Originálne (nielen vianočné) darčeky: kreatívne nápady slovenských a českých podnikateľov

Originálne (nielen vianočné) darčeky: kreatívne nápady slovenských a českých podnikateľov
Linda Horobová

Študujem na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Už na základnej škole som našla záľubu v knihách a slovenčine, vďaka ktorej sa popri štúdiu venujem jazykovým korektúram, knižnému prekladu a občas aj písaniu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Obdarovať blízkeho „netuctovým“ darčekom pomáhajú kreatívni podnikatelia. Čo pripravili pre zákazníkov, ktorí hľadajú niečo originálne?

Vybrať ten správny darček nie je vždy jednoduché. A to obzvlášť vtedy, ak je cieľom obdarovať blízkeho niečím netradičným, no zároveň ho tým potešiť, prípadne aby šlo o niečo užitočné. Uľahčiť túto situáciu chcú zákazníkom viaceré firmy. Vybrali sme niekoľko inšpiratívnych podnikateľských nápadov, ktoré môžu poslúžiť ako nevšedné darčeky na každú príležitosť. 

Knihy, ktorých hlavnou postavou môže byť každé dieťa

Klasické darčeky pre ratolesti, ako sú hračky či oblečenie, môže nahradiť originálna personalizovaná kniha. Zakladatelia značky Moja obľúbená kniha prišli na trh s netypickým výrobkom, ktorý „drobcom“ vyčarí úsmev na tvári a rozžiari očká.

Zdroj: mojaoblubenakniha.sk
Zdroj: mojaoblubenakniha.sk

Pri objednávaní takejto osobnej knihy zákazník uvedie pohlavie a meno dieťaťa a ďalšie podrobnosti, napríklad farbu vlasov či účes. V knihe môže vystupovať jedna alebo dve hlavné postavy, a tak je do príbehu možné zahrnúť aj súrodenca či kamaráta dieťaťa. Pri objednávke je tiež možné zadať ďalšie mená, napríklad rodinných príslušníkov alebo priateľov, ktorí budú v príbehu figurovať. Kniha sa tak stane jedinečnou pre každé dieťa.

Tém je na výber hneď niekoľko – príbeh môže byť o prvom dni v škôlke či škole, o návšteve farmy, o výlete do lesa alebo vesmíru, ale dostupné sú tiež rôzne dobrodružné, ako aj náučné príbehy. V ponuke sú tiež vianočné príbehy, vďaka čomu môže byť knižka unikátnym darčekom aj na tieto sviatky. Pre dieťa je tak radosť a údiv z knihy od „Ježiška“, v ktorej je ono samo hlavným hrdinom, o to intenzívnejšia. Publikácie sú vhodné pre deti do 10 rokov a ich cena je jednotná (24 eur).

Zdroj: mojaoblubenakniha.sk
Zdroj: mojaoblubenakniha.sk

Päťročný denník uchováva spomienky formou unikátnych otázok

Zachytí čriepky všedného dňa a pretvorí ich na výnimočné spomienky. Päťročný denník Tam & späť českej výroby obsahuje 365 otázok, na každý deň jednu. Pod každou otázkou je päť riadkov, ktoré predstavujú jednotlivé roky. V priebehu týchto rokov je tak potrebné zodpovedať otázky, ktoré sa v rovnakom znení opakujú, vždy v rovnaký deň a mesiac. S denníkom tak môže človek sledovať, ako sa rok po roku mení a vyvíja jeho osobnosť. Otázky sú rôzne, niekedy sa týkajú všedného dňa, inokedy sa pri ich zodpovedaní musí človek hlbšie zamyslieť. Denník tak uchová spomienky na jednom mieste a navyše zmapuje životnú cestu zapisovateľa. Je dostupný vo viacerých veľkostiach a farbách a jeho cena sa pohybuje od 21 eur. Zákazník má taktiež možnosť požiadať o vygravírovanie iniciálov či mena osoby, ktorej bude denník patriť, čo zaručí personalizáciu a originálnosť darčeka.

Zdroj: tamazpet.com
Zdroj: tamazpet.com
Zdroj: tamazpet.com
Zdroj: tamazpet.com

Ponožky s vlastnou potlačou tváre

Zdroj: pancucha.sk
Zdroj: pancucha.sk

Ponožky patria snáď medzi najviac typické darčeky, a to najmä na Vianoce. Výrobcov, ktorí sa na ozvláštnenie tejto súčasti oblečenia zamerali, na trhu pribudlo. S originálnym spôsobom prišla firma Pancucha.sk. Vyrába personalizované ponožky s fotkou zákazníka alebo fotkou jeho domáceho miláčika. Na ich webovej stránke je možné nájsť ponožky na akúkoľvek príležitosť a pre akúkoľvek osobu. Stačí si vybrať veľkosť a dizajn, nahrať fotografiu osoby či zvieratka a originálny, navyše aj zábavný darček je na svete.

Originálna stolová hra odhalí nepoznané rodinné príbehy

Spoločne strávený čas v kruhu rodiny v podobe spoločenskej hry a rozhovorov plných spomínania a zábavy. Aj takto môže vyzerať originálny darček napríklad pre babku a dedka, ale aj pre každého, kto rád trávi čas so svojou rodinou. Hra „Ako to bolo kedysi?“, pri ktorej sa zabaví celá rodina, umožňuje dozvedieť sa niečo nové zo života a minulosti svojich rodinných príslušníkov.

Zdroj: babickarstvo.sk
Zdroj: babickarstvo.sk

V hre sú kľúčové kartičky s rôznymi retro fotografiami. Prvá časť vyzýva starších hráčov k rozprávaniu príbehov či zážitkov, ktoré im napadnú v súvislosti s javmi zobrazenými na kartičkách. Môžu tak priblížiť mladším účastníkom hry, „ako to bolo kedysi“. Tí sa dozvedia rôzne príbehy svojich rodičov či starých rodičov, ktoré by inak možno ostali nevyrozprávané.

Druhá časť hry spočíva v zodpovedaní otázok, ktoré sa viažu k spomínaným rodinným príbehom. Víťazom sa stáva hráč, ktorý si všetky detaily príbehov najlepšie zapamätal.

Originálnosť darčeka však nespočíva v samotnej hre, no najmä v spoločných chvíľach strávených v kruhu blízkych, rozprávaní o zážitkoch z minulosti a vytváraní nových spomienok, ktoré si účastníci môžu vďaka spoločne strávenému času a rozhovorom počas hry uchovať v pamäti.

Netradičné dizajnové puzzle zabávajú aj vzdelávajú

Originálnym darčekom pre blízkych môže byť aj ďalšia spoločenská hra zo slovenskej dielne. Za dizajnovými puzzlami značky Lebo Mädveď stojí trojica spolužiakov z katedry architektonickej tvorby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Ich cieľom bolo vytvoriť dizajnové stolové hry so vzdelávacím charakterom. Vznikli takzvané „mapucle“ z dreva v tvare mapy, ktorú je možné poskladať podľa jednotlivých okresov, krajov, regiónov či štátov. V ponuke majú mapy Slovenska, Česka, Európy či sveta.

Zdroj: lebomadved.sk
Zdroj: lebomadved.sk

Hry pomáhajú rozvíjať vedomosti hravou a zábavnou formou a navyše sú vyrobené z materiálov na Slovensku. Výrobcova ponúkajú tiež „zveropucle“ či pexeso. Náučné stolové hry Lebo Mädveď tak môžu byť skvelým darčekom ako pre dospelých, tak aj pre deti.

Článok pokračuje pod reklamou

Komunikačná hra, ktorá prehlbuje vzťahy

Ďalším originálnym darčekom z radu netradičných spoločenských hier môže byť komunikačná vzťahová hra čLOVEčina, ktorá spočíva v odkrývaní rôznych životných či ľudských tém a následných úprimných rozhovoroch. Pomáha prehĺbiť už existujúce vzťahy, ale aj nadviazať nové.

Prečítajte si tiež

Hra obsahuje 200 kartičiek s otázkami, ktoré sú niekedy odvážne, no pomôžu otvárať témy, o ktorých sa v bežnej komunikácii často nediskutuje. Prirodzene tak nabáda hráčov o sebe premýšľať a zodpovedať otázky týkajúce sa ich osobných hodnôt, názorov, postojov či skúseností, na ktoré treba hľadať odpovede vo svojom vnútri. Pomáha zbližovať sa, prehlbovať vzájomné pochopenie a osobnostne sa inšpirovať.

Na výber je z viacerých druhov – univerzálna čLOVečina, ktorá je vhodná pre rodiny, priateľov, páry, ale aj pracovné kolektívy, čLOVEčina pre páry slúži na prehlbovanie partnerských vzťahov, čLOVEčina Spolu k sebaláske má človeku pomôcť ešte hlbšie spoznať samého seba, a výrobcovia ponúkajú tiež edíciu pre rodinu a deti, ktorá posilňuje komunikáciu medzi rodičmi a deťmi a môže poslúžiť aj ako pomôcka pri výchove.

Zdroj: clovecinahra.sk
Zdroj: clovecinahra.sk

Drevené doplnky ručne vyrábané na mieru

Zdroj: drevoded.sk
Zdroj: drevoded.sk

Firma Drevoded sa zaoberá výrobou personalizovaných drevených doplnkov všetkého druhu, vhodných na každú príležitosť – narodeniny, svadbu, Vianoce alebo len tak, pre potešenie. Doplnky vyrábajú z kvalitného dreva, individuálne na mieru, s textom či dizajnom podľa predstáv zákazníkov, ktorým následne zašlú grafický návrh na konzultáciu. Fotoalbumy, kalendáre na značenie menín a narodenín v rodine, krabičky na čaj či prepravky na pivo. To je len zopár z mnohých poctivo vyrábaných originálnych výrobkov z dreva, ktoré možno nájsť u Drevodeda a ktoré pohodlne poslúžia ako jedinečný darček pre každého.

Zdroj: drevoded.sk
Zdroj: drevoded.sk

Čokoládové sady na každú príležitosť

Čokoláda nič nepokazí. Aj tá však môže byť originálnym darčekom. Česká rodinná firma sa venuje predaju jedinečných darčekov z kvalitnej čokolády, z ktorej dokážu vyrobiť takmer čokoľvek. Ponúkajú čokoládové sady na každú príležitosť a pre akúkoľvek osobu, či už podľa profesijného zamerania alebo záľuby. Okrem tematických setov sú v ich ponuke aj čokoládové sady podľa značiek áut či motoriek. Tento originálny darček tak nielenže na pohľad pekne vyzerá, ale pôžitok z neho môže navyše skvelo chutiť.

Zdroj: cokolandia.cz
Zdroj: cokolandia.cz

Noviny zo dňa narodenia

Čo môže byť viac originálny darček ako pravý nefalšovaný výtlačok novín zo dňa narodenia? Ide o unikátnu pamiatku, ktorá umožňuje človeku nahliadnuť, o čom sa písalo v deň, keď sa narodil. Noviny však nie sú žiadnou fotokópiou, ale skutočným archívnym originálom, preto môžu javiť mierne známky opotrebovania, ktoré však o to viac pridávajú darčeku na jeho autentickosti. 

Zdroj: historickedarceky.sk
Zdroj: historickedarceky.sk

Drevené hodinky s venovaním

Zdroj: waidzeit.sk
Zdroj: waidzeit.sk

Medzi časté darčeky patria okrem voňaviek či ponožiek napríklad tiež hodinky. Aj pri tých však možno staviť na originálnosť a darovať blízkemu napríklad dizajnový kus, vyrobený z dreva s gravírovaním od Waidzeit. Vyrytím dátumu, mena alebo venovania tak hodinky dokážu byť „ušité na mieru“ pre kohokoľvek a budú jedinečnou pamiatkou. Odkaz môže byť umiestnený na remienku hodiniek, na boku či zadnom viečku ciferníka. Svojím netradičným dreveným dizajnom hodinky zvýraznia každú osobnosť a nenápadným vyrytým odkazom nestrácajú na svojej unikátnosti. 

Zdroj: waidzeit.sk
Zdroj: waidzeit.sk

Originálny darček? Zážitok

Obľúbeným typom darčekov býva zážitok. Nemusí pritom ísť o adrenalínový zoskok padákom či bungee jumping. Čo tak napríklad zážitková exkurzia vo výrobni čaju, odpočinok v čajovom salóne s kaviarňou, prechádzka bylinkovou záhradou a rôzne ochutnávky v českých Čejkoviciach? Takúto možnosť ponúka firma Sonnentor. Pre návštevníkov je pripravená exkurzia voňavým skladom s bylinkami, spoznajú príbeh bylín a ich pestovateľov, a tiež sa dozvedia, ako sa byliny vykupujú a ako dôležitá je ručná práca. Čaj, kávu alebo domáce limonády aj netradičné druhy zmrzlín si je možné potom vychutnať v čajovom salóne s kaviarňou. Malí návštevníci sa tiež môžu v Bylinkovej záhrade sv. Hildegardy pohrať s bylinkovým pexesom a preskúmať kolobeh života rastlín.

Pre milovníkov módy môže byť zasa vhodným darčekom workshop, vďaka ktorému sa možno stať na pár hodín brašnárom. Umožňuje to české Brašnárství Tlustý – návštevníci si tu môžu vyrobiť napríklad vlastný opasok na mieru s doživotnou zárukou a vstúpiť do sveta kreativity či remesla. Cena takého workshopu je 148 eur.

Podnikatelia sú dôkazom, že kreativite sa medze nekladú. Ponúkať pobyt v tatranskom iglu alebo zabezpečiť bezpečné stretnutie s medveďom vo voľnej prírode? Žiaden problém. Tento aj ďalšie netradičné aktivity, ktoré môžu slúžiť i ako zaujímavý darček, približujeme v článku Zážitkové aktivity: netradičné spôsoby, ako slovenskí podnikatelia lákajú turistov.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Linda Horobová
Linda Horobová

Študujem na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Už na základnej škole som našla záľubu v knihách a slovenčine, vďaka ktorej sa popri štúdiu venujem jazykovým korektúram, knižnému prekladu a občas aj písaniu.


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky