MBA je titul novodobého vyššieho manažmentu

Radi čítate knihy o manažmente a líderstve? Tak to vás bude baviť aj MBA štúdium - najaktuálnejšie biznis teórie a idey vám predstavia špičky v odbore spolu s case studies.

Následne si ich aj vyskúšate v praxi na simulovaných situáciách alebo na svojich vlastných projektoch. Pri MBA programe len ťažko môžeme hovoriť o študentoch - ide skôr o manažérov, ktorí chcú zvýšiť svoju kvalifikáciu.

MBA je nadstavbové štúdium - zvýšili sa aj nároky na študentov

Základným predpokladom pre štúdium MBA (Master of Business Administration) je niekoľko rokov praxe. Aj vďaka tomuto kritériu vidíme hneď niekoľko podstatných rozdielov v porovnaní s tradičným vysokoškolským systémom zameraným na teóriu.

Študenti si zadanú látku najprv musia pozrieť sami doma. Následne dostanú prednášku od lektora, po ktorej prídediskusia. Na tej sa vyžaduje aktívna účasť všetkých študentov. Posledným krokom k úplnemu pochopeniu látky je riešenie konkrétnych prípadov. Tu sa študenti radia ako s lektorom, tak aj medzi sebou.

Čo je viac, kontakty alebo vzdelanie?

Našťastie, pri MBA sa nemusíte rozhodovať - získate oboje. Práve kontakty na vysokopostavených manažérov, ktorí si chcú rozšíriť svoje vedomosti v oblasti obchodu, vedenia ľudí a marketingu, si študenti pochvaľujú najčastejšie. “Spolužiaci” už pre vás nie sú iba novozískaní priatelia, ale aj cenné biznis známosti.

Pri diskutovaní sa študenti obohacujú navzájom, porovnávajú svoje riešenia a nachádzajú nové. Častá je okamžitá aplikácia nadobudnutých vedomostí do praxe v zamestnaní. Študenti si nové inšpirácie okamžite vyskúšajú, a pokiaľ nefungujú, analyzujú možné dôvody. V praxi to vyzerá takmer ako vedenie tímu či spoločnosti s celým konzorciom poradcov hneď za vašim chrbtom.

MBA titul čoraz častejšie oceňujú aj spoločnosti

V strednej Európe sa zatiaľ len zriedka MBA titul považuje za kritérium pri prijímaní vyššieho manažmentu, keďže takýchto absolventov nie je veľa a spoločnosti by si zúžili možnosť výberu. Určite je však považovaný za konkurenčnú výhodu.

Odráža sa to aj na platovom ohodnotení: kým začiatkom druhého tisícročia americké firmy zvýšili plat manažérov s MBA titulom až o 50% vyššou sumou ako v európskej firme, dnes sa pomer vyrovnal.

Prispela k tomu väčšia osveta o kvalitách MBA štúdia, ale aj spoľahlivosť manažérov s týmto titulom v praxi.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Vstupenky zdarma na Online festival vzdelávania 2024

Tri dni nabité užitočnými tipmi pre biznis. Na čo sa môžete tešiť na 5. ročníku Online festivalu vzdelávania a ako sa zúčastniť?

Roztočte to na Online festivale vzdelávania

Štvrtý ročník prinesie skúsenosti podnikateľov, cenné rady a zaujímavé diskusie o digitalizácii či nových zákonoch. Čo všetko je pripravené a ako sa zúčastniť?

Online festival vzdelávania 2022: digitalizácia účtovníctva či inflácia očami odborníkov

Ako optimalizovať dane, šetriť náklady vďaka digitalizácii či ako sa vyrovnať s infláciou bez nutnosti zdražovať produkty? Nielen v týchto témach poradia experti z praxe na treťom ročníku Online festivalu vzdelávania.

Druhý ročník Online festivalu vzdelávania je „za rohom“. Na aké témy sa môžete tešiť?

Ako si zjednodušiť evidenciu príspevkov na stravovanie? Ako vo firme využiť dobu e-shopovú? Bezplatný sedemdňový program nabitý informáciami, ktoré pomôžu nielen v podnikaní.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky