je až neuveriteľne jednoduché, dokonca aj pre tých najväčších odporcov prania. Táto najmenšia „práčka“ na svete je vhodná kdekoľvek do prírody, k moru, na hory či na turistiku, prípadne kempovanie. Je vhodná skutočne všade, pokiaľ máte k dispozícií 3–5 litrov vody (závisí to od množstva špinavej bielizne) a prací prostriedok. Nevyžaduje elektrickú energiu ani žiadne iné vymoženosti a jej výsledky sú v porovnaní s ručným praním viditeľné. Pranie netrvá dlhšie než 3 minúty a je len na nás, ako silno trieme obsah vaku. Následne stačí vak otvoriť, bielizeň opláchnuť vodou a vysušiť. Po praní je nevyhnutné vak obrátiť naruby a nechať uschnúť, inak sa totiž môže vnútorná vodotesná vrstva zlepiť a tým zničiť.

Nízka hmotnosť, vysoké pohodlie

Tento vynález je jedinečný najmä pre návštevníkov rôznych festivalov a hôr či dobrodruhov a na svetovom trhu je stále viac populárny. Dokonca si ho môžeme zakúpiť už aj na Slovensku a jeho orientačná cena sa pohybuje okolo päťdesiatich eur za kus. Táto „práčka“ s hmotnosťou len 180 gramov je vynikajúcim pomocníkom pre všetkých, ktorí uprednostňujú na cestách málo batožiny a vyššiu voľnosť a pohodlie. Pre cestovateľov je výborným pomocníkom a mnohí si nevedia už žiadnu dobrodružnú cestu bez práčky na chrbte ani predstaviť.

Aj tento nápad je dôkazom toho, že na úspech v podnikaní je v prvom rade potrebné nájsť riešenie problému, ktorí majú mnohí zákazníci a sú ochotní za jeho vyriešenie zaplatiť. Tento austrálsky startup pred pár dňami začal ďalšiu etapu svojho podnikateľského príbehu a spustil crowdfundingovú kampaň na svoj nový produkt.

Máte aj vy podobne skvelý nápad? Nebojte sa ho zrealizovať!

Ak aj vy nosíte v hlave podobné inšpiratívne podnikateľské nápady, nebojte sa ich rozvíjať. Pomocnú ruku nájdete v coworkingových centrách, inkubátoroch, ale napríklad aj v podobe podporných programov Slovak Business Agency, ktoré začínajúcim podnikateľom ponúkajú tak finančnú ako aj nefinančnú pomoc.

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Lýdia Hamarčáková
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.


Startup Sharks pomáha firmám preraziť v zahraničí

Ako v praxi funguje podporný program, ktorý využívajú stovky slovenských startupov? Slovak Business Agency podporuje v rámci iniciatívy Startup Sharks pestrú škálu inovatívnych projektov. Vyrásť pomohli výrobcovi displayov aj ručne vyrábaných prírodných sviečok.

Ukážte svoj start-up svetu! SBA vám uhradí náklady

Plánujete sa zúčastniť technologického eventu? Potrebujete nadviazať kontakty pre ďalšiu expanziu? Náklady už nemusíte znášať sami, väčšinu z nich vám totiž vie preplatiť SBA z programu Startup Sharks.

Deväť krokov od start-upu k franchisingu

Počet franchisingových prevádzok na Slovensku pribúda, avšak nad domácimi slovenskými značkami stále prevažujú zahraničné koncepty.

Máte nápad na biznis? Takto si otestujte, či funguje

Asi to poznáte. Zobudíte sa ráno s parádnym nápadom, ktorý určite musí fungovať. Nasleduje hľadanie spôsobov, ako ho uviesť do života. Načo váhať, veď ste predsa čítali, že až trh povie, čo uspeje. Síce to platí, ale dá sa to urobiť aj s menším rizikom finančnej straty. Predtým, než nápad uvediete do života, otestujte ho.