Najlepšou študentskou firmou v Európe sa stali študenti zo Slovenska

Slovensko po prvýkrát získalo ocenenie Najlepšia študentská firma v Európe - získali ho košickí gymnazisti, ktorým sa podarilo vyhrať aj svetové finále. Čím zaujali a v čom boli iní ako študentské firmy z iných krajín?

Aktualizácia k 8.4.2022: Študentská firma Scribo zaznamenala ďalší úspech - vyhrala prestížne ocenenie De La Vega Global Entrepreneurship Award a stala sa tak najlepšou študentskou firmou na svete.

Najlepšia študentská firma Európy je na Slovensku

V rámci európskeho podnikateľského festivalu GEN-E si študentská firma Scribo z Gymnázia, Poštová 9 v Košiciach odniesla hneď niekoľko ocenení. Prezident študentskej firmy Oszkár Urbán získal cenu JA Alumni Leadership Award za mimoriadnu iniciatívu a schopnosti lídra. V kategórii FedEx Acces Award získal tím Scribo v zložení Oszkár Urbán, Gréta Sotáková, Jakub Mičko a Miroslava Velgosová ocenenie za inováciu, globálny dosah a environmentálnu udržateľnosť. Najcennejším sa však stalo prvé miesto a ocenenie Najlepšia študentská firma v Európe, ktoré Slovensko získalo po prvýkrát. Druhé miesto obsadil tím FlowOn z Grécka zo svojím zariadením na čistenie vody. Na treťom mieste sa umiestnil tím Lazy Bowl z Rakúska a ich alternatíva zdravých raňajok.

„Ja osobne a zároveň aj naša študentská firma sme dosiahli historický úspech. Stali sme sa európskou študentskou firmou roka. Je to prvýkrát, čo vôbec vyhralo Slovensko túto prestížnu súťaž. Cítime hrdosť, nadšenie a zároveň pokoru. Tento rok bol veľmi ťažký pre všetkých, aj preto chcem vyzdvihnúť prácu mojich kolegov - spolužiakov, našej pani učiteľky aj všetkých mentorov. Špeciálne ďakujeme JA Slovensko, za príležitosti. Ak vidíme ďalej ako ostatní, je to preto, že stojíme na pleciach obrov. Za našim úspechom stojí bezpočet slovenských študentských firiem od ktorých sme sa mohli učiť," vyjadril svoje pocity z úspechu Oszkár Urbán, prezident študentskej firmy Scribo.

Výnimočnosť ekologických popisovačov Scribo

Úspech Scribo sa začal v školskom roku 2020/2021, keď v rámci programu Aplikovaná ekonómia, ktorého garantom je vzdelávacia organizácia Junior Achievement Slovensko
(JA Slovensko), založili svoju študetnskú firmu. Študenti vymysleli a úspešne uviedli na trh markér na biele tabule, ktorý sa vyrába recyklovaním nezávadného odpadu voskových tlačiarní, čo prispieva k pozitívnemu ekologickému dopadu. Ich používaním sa tak môže ročne zabrániť vyhodeniu až 16 ton plastu ročne, ktorý bol doteraz vytváraný používaním klasických fixiek. Ich výhodou tiež je, že narozdiel od obyčajných fixiek, technológia voskových markrov nie je založená na alkoholovej báze, preto nevysýchajú a nezapáchajú

„Dnes viem ako sa cítil tréner talianskej futbalovej reprezntácie, keď vyhrali majstrovstvá. Chcela by som sa veľmi poďakovať mojim študentom. Tento rok som mala často pocit, že ak mi niečo zabránilo vyhorieť, boli to oni a ich firma Scribo. Ďakujem tiež JA Slovensko za to, že pre rokmi aj dnes mi ich programy ukazujú prečo som sa stala a ešte stále som učiteľkou,“ uviedla Eva Wolfová, učiteľa programu Aplikovaná ekonómia z Gymnázia, Poštová 9 v Košiciach.

Na vlastné podnikanie sa dá pripraviť už na škole

Company of the Year Competition je súťaž určená pre študentov vo veku od 15 do 18 rokov, ktorí sú zapojení do Company programme (na Slovensku má program názov Aplikovaná ekonómia), ktorá je realizovaná pod záštitou vzdelávacej organizácie JA Europe. Tento vzdelávací program sa začal vo svete realizovať v roku 1919 a študentom ponúka možnosť presunúť svoj podnikateľský nápad z konceptu do reality. Program je na Slovensku určený pre stredoškolákov, u ktorých tiež rozvíja podnikavosť, ekonomické vzdelávanie a finančnú gramotnosť. Študenti si zakladajú vlastné študentské firmy, v rámci ktorých musia prejsť všetkými krokmi podnikania od založenia, plánovania činnosti, cez marketingový prieskum trhu, vlastnú činnosť až po likvidáciu  firmy a rozdelenie zisku. Ponúkajú pritom reálne výrobky, či služby, čo im dáva jedinečnú praktickú skúsenosť. Na Slovensku v rámci programu Aplikovaná ekonómia, vzniká každý školský rok viac ako 100 rôznych študentských firiem.

„Úspech našej študentskej firmy Scribo je dôkazom toho, že Slováci sú kreatívni a ich nápady môžu byť svetové. Cieľom našich vzdelávacích programov je podporovať talent a inovatívne myslenie mladých ľudí. Vďaka neoceniteľnej práci ich učiteľov, partnerov a dobrovoľníkov z praxe, sa nám už 29 rokov darí rozvíjať ich podnikavosť, ekonomické myslenie, finančnú gramotnosť, ale aj praktické zručnosti pre lepšiu zamestnateľnosť a digitálne zručnosti. Naše uznanie si zaslúžia všetci učitelia, ktorí sú zapojení do vzdelávacích programov JA Slovensko a rozhodli sa tak svojich žiakov vzdelávať praktickým spôsobom a s dôrazom na zručnosti potrebné pre 21. storočie,“ uvádza Peter Kalčevský, programový riaditeľ JA Slovensko.

Študentská firma Scribo nie je prvou, ktorej sa podarilo uspieť. Z košického gymnázia na medzinárodnej súťaži zažiarili aj iné nápady mladých Slovákov. Minulý rok napríklad získala Európsku cenu za ekologické podnikanie študentská firma REN Slovakia, a to za svoje ekologické tuhé čističe TUČI.

Zdroj: JA Slovensko

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Mladý inovatívny podnikateľ 2022: zaujali inovácie v oblasti technológií, zdravotníctva aj obuvi

Meno Mladého inovatívneho podnikateľa roku 2022 je známe. Čím zaujal víťaz a aké ďalšie nápady sa dostali do finále?

Mladý inovatívny podnikateľ 2022: súťaž o prestížny titul a atraktívne ceny

Už 16. ročník súťaže Mladý inovatívny podnikateľ je „za rohom“. Kto a dokedy sa môže prihlásiť, ako na to a čo môžu finalisti získať?

Študentská firma LIGO búra stereotypy: zubná pasta ako cukríky

Žiaci z Košíc vyrábajú inovatívnu zubnú pastu a patria medzi najlepšie európske študentské firmy. V čom sú výnimoční, ako oslovujú zákazníkov a koľkokrát museli „prehryznúť“ neúspech, kým našli správnu receptúru?

Víťazi súťaže startupov – ktoré inovatívne projekty ohúrili porotu?

Vďaka súťaži „Máš nápad?“ bude mať 9 začínajúcich firiem možnosť rozvíjať sa v Startup centre. Ktoré projekty porota vybrala do pred inkubačného pobytu?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky