Adventné kalendáre pre deti, ženy aj mužov: originálne nápady podnikateľov

Adventné kalendáre pre deti, ženy aj mužov: originálne nápady podnikateľov
Linda Horobová

Študujem na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Už na základnej škole som našla záľubu v knihách a slovenčine, vďaka ktorej sa popri štúdiu venujem jazykovým korektúram, knižnému prekladu a občas aj písaniu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Ako sa podnikatelia vynašli a aké netradičné adventné kalendáre pripravili pre svojich zákazníkov? Odpočítavanie dní do Vianoc už nemusí spríjemniť len čokoláda – stačí dávka kreativity.

Vianočné obdobie sa nezadržateľne blíži a mnohí zvyknú odpočítavať posledné dni do Vianoc formou adventného kalendára. Tie „klasické“ s okienkami, pod ktorými sa ukrývajú čokoládové figúrky, už však nie sú žiadnou novinkou. V predvianočnom čase preto našli príležitosť podnikatelia z rôznych oblastí a vymysleli originálne adventné kalendáre, ktorými svojim zákazníkom prinášajú zážitok a pôžitok z „nekonečného“ čakania na Štedrý deň.

Adventné kalendáre pre rodiny s deťmi

Knižné adventné kalendáre skrátia čakanie na Vianoce

Všetci malí knihomoli sa určite dočkajú Vianoc rýchlejšie s adventným kalendárom, ktorý ich každý deň obdarí novou knižkou. Na trhu je takých variantov viacero, napríklad v kníhkupectve Martinus možno nájsť kalendár od Ivany Pecháčkovej. Deti v ňom denne objavia vianočnú rozprávku, básničku alebo koledu. Počas Vianoc si ich potom môžu zarecitovať či zaspievať. Tento kalendár má taktiež tú výhodu, že nasledujúci advent bude čakať na deti znova.

Knižný adventný kalendár. Zdroj: martinus.sk
Knižný adventný kalendár. Zdroj: martinus.sk

Niekedy čakanie na Vianoce skráti len jedna kniha. Napríklad hovoriaca knižka Kúzelné čítanie, ktorá prináša interaktívny adventný kalendár – v ňom každé okienko ukrýva novú rozprávku, rozprávanie o tradíciách alebo koledu. Tento netradičný vianočný kalendár deti nielen pobaví, ale aj niečo nové naučí. Prostredníctvom „hovoriaceho“ pera ich bude sprevádzať predvianočným časom dievčatko Anetka a jej dedko. Každý deň na nich čaká tiež iná zábavná aktivita, s rodičmi si môžu napríklad vyskúšať recept na medovníčky.

Namiesto sladkostí hračka

Odpočítavanie posledných dní do Vianoc deťom možno spestriť aj adventným kalendárom s darčekmi, s ktorými sa dá hrať. Napríklad adventný kalendár od firmy LEGO v okienkach ukrýva každý deň novú postavičku alebo iné doplnky a minifigúrky s tematikou Vianoc. Tie môžu deti skombinovať tiež so stavebnicami, ktoré už majú doma. Čakanie na Ježiška tak bude oveľa kratšie a zábavnejšie.

„Recyklovateľný“ kalendár, ktorý možno použiť rok čo rok

Skvelou voľbou je tiež závesný látkový adventný kalendár, ktorý môžu rodičia naplniť presne podľa svojich predstáv, od sladkostí cez hračky po školské potreby. Kreativite sa medze nekladú. Veľkou výhodou tohto kalendára je, že ho možno o rok znova použiť a ponapĺňať ho opäť novými prekvapeniami – ide teda svojím spôsobom zároveň o ekologický variant.

Závesný látkový adventný kalendár. Zdroj: bonami.sk
Závesný látkový adventný kalendár. Zdroj: bonami.sk

Adventný kalendár ako úniková hra

Malých zvedavcov môže potešiť adventný kalendár s únikovou hrou, ktorý má na každý deň pripravenú novú napínavú úlohu. Priatelia hľadajú strateného dalmatínca a všetky stopy nasvedčujú, že ho uniesol profesor, ktorý býva v starom tajuplnom dome. Deti ostanú v dome uväznené a dostať sa von môžu iba vyriešením rôznych úloh. Jednotlivé strany s úlohami sú zapečatené, takže dieťa si každý deň roztrhne novú stranu so zadaním, ktoré podporí jeho logické a strategické myslenie.

Otváranie novej úlohy. Zdroj: martinus.sk
Otváranie novej úlohy. Zdroj: martinus.sk

Originálny čokoládový „fotokalendár“ ako spomienka na pekné chvíle

Typický čokoládový adventný kalendár môže byť tiež jedinečný – stačí si naň vytlačiť svoju vlastnú fotografiu. Tento originálny nápad v podobe personalizovaného darčeka ponúka napríklad spoločnosť Cewe zameraná práve na tlač fotografií. Ich kalendár sa nesie v klasickom čokoládovom duchu, no taktiež poteší dieťa alebo blízkych spomienkou na spoločné chvíle.

Adventný „fotokalendár“. Zdroj: cewe.cz
Adventný „fotokalendár“. Zdroj: cewe.cz

Adventné kalendáre pre dospelých

Adventné kalendáre pre milovníkov kávy a čajov

Čakanie na Vianoce si adventným kalendárom radi skrátia nielen deti, ale aj dospelí. Čo tak obdarovať niekoho takým, ktorý namiesto čokolády v sebe ukrýva rôzne druhy kávy alebo čajov? Kalendárov tohto typu je na trhu viac, stačí si len vybrať ten správny podľa darčekov, ktoré obsahuje. Jedno je však isté – s takýmto adventným kalendárom si na svoje prídu všetci vášniví kávičkári a čajíčkári, ktorí tak môžu stráviť predvianočné obdobie pri šálke svojho obľúbeného nápoja.

Adventný kalendár so sypanými čajmi v pyramídových vreckách. Zdroj: eillestea.sk
Adventný kalendár so sypanými čajmi v pyramídových vreckách. Zdroj: eillestea.sk

Adventné „degustačné“ kalendáre

Ozvláštniť si čakanie na Ježiška možno aj netradičným „degustačným“ adventným kalendárom, ktorý obsahuje „vzorky“ piva, vína či iného alkoholu na ochutnávku. Na trhu sú rôzne druhy. Za zmienku stojí napríklad pivný adventný kalendár od českej spoločnosti Beershop s farebnou grafickou potlačou, ktorá kalendáru pridáva na originálnosti. Kalendár obsahuje 24 fliaš rôznych pív z remeselných pivovarov z celého sveta. Obdarovaný tak decembrové večery môže tráviť ochutnávaním „craftových“ pivných špeciálov z celého sveta a navyše si na zadnej strane kalendára ku každému pivu môže poznačiť svoje dojmy z toho, ako mu konkrétne pivo chutilo a ohodnotiť ho na škále od 1 do 5 hviezdičiek. Ďalšia česká značka – Lahofer – zasa ponúka adventný kalendár s 24 malými fľaštičkami rôznych vín, vlastnej výroby, s ktorými, ako uvádzajú na svojej webovej stránke, možno získať „nadhľad a veselú myseľ“.

Slovenská firma Drevoded, ktorá predáva originálne drevené darčeky od slovenských remeselníkov, prišla na trh s ručne robeným dreveným adventným kalendárom v tvare vianočného stromčeka, na ktorého hviezdu napíšu meno na želanie. Tento personalizovaný darček vyrábajú v troch verziách ­– každá obsahuje 24 otvorov, do ktorých sa dajú vložiť buď fľašky s vínom, pivom, alebo malé fľaštičky s iným alkoholom. Tie však už nie sú súčasťou adventného kalendára. Napriek tomu, takýto darček môže byť o to viac originálny – tekuté prekvapenia si doň môže zákazník ľubovoľne nakombinovať podľa svojich preferencií. Kalendár navyše dokážu vyrobiť na mieru vo vybranej farbe dreva. Svoj adventný kalendár má aj slovenská firma Tatratea (Tatranský čaj). Obsahuje 24 miniatúr ich čajovo-bylinných likérov desiatich rôznych príchutí.

Personalizovaný drevený adventný kalendár. Zdroj: drevoded.sk
Personalizovaný drevený adventný kalendár. Zdroj: drevoded.sk

Ponožky ako neodmysliteľná súčasť Vianoc

Čo by to boli za Vianoce bez ponožiek? Na svojho majiteľa však nemusia čakať až pod stromčekom. Spríjemniť mu môžu už predvianočné obdobie. Adventný kalendár, ktorý vo svojich okienkach ukrýva na každý deň ponožky s iným veselým motívom, je veľmi praktický, keďže obsahuje až 24 párov. A ponožiek predsa nie je nikdy dosť.

Článok pokračuje pod reklamou

Adventný kalendár pre pekný úsmev

Slovenská rodinná firma spod Tatier vyrába zubné pasty a sady na domáce bielenie zubov. Svoje portfólio rozšírila o adventný kalendár, ktorý obsahuje darčeky v podobe zubných pást, ústnej vody, výrobkov na domáce bielenie zubov, ale aj kozmetických produktov ako pleťové masky, balzamy na pery či šumivé bomby do kúpeľa. Tento adventný kalendár vyčarí žiarivo biely úsmev na tvári. A to doslova.

Adventný kalendár Biela perla. Zdroj: bielaperla.sk
Adventný kalendár Biela perla. Zdroj: bielaperla.sk

„Šteklivé“ čakanie na Vianoce

Predvianočný zhon si možno spríjemniť aj pikantnejším adventným kalendárom, ktorý môže byť zaujímavým darčekom pre polovičku, či vtipným „výstrelkom“ pre kamarátov. Obsahuje na každý deň jednu erotickú pomôcku, ktorá majiteľovi/majiteľke kalendára dopraje o čosi intímnejšiu predvianočnú atmosféru.

Adventný kalendár s erotickými pomôckami. Zdroj: flagranti.sk
Adventný kalendár s erotickými pomôckami. Zdroj: flagranti.sk

Adventné kalendáre vhodné (najmä) pre ženy

Kozmetiky nie je nikdy dosť

Kozmetický prípravok na každý deň jednoznačne pohladí dušu každej ženy. Výrobcovia prišli na trh s rôznymi „beauty“ verziami adventného kalendára, v ktorých si ženy nájdu rozličné darčekové produkty na starostlivosť o krásu, pleť, telo či vlasy. Ponuka kozmetických adventných kalendárov je naozaj pestrá a takýto praktický darček neodmietne asi žiadna žena.

Kozmetický adventný kalendár. Zdroj: yvesrocher.sk
Kozmetický adventný kalendár. Zdroj: yvesrocher.sk
Kozmetický adventný kalendár. Zdroj: pupamilano.sk
Kozmetický adventný kalendár. Zdroj: pupamilano.sk

Sviečka na každý deň rozžiari a rozvonia domov

Rovnako ako ponožky či kozmetika, k Vianociam neodmysliteľne patria aj sviečky. Na trhu ich dnes možno nájsť v rôznych prevedeniach, tvaroch, farbách či vôňach. Spoločnosť Yankee Candle vytvorila adventný kalendár so sviečkami, ktoré príbytok osviežia každý deň inou arómou. Voňavá atmosféra domova spríjemní čaro vianočných sviatkov.

Adventný kalendár so sviečkami. Zdroj: yankeevone.sk
Adventný kalendár so sviečkami. Zdroj: yankeevone.sk

Adventné kalendáre vhodné (najmä) pre mužov

Produktmi na starostlivosť o telo nepohrdnú ani muži

Tzv. „fúzatý kalendár“, adventný kalendár (nielen) pre fúzatých mužov má podobu luxusného darčekového balenia, ktoré obsahuje 24 značkových produktov, ktoré zahŕňajú prípravky a nástroje na holenie či starostlivosť o fúzy a bradu. Ide napríklad o balzam, olej, nožnice alebo hrebeň, no muži si v kalendári nájdu aj antiperspirant, sprchový gél či zubnú pastu.

„Fúzatý“ adventný kalendár. Zdroj: luxusne-holenie.sk
„Fúzatý“ adventný kalendár. Zdroj: luxusne-holenie.sk

Darčeky pre domácich majstrov

Asi všetkých vášnivých „kutilov“ by potešilo, ak by dostali každý deň jedno prekvapenie v podobe ručného náradia. Vedia to aj v českom e-shope Boukal, ktorý je zameraný na predaj náradia, nástrojov či brusiva. Pre domácich majstrov si pripravili adventný kalendár so skrutkami, maticovými kľúčmi, skrutkovačom alebo otváračom fliaš.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Linda Horobová
Linda Horobová

Študujem na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Už na základnej škole som našla záľubu v knihách a slovenčine, vďaka ktorej sa popri štúdiu venujem jazykovým korektúram, knižnému prekladu a občas aj písaniu.


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky