Claude: programujte dizajn webstránok až 2x rýchlejšie!

Claude: programujte dizajn webstránok až 2x rýchlejšie!
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Z dielne zohraného tímu vzišiel nástroj, ktorý programátorom umožňuje okamžite meniť dizajn ľubovoľnej webstránky. A to kdekoľkvek a kedykoľvek. Stačí jedno kliknutie.

Už dlhé roky ako jeden tím pôsobia v úspešnej firme, ktorá sa sústredí na tvorbu webstránok a webových aplikácií. Klientskou základňou sa môžu pochváliť ako na domácom, tak aj na zahraničnom trhu. Túžba po zdokonaľovaní služieb a zefektívnení ich vlastnej práce ich však doviedla až k tvorbe nového nástroja, v ktorom vidia veľký potenciál. Medzi prihláškami do Podnikateľského nápadu roka 2014 sa tak objavil aj projekt s názvom Claude, nesúci podtitul Svetové weby z oblaku. Osloviť porotu s týmto neobyčajným nástrojom pre programátorov sa za celý tím rozhodol jeho líder; Grigor Ayrumyan. „Konkrétne ide o špecializovaný nástroj na efektívne programovanie dizajnu webstránok v podobe cloudového editora. Ten je špeciálne navrhnutý na používane v online režime,“ začína vysvetľovať jeho reprezentant v súťaži Podnikateľský nápad roka 2014. „Programátori ho môžu využívať priamo vo svojom prehliadači, takže im umožňuje pracovať až 2x rýchlejšie bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú. Vďaka jeho jedinečným vlastnostiam môže programátor dizajnovať webstránky efektívnejšie a šetriť svoj čas aj peniaze,“ dodáva Grigor Ayrumyan.

Cieľom je maximálna efektivita

V rámci celého tímu, pracujúc v jednej firme, chceli z interných potrieb určité procesy urýchliť a navzájom si jednoducho sprístupňovať dané informácie. Nástroj, ktorý by im to umožnil, však nebol dostupný. Preto sa rozhodli vyvinúť svoj vlastný prototyp. „Prvotný nástroj sme vyvinuli doslova zo dňa na deň a začali ho používať v rámci našej firmy. Boli sme z neho nadšení a zanietene sme ho postupne zveľaďovali. Jeho podstata sa nezmenila, len sa rozšíril o viacero užitočných funkcií. Výsledkom je finálna podoba, s ktorou súťažíme aj v Podnikateľskom nápade roka 2014,“ neskrýva hrdosť nad prezentovaným nástrojom jeden z jeho tvorcov.

Na porotcov Podnikateľského nápadu roka 2014 chceli urobiť dojem práve prostredníctvom reálnej ukážky toho, čo ich nástroj dokáže. „Pre porotcov sme si pripravili demonštračnú ukážku toho, ako náš nástroj dokáže zmeniť dizajn ľubovoľnej stránky. V reálnom čase sme im teda predviedli dizajnovú zmenu danej webstránky, ktorá zasiahla ako reklamné bannery, tak aj farby či do určitej miery aj obsah. Devíza nášho produktu spočíva práve v tom, že zmeny sa prejavia okamžite. Záležalo nám na tom, aby porotcovia túto zmenu videli v reálnej praxi,“popisuje stratégiu prezentácie nástroja Claude Grigor Ayrumyan. K zmene dizajnu totiž dochádza okamžite po tom, ako programátor zasiahne do daného kódu. Tá sa prejaví hneď po jeho zásahu. „Vďaka tomuto nástroju náš klient v danom momente vidí, ako sa jeho stránka môže zmeniť a ako môže vyzerať. Ak sa mu daná zmena páči, dotiahneme ju dokonca, doladíme detaily a stránka s novým dizajnom je na svete. Dizajn presne zodpovedajúci požiadavkám klienta sa aplikuje okamžite,“ upresňuje.

Vďaka tomuto nástroju klienti nemusia na výsledok vôbec čakať a spätnú väzbu môžu poskytnúť okamžite. „V každej sekunde klient vidí tú najaktuálnejšiu verziu jeho webstránky. Spoluprácou s nami sa mu tak nemôže stať, že mu po určitom čase odovzdáme verziu, s ktorou nebude spokojný. Spätnú väzbu nám totiž dáva okamžite,“ upresňuje spôsob práce s nástrojom Claude Grigor. Claude tak vie byť užitočný ako pre jednotlivcov, tak aj pre veľké medzinárodné spoločnosti a firmy. Nový dizajn totiž dokáže na existujúce stránky nasadiť okamžite, a to dokonca bez potreby nahrávania súborov na server, stačí prekopírovať jednoduchý kód do existujúcej stránky. Nová podoba stránky sa tak užívateľovi zobrazí hneď po ďalšom načítaní stránky.

Veríme v potenciál nášho nápadu

Motiváciou na prihlásenie sa do Podnikateľského nápadu roka 2014 bolo získanie silného strategického partnera. „Veríme, že súťaž Podnikateľský nápad roka 2014 nám môže podať pomocnú ruku nielen pri komunikácii s potenciálnymi investormi, ale aj klientmi. Hoci je na Slovensku rozbehnutých viacero podnikateľských súťaží, my sme sa rozhodli pre tú s najsilnejšou základňou a tradíciou. Myslíme si, že nám dokáže poskytnúť spoľahlivú spätnú väzbu od skúsených ľudí, ktorí sú odborníkmi v rôznych oblastiach,“ zdôvodňuje prihlásenie do súťaže reprezentant nástroja Claude. Pred porotcov tak tímlíder Grigor Ayrumyan predstúpil s jasnými argumentmi: „Disponujeme sofistikovaným produktom, ktorý je veľmi jednoducho škálovateľný a distribuovateľný. Zároveň má náš projekt skutočne veľký potenciál, čo dokazuje aj jeho úspešnosť v zahraničí, čo dokazuje aj jeho úspešnosť v rôznych európskych súťažiach. "Boli sme vybraný z 27 krajín EU na prezentáciu nášho produktu priamo v centrále Facebooku v Londýne, dodáva Grigor.

Konkurencie sa neobávajú

U odborníkov sediacich za porotcovským stolom tento projekt zanechal pozitívny dojem. Z ich úst padali slová chvály, no vývojárom nástroja Claude nezabudli pripomenúť ani viacero konkurenčných spoločností, s ktorými si budú musieť poradiť. Okrem neľahkého boja s konkurenciou upozornili aj na otázku návratnosti investícií, ktoré si projekt na svoju realizáciu vyžaduje.

Vo svete sú projektu Claude konkurenciou asi tri desiatky podobných nástrojov, ktoré sa snažia o podobné výsledky. „Ani jeden z týchto nástrojov však nie je špecializovaný. Naopak, každý z nich sa vyznačuje širokým záberom v oblasti vývoja webstránok. My sme jediným špecialistom, ktorý sa orientuje na konkrétnu časť. Tou je práve špecializácia na programovanie dizajnu webstránok,“ dodáva.

Čo najlepší výsledok za čo najkratší čas

„Aktuálne sa s nástrojom Claude snažíme uspieť nielen v súťaži o najlepší podnikateľský nápad, ale zároveň sa aj jednaním s investormi pokúšame o expanziu na globálny trh,“ upresňuje ciele snaženia celého tímu Grigor Ayrumyan. Produkt sa tímu zatiaľ darí vyvíjať aj bez investora a aj v prípade neúspechu v súťaži sa budú maximálne snažiť o jeho uvedenie na svetový trh. „Keďže sme špecialisti v oblasti vývoja webstránok, zameriavame sa predovšetkým na jeho efektivitu; premennými sú teda čo najkratší čas a čo najlepší výsledok. Naším odvážnym, no predpokladáme, že splniteľným cieľom je dostať sa do päť rokov medzi top 10 najlepších vývojárskych nástrojov a postupne sa prebiť až do najlepšej svetovej trojky,“ zanietenie objasňuje ambície a vízie práce s nástrojom Claude líder tímu, ktorý stojí za nástrojom s názvom Claude.

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky