Byrokratický nezmysel roka 2016

Byrokratickým nezmyslom roka 2016 je povinnosť podnikateľov overovať, či zamestnanci ich dodávateľov nepracujú načierno. Overovanie všetkých skutočností, ktoré definujú nelegálnu prácu, je však prakticky nemožné.

Ktoré byrokratické absurdity bodovali?

Výber byrokratických absurdít bol aj v tomto roku pestrý. Podnikatelia zaslali do tohtoročnej ankety 49 námetov, z ktorých zástupcovia podnikateľských organizácií vybrali finálovú desiatku. „Výber byrokratických nezmyslov aj v tomto roku odzrkadľoval celú škálu problémov, s ktorými sa musia podnikatelia vedieť vysporiadať, ak chcú na Slovensku podnikať a dodržiavať pravidlá,“ konštatuje Ján Solík, predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska. „V tomto ročníku sa žiaľ potvrdil trend z uplynulého roku a medzi nomináciami od podnikateľov sa objavilo značné zastúpenie problémov, ktoré možno označiť za nové, pretože vznikli v dôsledku legislatívy prijatej v tomto alebo minulom roku,“ dodáva Solík.

O víťazovi rozhodlo on-line hlasovanie, ktoré prebiehalo od 08.12.2016 do 29.12.2016 a zapojilo sa doň celkovo 1151 respondentov. Byrokratickým nezmyslom roka 2016 je na základe on-line hlasovania povinnosť podnikateľov overovať, či zamestnanci ich dodávateľov nepracujú načierno. Overovanie všetkých skutočností, ktoré definujú nelegálnu prácu, je však prakticky nemožné. Táto povinnosť získala 22 % hlasov. S tesným výsledkom na druhom mieste s 21 % skončila jedna z povinností ilustrujúca absurdné ustanovenia nového zákona o odpadoch. Podľa tohto zákona sa v roku 2016 stala väčšina podnikateľov výrobcom obalových či neobalových výrobkov, aj keď v skutočnosti nič nevyrábajú. Ak napríklad dajú svojim zákazníkom na tovar vrecko, musia sa registrovať na Ministerstve životného prostredia v Registri výrobcov obalov a splniť si množstvo ďalších povinností.

Tretiu priečku v pomyselnom rebríčku byrokratických absurdít obsadil s takmer 15 % problém ilustrujúci nerovnaký prístup úradov k porovnateľným administratívnym úkonom. Kým zmena sídla firmy v obchodnom registri stojí 33 €, obdobný úkon v registri Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny napríklad v prípade personálnych agentúr môže stáť až 500 €.

Článok pokračuje pod reklamou

Medzi ďalšími povinnosťami, ktoré bodovali, bol zákaz predaja tataráku, zatiaľ čo jedlá zo surových rýb sa ponúkať môžu, nemožnosť vstupovať do elektronických schránok zriadených pre firmy iba pomocou mena a hesla, tak ako je to v iných krajinách, či povinnosť podnikateľov dávať úradníkom na schválenie videá či fotky zhotovené dronom.

„Anketa Byrokratický nezmysel aj v tomto roku ukázala, že na Slovensku stále existuje množstvo nezmyselných, nereálnych, zbytočných, či navzájom si odporujúcich povinností,“ konštatuje Ján Oravec, prezident Združenia podnikateľov Slovenska. „Vo finálovej desiatke sme zároveň videli viacero reprezentantov problémov, ktoré sú širšie. Či už ide o problematiku nového zákona o odpadoch, či problémy v legislatíve týkajúcej sa nelegálneho zamestnávania,“ dodáva Oravec. „Lepšia regulácia a odstraňovanie nezmyselnej byrokracie je bezpochyby beh na dlhé trate. Dobrou správou je však zavedenie nových pravidiel pre regulačný proces a zriadenie Centra lepšej regulácie v Slovak Business Agency. Verme, že prispejú k čo najmenšiemu počtu nominácií v budúcich rokoch,“ dopĺňa Marián Letovanec zo Slovak Business Agency.

O Byrokratickom nezmysle roka

Byrokratický nezmysel je anticena pre legislatívne opatrenie komplikujúce život podnikateľom. Zmyslom je identifikovať nezmyselné byrokratické opatrenia zbytočne zaťažujúce podnikateľov a upriamiť na ne pozornosť kompetentných s cieľom odstrániť ich z legislatívy. Byrokratický nezmysel bol ocenený v roku 2015 v kategórii Vzorové iniciatívy na podporu podnikania a zlepšovania podnikateľského prostredia v súťaži European enterprise promotion awards.

Vyhlasovateľom ankety je Združenie mladých podnikateľov Slovenska. Odborným garantom je Združenie podnikateľov Slovenska. Partnermi sú Republiková únia zamestnávateľov a Slovak Business Agency.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Byrokratický nezmysel roka 2023 je známy: zaujal problém takmer každej firmy

Niektoré sumy, od ktorých závisia daňovo-odvodové povinnosti, sú roky rovnaké a firmám tak výrazne rastie administratíva. Práve tento problém získal najviac hlasov. Čo ďalšie zaujalo?

Byrokratický nezmysel roka 2023: TOP desiatka absurdít

Chaos v DPH-čkach, neschopnosť štátu vymeniť si údaje či zbytočné odhlasovanie v Sociálnej poisťovni. Ktoré byrokratické nezmysly sú vo finále 12. ročníka?

Poznáme výsledky ankety Byrokratický nezmysel roka 2022

Z 57 nominovaných absurdít v roku 2022 získala prvé miesto administratívna záťaž v dôsledku nového, značne komplikovanejšieho výpočtu daňového bonusu.

Byrokratický nezmysel roka 2022: aké povinnosti sú vo finále?

Už 11. raz je možné hlasovať za najväčší Byrokratický nezmysel roka a upriamiť pozornosť kompetentných na povinnosti, ktoré podnikateľom komplikujú život. Z čoho možno vyberať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky