Joanne Rowlingová

Joanne Rowlingová
Evita Urban

Reklamná textárka a marketérka na voľnej nohe. Jej úlohou je nájsť to, čím sa odlišujete od konkurencie a predať to ďalej tak, aby sa budovali dlhotrvajúce vzťahy.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Nie je síce typickou podnikateľkou, ale to jej nezabránilo v tom, aby vďaka svojej práci brutálne nezbohatla. Musela padnúť na úplné dno, aby začala konečne robiť to, v čom je dobrá a dnes jej meno poznajú milióny detí aj dospelých. Keď zrovna nepíše, venuje sa charite. Je to žena, ktorá dokázala pretaviť svoje životné problémy do napínavého príbehu o malom čarodejníckom chlapcovi. Ale však o ňom ste už určite počuli. Teraz sa budeme venovať jeho autorke – Joanne Rowlingovej.

J. K. Rowlingová sa narodila ako Joanne Rowlingová 31. júla 1965 v mestečku Yate v Anglicku. Nikto ju však J.K. neoslovoval. Toto meno dostala až neskôr, keď si vydavatelia povedali, že by nebolo vhodné, aby cieľové publikum vedelo, že knihy pre chlapcov píše žena, tak ju prinútili používať iba iniciály krstného mena. Vtedy sa Rowlingová rozhodla, že ako druhú iniciálu si dá K po starej mame Kathleen.  Ako dieťa sa však nechala oslovovať Jo. Jej detstvo (a vlastne aj neskorší život) bolo vo veľkej miere ovplyvnené tým, že mala o 2 roky mladšiu sestru Dianne, ktorej často zvykla rozprávať rozprávky. Rowlingová tvrdí, že vo veku 5-6 rokov začala písať prvé príbehy, ktoré potom čítala Dianne. Detstvo a základná škola ju neskôr inšpirovali aj pri písaní Harryho Pottera. Hovorí sa, že Albus Dumbledore vznikol v podstate podľa riaditeľa jej základnej školy St. Michael, Alfreda Dunna.

Jej život a skúsenosti sa vlastne odrážajú v celej sérii kníh o Harrym Potterovi. Sama tvrdí, že počas svojich pubertálnych rokov sa dosť podobala na Hermionu Grangerovú (postava dievčaťa, ktoré všetko vie a nezabudne poúčať aj všetkých okolo nej), ale vzápätí dodáva, že na toto obdobie nie je zrovna veľmi pyšná. Ale rovnako ako Hermiona, aj ona mala kamaráta Seana Harrisa, ktorému to mudrovanie zjavne neprekážalo a naďalej sa s ňou kamarátil. A áno, hádate správne, aj na neho sa v knihe podobá jedna postava. Uhádnete, ktorá to je? Malá nápoveda: aj jeho rodina vlastnila Ford Anglia. Jasné, ide o Rona Weasleyho.

Článok pokračuje pod reklamou

Po maturite z angličtiny, francúzštiny a nemčiny sa Rowlingová rozhodla ísť študovať francúzštinu a klasickú literatúru na Univerzitu v Exceteri. Ako sama hovorí, univerzita bola pre ňu dosť šok, keďže očakávala, že sa tam ocitne medzi sebe podobnými ľuďmi, t.j. študentami s radikálnymi myšlienkami. Školu však dokončila aj napriek tomu a zamestnala sa ako výskumná pracovníčka a bilingválna sekretárka v Amnesty International. Práca nebola ničím obzvlášť zaujímavá, ale vyžadovala dochádzanie z Manchesteru do Londýna. Raz, keď meškal vlak a Jo v ňom musela stráviť 4 hodiny, napadlo jej niečo, čo jej od základov zmenilo celý život. Práve vtedy a tam vytvorila koncept pre prvý diel zo série jej svetoznámych kníh Harry Potter a kameň mudrcov. Len čo došla domov, začala písať.

Ešte v tom istom roku jej však mama zomrela na sklerózu multiplex a Rowlingová to znášala len veľmi ťažko. Svoju bolesť zo straty vlievala do svojich kníh a všade tam, kde sa dočítate o Harryho mŕtvych rodičoch, rozprávala vlastne o strate vlastnej mamy. Dodnes ľutuje, že jej o čarodejníckom príbehu najskôr nechcela a potom nestihla povedať.

Po maminej smrti sa Joanne odsťahovala do Portugalska, kde učila angličtinu. Stretla tam aj istého televízneho reportéra menom Jorge Arantes, za ktorého sa vydala. V júli 1993 porodila ich spoločnú dcéru Jessicu Isabelu Rowlingovú Arantesovú, ale už v decembri toho istého roku sa aj s malou dcérkou odsťahovala ku sestre blízko Edinburghu. Z Rowlingovej bola v tej chvíli už len duševná troska, trpela depresiami a zvažovala samovraždu. Samozrejme, zas svoje trápenie premietla do knihy a vytvorila postavy Dementorov.

Aby mohla v Škótsku učiť, potrebovala si dorobiť magisterský titul, takže sa prihlásila na ročný kurz. V tej dobe žila zo sociálnej podpory a v kaviarňach písala Harryho príbeh. Hovorí sa, že preto v kaviarňach, lebo nemala na kúrenie a potrebovala sa aj s malou niekde zohriať. Rowlingová však tieto správy dementuje tvrdiac, že ani v stavoch najväčšej depresie nebola taká hlúpa, aby si v zime v Škótsku prenajala byt bez kúrenia. Vraj Jessica dobre spala, keď ju zobrala na prechádzku a tým pádom mohla pri spiacej dcére písať v kaviarňach. Jej najobľúbenejšou bola Nicholson’s Café.

To by však nebol príbeh ako z rozprávky, keby Jo nemala problém s publikovaním svojej prvotiny. Muselo ju odmietnuť 12 vydavateľstiev, kým sa jej ujalo Bloomsbury a jej knihu vydalo. Najskôr v počte veľmi opatrných 1 000 výtlačkov, neskôr však pre veľký záujem museli dotlačiť ďalšie výtlačky. A odvtedy Rowlingová dostala všetky možné literárne ocenenia, na aké si len viete spomenúť, až kým sa ich v jednom bode nezačala vzdávať, „aby mali aj ostatní férovú šancu vyhrať“. A to sme sa ešte nezačali baviť o filmovom spracovaní kníh o Harrym Potterovi...

Majetok J. K. Rowlingovej sa dnes odhaduje na nejakých 500 miliónov libier. Okrem iného vlastní aj 3 luxusné domy ako kompenzáciu za strastiplnú mladosť. Nie je však lakomá, podporuje všetky možné charitatívne akcie týkajúce sa chudoby, slobodných matiek a roztrúsenej sklerózy. Hm, prečo asi? ;-)

Nie je všetko zlato, čo sa blyští a Rowlingová má teraz jeden seriózny problém. Všetko, čo od čias Harryho Pottera napísala, súvisí len a len so svetom Harryho Pottera. Keď raz napíšete majstrovské dielo, je ťažké potom prekonať seba samého a napísať rovnako dobrú knihu o niečom úplne inom. Rowlingovej sa to zatiaľ nepodarilo, ale 27. septembra 2012 má vyjsť jej nový román Casual Vacancy s politickým nádychom určený pre dospelých, tak uvidíme. Je kamarátkou manželky bývalého britského premiéra Gordona Browna, takže zas bude určite rozprávať príbeh obohatený vlastnou skúsenosťou...

Pre fanúšikov Harryho Pottera zatiaľ Joanne Rowlingová pripravila stránku pottermore.com.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Evita Urban
Evita Urban

Reklamná textárka a marketérka na voľnej nohe. Jej úlohou je nájsť to, čím sa odlišujete od konkurencie a predať to ďalej tak, aby sa budovali dlhotrvajúce vzťahy.


Osobnosť Tomáša Baťu: s konkurenciou nesúťažil, bral ju ako partnera

Ako sa vlastnosti Tomáša Baťu odrazili v budovaní a úspechu jeho podniku?

Tomáš Baťa - geniálny podnikateľ, ktorého princípy a heslá inšpirujú dodnes

Len málokto z osobností našich dejín dokáže svojím životom inšpirovať súčasnú spoločnosť. Jedným z nich je bezpochyby podnikateľ Tomáš Baťa, ktorého princípy a heslá nasledujú biznismani ešte aj dnes.

Baťovské princípy podnikania ešte nevymreli. Ako si ich osvojili český a slovenský podnikateľ?

Stretli sme sa na podnikateľskej konferencii, ktorá približovala historický odkaz Tomáša Baťu. Slovák Rudolf Lukačka a Čech Libor Musil zanietene a s veľkým obdivom rozprávali o tom, k čomu ich velikán československého biznisu inšpiroval. Z Baťovho prístupu k podnikaniu by sa podľa nich mali učiť aj budúce generácie.

Čo sa od Baťu môže naučiť dnešný podnikateľ?

Ktoré princípy baťovského systému riadenia platia aj dnes a mnohí podnikatelia o nich netušia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky