Credo Ventures - nová príležitosť aj pre slovenské startupy v objeme 34 miliónov eur

Na trhu sa v nedávnom čase objavila ďalšia možnosť pre slovenské startupy, vďaka ktorej môžu získať kapitál na rozvoj podniku. Pražská spoločnosť Credo Ventures spustila svoj druhý venture kapitálový fond Credo Stage 2 orientovaný na investície v Strednej Európe. Jeho hodnota je v porovnaní s prvým fondom Credo Stage 1 dvojnásobná – až 34 miliónov eur.

Nový fond Credo 2 plánuje do konca roka 2015 spraviť 4 – 5 investícií. Aj keď zatiaľ disponuje rozpočtom 34 miliónov eur, plánuje ich navýšiť až na 40 miliónov. Najnižšia hodnota investície je 50 000 eur a maximálna 6 miliónov eur. „Zatiaľ máme v našom druhom fonde Credo 2 zo Slovenska podpísanú zmluvu s jednou firmou, no ešte sme ju neoznámili. Dúfame, že čoskoro prídu z tohto regiónu aj ďalšie,“ hovorí Andrej Kiska, partner spoločnosti Credo Ventures.

Miliónový kapitál z fondu Credo 2 nie je dostupný pre všetky podniky. „Investujeme do IT startupov s globálny potenciálom, teda s globálne unikátnym produktom, ktorý je schopný vygenerovať desiatky miliónov eur v tržbách v horizonte 5 – 10 rokov. Najdôležitejším faktorom je pre nás tím ľudí, ktorý má schopnosť takýto produkt postaviť a dostať ho na trh,“ vysvetľuje Kiska.

„V seed fáze investujeme medzi 50 000 – 500 000 eur do firiem, ktoré majú prvú verziu svojho produktu a hľadajú kapitál na jeho dokončenie. V ďalšej fáze investujeme do 2,5 milióna eur do firiem, ktoré už majú produkt hotový a používajú ho aj prví zákazníci, no hľadajú kapitál na globálne oslovenie zákazníkov. Takáto firma by mala generovať mesačné tržby aspoň 10 000 eur alebo mať veľmi širokú užívateľskú základňu. V neskorších fázach sme schopní investovať až do výšky 6 miliónov eur, ale len do firiem, ktoré majú mesačné tržby minimálne vo výške 100 000 eur,“ dodáva Kiska.

Čo môže získať startup od Credo Ventures okrem miliónového kapitálu? Výhod je oveľa viac ako len financie. „Dokážeme pomôcť v rôznych odvetviach. Náš advisory board, ku ktorému majú startupy prístup pozostáva z najznámejších európskych investorov typu Esther Dyson, Jan Hammer z Index Ventures, Stuart Chapman z DFJ Esprit alebo Reshma Sohodni z najväčšieho európskeho akcelerátora Seedcamp. Každý z nich má skvelé kontakty na zákazníkov, expertov z odvetvia alebo senior zamestnancov. Okrem toho spolupracujeme s Andrewom Banksom, zakladateľom prvej európskej headhuntingovej firmy priamo zo Silicon Valley True Search, ktorý pomáha firmám s nastavením ľudských zdrojov a hľadaním zamestnancov. Navyše združujeme vyše 30 technologických podnikateľov ako investorov, takže startupy majú u nás prístup aj k zakladateľom najväčších technologických firiem v našom regióne ako je RSJ algorithmic trading, Avast alebo AVG antivirus,“ dodáva Andrej Kiska na záver.

Prvý fond Credo 1 realizoval v Strednej Európe celkovo 16 investícií. Koinvestoval s veľkým fondmi ako napr. Seedcamp, TechStars, Index, Arts Alliance či inými. Na rozdiel od väčšiny lokálnych fondov Credo Ventures disponuje výlučne privátnym kapitálom. K dnešnému dňu firma spravila 4 exity. Jedným z nich bol predaj Cognitve Security spoločnosti Cisco za doteraz nezverejnenú sumu, ďalšími boli Klick2Contact, Intellitix a Beepl.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Vydanie akcií ako spôsob získania kapitálu

Pre aké firmy má zmysel uvažovať nad vydaním akcií a ako postupovať?

Financovanie podnikania cez úver, dlhopisy či akcie: čo sa oplatí?

Žiadať o úver z banky, získať financie od investorov formou dlhopisov alebo ísť do vydania akcií? Čo zvážiť pri výbere a ako postupovať, priblížil riaditeľ Burzy cenných papierov v Bratislave.

Potrebujete auto na podnikanie? Viac sa ho oplatí prenajať ako kúpiť

Aké sú mesačné náklady pri prenájme vozidla v porovnaní s finančným lízingom či kúpou auta za „vlastné peniaze“? Aké ďalšie výhody prináša operatívny lízing?

Potrebujete znížiť výdavky na autá a zastabilizovať rozpočet? Namiesto kúpy si vozidlá prenajmite

Aké výhody so sebou prináša operatívny lízing, ako sa odrazí na nákladoch a kedy je vhodné využiť riešenie na mieru?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky