Evita Urban

Evita Urban

Reklamná textárka a marketérka na voľnej nohe. Jej úlohou je nájsť to, čím sa odlišujete od konkurencie a predať to ďalej tak, aby sa budovali dlhotrvajúce vzťahy.


Coco Chanelová

Hovorí sa, že za každým úspešným mužom stojí milujúca žena. V prípade tejto módnej návrhárky to však bolo skôr naopak. Svoje impérium vybudovala vďaka podpore a kontaktom svojich milencov. Bola však Coco Chanelová iba obyčajná zlatokopka a šikovná manipulátorka, alebo sa v nej skrývalo omnoho viac?

Ray Kroc (McDonald´s)

„Podnikať“ začal už na základnej škole, ale slávnym a bohatým sa stal až po päťdesiatke. Svet vnímal ako jedno veľké trhovisko a seba ako cieľavedomého predavača. Bol posadnutý hodnotami ako kvalita, čistota, dobrá obsluha a primerané ceny. Ako sám hovoril, jeho podnikanie malo úspech prakticky cez noc, akurát tá noc trvala dlhých 30 rokov. Ray Kroc tým chcel naznačiť, že úspech je proces, nie jednorazová akcia.

Michael Bloomberg

Svoju karéru začínal potiac sa každé popoludnie v spodnom prádle v bankovom trezore, rátajúc zmenky. Chcel pomôcť vo Vietname, ale do dôstojníckej školy ho neprijali kvôli plochým nohám. Presadil sa ako obchodník s akciami, pozdvihol firmu Salomon Brothers a stal sa partnerom, len aby mu neskôr oznámili, že musí odísť. Svoje odstupné 10 miliónov dolárov však využil dobre a dnes je 11. najbohatším mužom USA. Dámy a páni, predstavujeme vám vzostupy a pády Michaela Bloomberga, starostu mesta New York!

Andrew Mason (Groupon)

Dnes už sa internet hemží všemožnými zľavovými portálmi, ktoré sa objavujú s frekvenciou húb po daždi, ale ešte pred 4 rokmi to vôbec nebola samozrejmosť. Veď kto to kedy počul, aby obchodníci hromadne využívali jednu platformu na to, aby dávali množstvu ľudí zľavy na dennej báze? Musel prísť jeden človek s vyjednávacími schopnosťami a problémom s vlastným mobilným operátorom, aby naštartoval celé toto zľavové „šialenstvo“... Volá sa Andrew Mason a v dobe založenia zľavového portálu Groupon mal len 29 rokov.

Giorgio Armani

Čo dostanete, ak zmiešate chudobu, útek od reality, lásku k filmu 40. a 50. rokov, neistotu, ambície a víziu budúcnosti? Nuž, vždy závisí od pomeru týchto ingrediencií, ale v tom ideálnom prípade dostanete svet plný čistých a nadčasových línií. Svet Giorgia Armaniho.


Reid Hoffman (spoluzakladateľ LinkedIn a PayPal)

Malá hádanka na začiatok: Umožní vám presunúť peniaze z účtu na účet, ale bankár to nie je. Pomôže vám nájsť job vašich snov, ale personalista to nie je. Označujú ho ako člena mafie, ale mafián to nie je. O kom teda hovoríme? Ak ste hádali, že ide o Reida Hoffmana, tipovali ste správne. Ak nie, nič sa nedeje. Všetko sa dozviete v tomto článku.

Marc Pincus (ZYNGA)

Keď si ho vygooglite, na polovici obrázkov vyzerá ako Howard Wolowitz v jeho nie zrovna najsvetlejších momentoch. A pritom študoval na Harvarde, pracoval ako finančný analytik a má na konte štyri úspešné startupy. S tým posledným sa stretli už vari všetci z nás, ktorí chodíme na Facebook. Bodaj by nie, keď na nás vyskakuje odvšadiaľ. A ak sa radi hráte, vyskočil na vás pravdepodobne aj z vášho smartfónu. O čom to teda hovoríme? Hovorí vám niečo Mafia Wars alebo FarmVille a iné –villy? Poznáte firmu s menom Zynga? Tak sa teraz zoznámte s jej spoluzakladateľom a výkonným riaditeľom Marcom Pincusom.

Dietrich Mateschitz (Red Bull)

30 rokov dozadu si len tak sedel v hotelovom bare v Hongkongu, keď si povedal, že by nemuselo byť zlé predávať ázijský „tonik“ aj mimo Ázie. Dnes sa tento nápoj predáva v 164 krajinách, jeho značka je spojená s adrenalínovými športmi a už aj malé deti vedia, že tento nápoj vám dá krídla. Recept naň síce prišiel z Thajska od rodiny Júvittjovcov, ale úspešným po celom svete sa stal len vďaka marketingu muža menom Dietrich Mateschitz. Nebolo to však až také jednoduché...


To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky