Ako pristúpiť k marketingu začínajúcej firmy?

Myslíte si, že kvalitný marketing stojí tisíce eur a môžu si ho dovoliť iba veľké firmy a korporácie? Nie vždy musí byť marketing drahý a náročný na realizáciu.

Občas sú najjednoduchšie nápady práve tie najefektívnejšie. Malé firmy sa niekedy zbytočne obávajú finančnej náročnosti marketingu a radšej sa spoliehajú len na prirodzený záujem zákazníkov. Aj ten však musia najprv nejako vzbudiť a hlavne si ho vedieť následne udržať. Či už svoje podnikanie len rozbiehate, alebo pôsobíte na trhu dlhšie a chcete efektívnejšie investovať marketingový rozpočet, predstavíme si niekoľko nákladovo efektívnych marketingových aktivít, pri ktorých aj malá investícia môže mať významný efekt na vaše podnikanie.

Na to, aby sa vám vaša snaha a investované peniaze do marketingu vrátili v čo možno najväčšej miere, mali by ste si na začiatku vždy definovať svoj cieľ a cieľovú skupinu. Stanovenie jasných marketingových cieľov vám pomôže udržiavať vašu aktivitu a koncentráciu zameranú presne na to, čo ste si predsavzali. Druhy cieľov marketingových aktivít môžu byť rôzne, napríklad:

 • Zväčšiť zákaznícku základňu o 20%,
 • zlepšiť zákaznícke povedomie o vašej značke o 20%,
 • skúmať potreby zákazníkov, porovnať sa s konkurenciou,
 • zazmluvniť určitý počet odbytových kanálov,
 • zvýšiť počet affiliate partnerov vášho internetového obchodu o 30%.
 • Zvýšiť návštevnosť vášho internetového obchodu z prirodzeného vyhľadávania o 50% a podobne.

Zdôrazňujeme, že definované marketingové ciele by mali byť čo najviac konkrétne, pretože výsledky jednotlivých marketingových aktivít je potrebné vždy vyhodnotiť a poučiť sa z nich. Ciele by mali byť konkrétne, merateľné, realisticky stanovené a časovo záväzné.

Samozrejme, nie je možné, aby mala malá firma rovnako veľký záber ako veľká. Malí podnikatelia by pri svojich marketingových aktivitách nemali oslovovať široké masy zákazníkov, ale naopak zamerať svoje aktivity na určitý segment trhu. Takmer vždy totiž existuje množstvo segmentov trhu, ktoré nie sú pre konkurenciu zaujímavé alebo efektívne obslúžiteľné. Malé firmy by teda mali presne vedieť čo, kedy a komu majú ponúknuť. Pýtate sa, ako to urobiť? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov nízkonákladových marketingových aktivít, ktoré nezruinujú váš rozpočet.

 1. Utužujte vzťah s existujúcimi zákazníkmi

Ak chcete maximalizovať efekt svojich marketingových výdavkov, je potrebné sa v prvom rade zamerať na svojich existujúcich zákazníkov. Verný zákazník je pre každé podnikanie absolútne kľúčový a je vo vašom záujme, aby ste počet svojich verných zákazníkov neustále zväčšovali. Vzťah so zákazníkmi môžete utužovať aj prostredníctvom týchto aktivít:

 • Komunikácia - rozprávajte sa so svojimi zákazníkmi a pýtajte sa na ich názory, potreby a priania vždy, keď sa naskytne príležitosť. Zostaňte so svojimi zákazníkmi v kontakte prostredníctvom telefónu, emailu či pravidelného newslettra.
 • Kvalita vašich služieb - buďte konkrétni a úprimní v tom, čo ponúkate, a zamerajte sa aj na kvalitu svojich predpredajných (odborné poradenstvo, predvedenie či zapožičanie produktu) a popredajných služieb. Kvalita okrem produktu samotného totiž môže spočívať napríklad aj v špeciálnom servise alebo v ústretovom riešení reklamácií. Dnes už nie je nákup hodnotený iba z hľadiska dostupnosti či ceny. Dôležitý je celkový dojem z nákupu a pocit dobre investovaných peňazí.
 • Kreatívne marketingové techniky pre verných zákazníkov – dajte svojim zákazníkom najavo, že si vážite ich priazeň. Oslovte ich prostredníctvom časovo limitovaných akcií, kupónov na nákup tovaru, malých darčekov či vzoriek nových výrobkov. Taktiež môžete zvážiť implementáciu vernostných programov.
Článok pokračuje pod reklamou
 1. Podporte odporúčania od existujúcich zákazníkov či zamestnancov

Tradičná reklamná kampaň realizovaná prostredníctvom rôznych médií oslovuje širšie spektrum zákazníkov vo viere, že nájde svojho adresáta. Avšak úspešnú reklamnú kampaň môžete postaviť aj na priamom oslovení malej cieľovej skupiny, ktorá má skúsenosť s produktom či službou, ktorú ponúkate. Táto forma kampane využíva predovšetkým osobné odporúčanie vašich zákazníkov alebo vlastných zamestnancov, pretože väčšina ľudí verí viac svojim známym ako reklamám. Ak bol niekto spokojný s vašou službou či produktom, je veľmi pravdepodobné, že vás bude odporúčať ďalej. Platínepísané pravidlo, že spokojný zákazník odovzdá pozitívne referencie trom ľuďom, kým nespokojný zákazník siedmim. Dajte preto zákazníkom tému a príležitosť, aby o vás hovorili.

Každý podnikateľ môže povedať, že odporúčanie je najlepšou formou reklamy. Nemôžete sa však spoliehať na svojich zákazníkov, že budú propagovať vaše služby len preto, že si to želáte. Ponúknite im malý motivačný bonus, aby mysleli na vás, keď budú hovoriť s priateľmi a známymi.

Napríklad ak si človek kúpi prvýkrát členstvo vo fitnes centre, prihlási sa prvýkrát na karate, jógu alebo do tanečnej školy, je to najlepší čas, kedy môžete získať nových klientov na základe jeho odporúčania. Ide o časový horizont dvoch až štyroch týždňov, kedy sú ľudia pre novú aktivitu najviac nadšení. Nenechávajte však ich referencie na náhodu, uľahčite im to prostredníctvom odporúčacích kupónov. Pripravte kupóny, ktoré oprávňujú získať službu alebo produkt zdarma (napríklad dve lekcie zdarma alebo hodinový vstup denne zdarma počas jedného týždňa) a uveďte na nich aj dátum a podpis člena, ktorý ich odovzdal ďalej. Ak sa k vám na základe odporúčania zaregistruje nový zákazník, na základe kupónu odmeníte aj osobu, ktorá zákazníka odporučila.

Rovnaké kupóny môžete rozdať aj svojim zamestnancom a zorganizovať pre nich firemnú súťaž. Súťaž vyhrá ten zamestnanec, ktorý prostredníctvom svojich kupónov získa najviac zákazníkov. Odmenou v súťaži môže byť napríklad platené voľno.

 1. Vytvorte sieť partnerov prostredníctvom affiliate programu

Affiliate marketing je všeobecne vhodný marketingový nástroj skoro pre všetky odvetvia a typy služieb, ktoré svoje produkty predávajú aj prostredníctvom internetu. Ide o systém spolupráce medzi webovou stránkou predajcu služieb alebo produktov s partnerskými webovými médiami, ktoré službu či produkt odporúčajú za odmenu napríklad vo forme provízie z uskutočneného predaja.

Ak chcete využiť tento marketingový nástroj, musíte sa rozhodnúť, či budete budovať vlastný affiliate program alebo sazapojíte do affiliate siete. Ak sa rozhodnete využiť služby siete, odpadávajú vám starosti súvisiace s programovaním systému a získavate možnosť osloviť už vybudovanú sieť inzertných portálov. Sieť je vhodná pre podnikanie, ktoré má celoslovenský záber a nezameriava sa iba na určitý región. Dôvod je jednoduchý, ak by sa do nej zapojil lokálny predajca či firma, tak väčšina partnerských internetových médií v sieti by kampaň nemohla využiť, keďže má geograficky nediferencovanú návštevnosť. Pre lokálne firmy sa teda odporúča vytvoriť samostatný affiliate program, do ktorého sa môžu zapojiť napríklad regionálne portály a médiá.

Pre úspech affiliate programu je nutné správne určiť akciu, ktorá je vaším cieľom a následne ju primerane oceniť. Akciou nemusí byť vždy len uskutočnený predaj, môže to byť vyplnený kontaktný formulár, zapojenie sa do newslettra či stiahnutie produktového katalógu. Pri oceňovaní odmeny za akciu je nutné dbať na to, aby ste našli kompromis medzi tým, čo je motivujúce pre partnerov a tým, čo je pre vás finančne udržateľné. Skôr než sa pustíte do tejto aktivity, odporúčame vám zistiť si podmienky affiliate programov, ktoré ponúka vaša konkurencia. Vaše by nemali byť výrazne horšie.

 1. Nezabúdajte na efektívne PR

Aj public relations, teda tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou a budovanie dobrého podnikateľského mena sa dá s trochou času a kreativity realizovať relatívne lacno. Máme pre vás hneď niekoľko nápadov, vďaka ktorým sa o vás môžu zaujímať médiá aj bez vašej iniciatívy:

 • špecializujte sa a prezentujte sa ako odborník na oblasť, v ktorej podnikáte. Začnite písať odborné články, prípadne si založte blog,
 • urobte svoje podnikanie výnimočné tým, že poskytujte unikátny produkt alebo službu napríklad tým, že umožňujete ľuďom šetriť peniaze,
 • pochváľte sa, ak sa vám podarí získať ocenenie v niektorej prestížnej súťaži,
 • prednášajte na seminároch, ktoré súvisia s vašim podnikaním,
 • nadväzujte vzťahy s odborníkmi v oblasti, v ktorej pôsobíte.

Medzi ďalšie tipy na aktivity, ktoré vám môžu dopomôcť k dobrým vzťahom s verejnosťou, je zapojenie sa do života komunity, ktorá vás obklopuje, napríklad prostredníctvom sponzoringu rôznych charitatívnych či spoločenských akcií.

 1. Využívajte potenciál internetu a ďalších technológií

Pri plánovaní svojich marketingových aktivít sa nezabudnite pozrieť na to, ako využívate možnosti, ktoré vám dáva internet a ďalšie technológie:

 • Webová prezentácia a blog - hneď ako začnete podnikať, nezabudnite si vytvoriť webovú prezentáciu, ktorá by mala informovať o vašich službách a produktoch. Nestačí však len zriadiť si stránku, mali by ste ju aj pravidelne aktualizovať. Pokiaľ sú vaše produkty a služby nemenné, spojte webovú prezentáciu s blogom, aby vaša stránka nebola iba statická. Pri tvorbe stránok nezabudnite na optimalizáciu pre vyhľadávače (SEO). Ak sa na kľúčové slová týkajúce sa vášho podnikania nachádzate na prvej stránke vyhľadávača, efekt je podobný, ako by ste mali predajňu na rušnej ulici. Webovú stránku spolu s blogom v dnešnej dobe dokážete napríklad vo Wordpresse vytvoriť za pár desiatok eur.
 • Sociálne siete – marketing na sociálnych sieťach je veľmi priamou formou kontaktu s existujúcimi a potenciálnymi zákazníkmi. Kedykoľvek vaši fanúšikovia na stránkach ako je napr. Facebook reagujú na vaše príspevky, ich priatelia to zbadajú a môže sa tak u nich prebudiť záujem o vašu firmu. Sociálne siete sú úžasným prostriedkom, ako spájať vašich potenciálnych a súčasných zákazníkov a vytvárať komunity. Ich spojenie vám zaistí živnú pôdu pre zviditeľnenie pozitívnych skúseností a referencií od vašich zákazníkov.
 • Emailové kampane – tradičné oslovovanie zákazníkov prostredníctvom letákov je často drahé a neefektívne, emailový marketing môže byť oveľa účinnejší, pretože jeho tvorba a rozposlanie v mnohých prípadoch stojí len váš čas. Aj z toho dôvodu odporúčame už od začiatku podnikania zberať emaily záujemcov o vaše produkty či služby.
Článok je súčasťou 12-dielneho seriálu o podnikaní (Škola podnikania), ktorý vám budeme pravidelne prinášať po dobu 12 týždňov. Vznik seriálu o podnikaní podporila Slovenská sporiteľňa, a.s..

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Digitálny marketing ako kľúčový prvok pre rast vášho biznisu

Možno ste sa aj vy zamýšľali pri tvorbe marketingovej stratégie nad tým, akú rolu by v nej mal zohrávať digitálny marketing. Aké sú jeho výhody? Dať mu prednosť pred tradičnými formami marketingu?

5 faktov o zamestnávaní prvého zamestnanca (infografika)

Ak sa podnikateľ rozhodne zamestnať prvého zamestnanca, čaká ho množstvo povinností vyplývajúcich z rôznych zákonov. Prečítajte si, čo obnáša zamestnávanie na Slovensku.

Ako založiť eshop? Radia Dedoles, Inspio, Isadore a Bubulákovo

Eshopy vznikajú na každom kroku, no len máloktorý z nich prežije. Dôvodom neúspechu nie je len silná konkurencia. Na vine bývajú nesprávne nastavené priority, ktoré vznikajú celkom nevinne. Väčšinou nevedomky.

Peniaze na rozbeh podnikania - aké má začínajúci podnikateľ možnosti?

Máte skvelý biznis nápad, ale chýbajú vám peniaze na jeho realizovanie? Nezúfajte. Ukážeme vám možnosti získania financií na štart podnikania.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky