19 klávesových skratiek vo Windowse, ktoré vám zefektívnia prácu

19 klávesových skratiek vo Windowse, ktoré vám zefektívnia prácu
Ján Benko

Zvedavo a rád do hĺbky skúmam otázky a témy, ktoré iní prebádali len málo. V spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o. spolu s kolegami podnikateľom odhaľujeme chodníčky, ktoré ich povedú zákonnou, no finančne únosnejšou cestou. Každodenným spoločníkom je mi legislatívne dianie a výzvy, ktorým slovenskí podnikatelia čelia. K mojim osobným prioritám patrí neustále vzdelávanie a vo voľnom čase ma zaujíma politika, literatúra a skúmanie čohokoľvek nového.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Užitočné tipy na klávesové skratky vo Windowse, ktoré zefektívnia a uľahčia prácu.

Základné klávesové skratky vo Windowse

Pozrite si v nasledujúcej tabuľke prehľad základných klávesových skratiek vo Windowse.

Klávesová skratka Popis
Ctrl + c Skopírovanie priečinka alebo súboru.
Ctrl + v Prilepenie skopírovaného alebo vystrihnutého priečinka alebo súboru.
Ctrl + x Klávesová skratka pre vystrihnutie priečinka alebo súboru. Po prilepení (Ctrl + v) dôjde k presunutiu priečinka alebo súboru.
Ctrl + a Označí všetky priečinky alebo súbory.
F2 Aktivovanie premenovania priečinka alebo súboru.
F3 Stlačením klávesy F3 v Prieskumníku sa aktivuje vyhľadávanie.
Alt + F4 Zavrie sa aktívne okno.
Alt + Tab Prepínanie medzi oknami. Ak stlačíte Alt + Tab, pustíte klávesu Tab (držíte Alt), môžete sa presúvať medzi oknami šípkami.
Alt + Print screen Urobí screenshot len aktívneho okna.
Windows + L Zamkne sa počítač.
Windows + D Zobrazí sa pracovná plocha (Desktop). Všetky okná sa minimalizujú.
Windows + šípky Premiestnenie okna na ľavú alebo pravú stranu obrazovky. Minimalizovanie alebo maximalizovanie okna.
Článok pokračuje pod reklamou

Pokročilejšie klávesové skratky vo Windowse

Ctrl + Alt + šípky

Otáčanie obrazovky:

 • šípka vľavo – horná časť obrazovky je vľavo,
 • šípka vpravo – horná časť obrazovky je vpravo,
 • šípka hore – horná časť obrazovky je hore (štandardná pozícia),
 • šípka dole – obrazovka je obrátená o 180 stupňov.

Ctrl + kliknutie myši

Držíte a klikáte na priečinky a súbory. Výber zahŕňa tie priečiny a súbory, na ktoré kliknete. Opätovným kliknutím na priečinok alebo súbor dôjde k jeho odznačeniu (zúženiu výberu).

Odporúčame nastaviť: Začiarkavacie políčka položiek v Ovládací panel – Vzhľad a prispôsobenie – Možnosti Prieskumníka – Zobrazenie – Rozšírené možnosti – Súbory a priečinky – Na výber položiek používať začiarkavacie políčka. Spôsobov, ako vykonať toto nastavenie je viacero. Napríklad, ak máte otvorený Prieskumník, kliknite na kartu Zobraziť a v časti Zobraziť alebo skryť označte Začiarkavacie políčka položiek.

Shift + kliknutie myši

Ak chcete vybrať niekoľko priečinkov alebo súborov za sebou, tak označte prvú položku, stlačte Shift a kliknite na poslednú položku, ktorú chcete vybrať.

Shift + Delete

Zmazanie súboru bez premiestnenia do koša. Súbor je možné v niektorých prípadoch obnoviť pomocou špeciálneho softvéru. Nebudeme v tomto článku zachádzať do detailov. Dôležitou je informácia, že ani po použití Shift + Delete Windows okamžite úplne nezmaže súbor z pevného disku.

Windows + E

Otvorí Prieskumníka (Explorer). To je v podstate program zabudovaný vo Windowse na prehliadanie priečinkov, prácu s priečinkami alebo prácu so súbormi. Mnohí si to ani neuvedomujeme, že v podstate otvorením „Tohto počítača“ už pracujeme s programom.

Windows + R

Otvorí aplikáciu na rýchle spustenie programu, otvorenie priečinka a pod. Užitočné skratky na spustenie niektorých často používaných programov:

 • calc – otvorí Kalkulačku
 • mspaint – otvorí Skicár
 • notepad – otvorí Poznámkový blok
 • wordpad – otvorí WordPad (textový editor)
 • winword – otvorí Word
 • excel – otvorí Excel
 • snippingtool – otvorí Nástroj na vystrihovanie

Windows + medzerník

Prepínanie medzi nastavenými klávesnicami. Obvykle bývajú nastavené slovenská a anglická klávesnica. Nastavenie klávesnice zahŕňa najmä písmená, resp. typy znakov používané v danom jazyku a ich rozloženie na klávesnici.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Ján Benko
Ján Benko

Zvedavo a rád do hĺbky skúmam otázky a témy, ktoré iní prebádali len málo. V spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o. spolu s kolegami podnikateľom odhaľujeme chodníčky, ktoré ich povedú zákonnou, no finančne únosnejšou cestou. Každodenným spoločníkom je mi legislatívne dianie a výzvy, ktorým slovenskí podnikatelia čelia. K mojim osobným prioritám patrí neustále vzdelávanie a vo voľnom čase ma zaujíma politika, literatúra a skúmanie čohokoľvek nového.


Požiar fotovoltiky na firme alebo dome: ako mu predísť?

Ako požiarnu ochranu fotovoltických panelov rieši legislatíva, na čo treba dbať pri inštalácii a ako postupovať v prípade vzniku požiaru? Tipy a rady odborníkov z praxe.

Využitie VLOOKUP a INDEX v Exceli

Keď chcete v tabuľke v Exceli vyhľadať na základe vstupnej hodnoty inú hodnotu (napr. po zadaní názvu tovaru zistiť jeho množstvo na sklade alebo po zadaní odobraného množstva tovaru výšku zľavy), bežne sa používajú funkcie VLOOKUP a HLOOKUP. Pokročilejšou vyhľadávacou funkciou je INDEX, ktorá plnohodnotne nahradí VLOOKUP aj HLOOKUP a jej použitie je všestrannejšie.

10 top klávesových skratiek v Exceli

Pracujte pohodlnejšie a rýchlejšie v Exceli s pomocou klávesových či iných skratiek. Prinášame tipy ako na to.

15 klávesových skratiek na písanie špeciálnych znakov v MS WORD

Ako písať špeciálne znaky vo Worde? Netrápte sa zbytočne s tým, ako napísať pri slovenskom rozložení klávesnice @, €, či rôzne typy zátvoriek.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky