Moderné smart technológie pomáhajú zabrániť plytvaniu palivom

Vďaka inteligentným technológiám môžu firmy ušetriť nemalé náklady v súvislosti s prevádzkou nákladných automobilov. Pomáha im s tým fleet management. O čo ide?

Celý dopravný priemysel čelí v posledných rokoch stále väčšiemu tlaku na ekológiu. Týka sa to aj prevádzky nákladných automobilov, kde je však možné vďaka šikovným technológiám dosiahnuť mnoho úspor. Firmám dnes s týmito úlohami pomáha tzv. fleet management.

Čo je to fleet manažment a aké má výhody?

Fleet manažment je moderné riešenie pre správu vozového parku. Uplatnenie nájde najmä v nákladnej a osobnej cestnej doprave vo firmách s veľkými vozovými parkmi, nesporné benefity však má aj pre menšie firmy vlastniace iba niekoľko málo vozidiel.

Medzi hlavné benefity fleet manažmentu patrí:

  • zníženie spotreby paliva a ceny za tankovanie,
  • zvýšenie efektivity prevádzky (lepšie plánovanie, plnenie termínov),
  • šetrnejšia a plynulejšia jazda,
  • zvýšenie zabezpečenia vozidla (najmä proti krádeži),
  • zníženie nákladov na údržbu vozového parku (menej porúch či pokút),
  • zníženie administratívnych nákladov (automatizácia výpočtu náhrad vodičov).

Ako je možné vďaka fleet manažmentu dosiahnuť tieto benefity? Ide o kombináciu niekoľkých technológií. Neoddeliteľnou súčasťou je telematika, ktorá zbiera dáta o vozidle. Ide predovšetkým o aktuálnu polohu vozidla, rýchlosť jazdy, ale aj o množstvo pokročilých technických údajov o vozidle a ďalšie podrobnosti o štýle jazdy.

Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou je profesionálny softvér, pomocou ktorého je možné s týmito dátami v reálnom čase pracovať. Dispečer tak môže včas reagovať na nečakané problémy, komunikovať s vodičom a zaistiť maximálne efektívnu jazdu aj plnenie termínov. Možno tak napríklad reagovať na aktuálnu dopravnú situáciu a operatívne meniť trasu.

Aký vplyv majú chytré technológie na vodičov a dispečerov?

Telematika môže u pracovníkov v logistike vyvolávať obavy, že ich práca nebude čoskoro potrebná, prípadne, že im „preberá agendu“. Opak je pravdou. Fleet manažment sa nezaobíde bez kvalifikovaných pracovníkov, ktorí dokážu dáta správne vyhodnotiť a vďaka nim zodpovedajúcim spôsobom reagovať.

Nasadenie telematiky teda skôr na personál kladie vyššie nároky. Je nutné naučiť sa pracovať s chytrými technológiami. Vysoké nároky sú kladené na úroveň komunikácie medzi dispečerom a vodičom.

Palivové karty sú pre vozové parky nevyhnutnosť

Nechávate na vodičoch, kde budú tankovať a pohonné hmoty hradíte v hotovosti? Neoddeliteľnou súčasťou všetkých vozových parkov by dnes mali byť palivové karty. Napríklad s palivovou kartou Eurowag dnes môžete tankovať až v 15 000 čerpacích staniciach po celej Európe. Vďaka palivovej karte dosiahnete efektívnejšie riadenie nákladov na pohonné hmoty.

Tento článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Eurowag.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Elektromobil z bazáru: oplatí sa kúpiť ojazdené elektrické auto?

Elektromobilov v bazároch pribúda. Treba sa pri kúpe ojazdeného modelu obávať nižšej kapacity akumulátora (batérie)? A ako je to so stratou hodnoty takého elektromobilu?

Kybernetická bezpečnosť: v malých a stredných podnikoch nie je prioritou

Malé a stredné podniky vnímajú kybernetické hrozby, no na bezpečnosť majú vyčlenený len zlomok rozpočtu. Ako sa firmám odporúča chrániť Národný bezpečnostný úrad?

Domáca nabíjačka na elektromobil – najčastejšie otázky a odpovede

Čo všetko obnáša inštalácia domácej nabíjacej stanice, aké výhody majiteľovi elektromobilu prináša a kedy je lepšou voľbou ako bežný nabíjací kábel? A ako je to v prípade plug-in hybridov?

Odpisovanie auta v roku 2022

Využívate auto na podnikanie? Kedy máte povinnosť auto odpisovať, ako dlho a do akej odpisovej skupiny ho v roku 2022 zaradiť či kedy prerušiť odpisovanie, sa dozviete v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky