Moderné smart technológie pomáhajú zabrániť plytvaniu palivom

Vďaka inteligentným technológiám môžu firmy ušetriť nemalé náklady v súvislosti s prevádzkou nákladných automobilov. Pomáha im s tým fleet management. O čo ide?

Celý dopravný priemysel čelí v posledných rokoch stále väčšiemu tlaku na ekológiu. Týka sa to aj prevádzky nákladných automobilov, kde je však možné vďaka šikovným technológiám dosiahnuť mnoho úspor. Firmám dnes s týmito úlohami pomáha tzv. fleet management.

Čo je to fleet manažment a aké má výhody?

Fleet manažment je moderné riešenie pre správu vozového parku. Uplatnenie nájde najmä v nákladnej a osobnej cestnej doprave vo firmách s veľkými vozovými parkmi, nesporné benefity však má aj pre menšie firmy vlastniace iba niekoľko málo vozidiel.

Medzi hlavné benefity fleet manažmentu patrí:

  • zníženie spotreby paliva a ceny za tankovanie,
  • zvýšenie efektivity prevádzky (lepšie plánovanie, plnenie termínov),
  • šetrnejšia a plynulejšia jazda,
  • zvýšenie zabezpečenia vozidla (najmä proti krádeži),
  • zníženie nákladov na údržbu vozového parku (menej porúch či pokút),
  • zníženie administratívnych nákladov (automatizácia výpočtu náhrad vodičov).

Ako je možné vďaka fleet manažmentu dosiahnuť tieto benefity? Ide o kombináciu niekoľkých technológií. Neoddeliteľnou súčasťou je telematika, ktorá zbiera dáta o vozidle. Ide predovšetkým o aktuálnu polohu vozidla, rýchlosť jazdy, ale aj o množstvo pokročilých technických údajov o vozidle a ďalšie podrobnosti o štýle jazdy.

Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou je profesionálny softvér, pomocou ktorého je možné s týmito dátami v reálnom čase pracovať. Dispečer tak môže včas reagovať na nečakané problémy, komunikovať s vodičom a zaistiť maximálne efektívnu jazdu aj plnenie termínov. Možno tak napríklad reagovať na aktuálnu dopravnú situáciu a operatívne meniť trasu.

Aký vplyv majú chytré technológie na vodičov a dispečerov?

Telematika môže u pracovníkov v logistike vyvolávať obavy, že ich práca nebude čoskoro potrebná, prípadne, že im „preberá agendu“. Opak je pravdou. Fleet manažment sa nezaobíde bez kvalifikovaných pracovníkov, ktorí dokážu dáta správne vyhodnotiť a vďaka nim zodpovedajúcim spôsobom reagovať.

Nasadenie telematiky teda skôr na personál kladie vyššie nároky. Je nutné naučiť sa pracovať s chytrými technológiami. Vysoké nároky sú kladené na úroveň komunikácie medzi dispečerom a vodičom.

Palivové karty sú pre vozové parky nevyhnutnosť

Nechávate na vodičoch, kde budú tankovať a pohonné hmoty hradíte v hotovosti? Neoddeliteľnou súčasťou všetkých vozových parkov by dnes mali byť palivové karty. Napríklad s palivovou kartou Eurowag dnes môžete tankovať až v 15 000 čerpacích staniciach po celej Európe. Vďaka palivovej karte dosiahnete efektívnejšie riadenie nákladov na pohonné hmoty.

Tento článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Eurowag.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Digitalizácia mení pracovný trh, zvládať zmeny pomáha vzdelávací projekt

Dopyt po digitálnych kompetenciách rastie, Slovensko je v digitalizácii v rámci EÚ na posledných priečkach. Pomôcť môžu kurzy zamerané na prácu s jedným z najrozšírenejších podnikových softvérov.

Automobil v podnikaní v roku 2022

Aké daňové výdavky je možné uplatniť si v súvislosti s používaním motorového vozidla na podnikanie v roku 2022 a ako postupovať pri odpočte DPH pri nákupe automobilu?

Digitalizáciu vo firme netreba podceňovať, zamestnanci ju vyžadujú

Prieskum potvrdzuje, že Slováci chcú digitálne zdatného zamestnávateľa. Ako sa to odráža na rozhodovaní uchádzačov o zamestnanie a na čo by mali firmy myslieť pri zavádzaní digitálnych nástrojov?

Koľko stojí elektromobil – cena, prevádzkové náklady a porovnanie

Aké sú vstupné náklady pri kúpe elektromobilu? Koľko stojí jeho prevádzka v porovnaní s autom so spaľovacím motorom a na aké využitie je elektrický pohon najvýhodnejší?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky