Clo a colné konanie od 1.1.2021: ako brexit zmení režim na hraniciach s Veľkou Britániou?

Členské štáty Európskej únie schválili pobrexitovú obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom. Hoci bude Veľká Británia od 1. januára 2021 treťou krajinou, dohoda zabezpečí výnimky. Občania a podnikatelia sa však colnému konaniu nevyhnú.

Dohoda medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom umožní, aby obchod medzi eurodvadsaťsedmičkou a Londýnom pokračoval bez používania ciel a obchodných bariér aj po skončení prechodného obdobia po Brexit-e. S príchodom nového roka totiž Veľká Británia prestane byť súčasťou jednotného trhu a colnej únie. Dohodu musí ešte ratifikovať britský parlament aj Európsky parlament.

Od januára sa colnému konaniu nevyhnete

Hoci sa Bruselu a Londýnu podarilo uzavrieť dohodu, občanov aj podnikateľov čaká preclievanie ako v prípade dovozu či vývozu tovaru z tretích krajín. Colné konanie sa uskutoční v každom jednom prípade, avšak s nulovou colnou sadzbou za splnenia podmienok ustanovených v pobrexitovej obchodnej dohode. Uplatňovať sa budú prípadné zákazy a obmedzenia podľa druhu tovaru, čo znamená možnosť vyžadovania dovozných alebo vývozných licencií. V prípade dovozu alebo vývozu tovaru rastlinného alebo živočíšneho pôvodu (vrátane živých zvierat) sa budú uplatňovať rastlinolekárske alebo veterinárne kontroly.

Tovar radšej prepravte do konca roka

Finančná správa bude podrobnejšie informácie zverejňovať po definitívnom schválení textu dohody Európskym parlamentom a britským parlamentom. Už teraz však odporúča podnikateľom nastaviť si obchodné aktivity tak, aby tovar do Spojeného kráľovstva alebo do EÚ dopravili ešte počas prechodného obdobia, teda do konca roka. Od 1. januára 2021 totiž začnú platiť na hraniciach colné kontroly a prechod tovaru bude podliehať aj vystaveniu colných dokladov.

Finančná správa ponúka v prípade nejasností možnosť obrátiť sa na jej call centrum, ktoré v colnej časti funguje non-stop. 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Založenie firmy (obchodnej spoločnosti) v zahraničí

Kedy je na podnikanie v zahraničí nutné založiť si v danej krajine firmu a na čo pri tomto kroku nezabudnúť?

Podnikanie českej firmy na Slovensku

Kedy môže česká firma podnikať na Slovensku a v ktorých prípadoch je potrebné založiť firmu na Slovensku?

Export do zahraničia: Ako objaviť nové obchodné príležitosti?

Nákup zo zahraničia je čoraz obľúbenejší aj u spotrebiteľov na európskych trhoch. Ako exportovať do iných krajín a ktoré nástroje vám s tým môžu pomôcť?

Digitálna daň v EÚ a na Slovensku

V Európskej únii sa v poslednom období intenzívne skloňuje téma „digitálna daň“. V akom štádiu sú prípravy na jej zavedenie na celoeurópskej úrovni a ako sme na tom na Slovensku?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky