Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.83) – (Na)učte (sa) jazyk v parku

Musí byť učenie sa cudzieho jazyka nevyhnutne nuda či trápenie? Zvlášť ak ide o u nás spoločensky pomerne nepopulárnu nemčinu? Inšpiratívny nápad na podnikanie zo susedného Rakúska vás presvedčí, že nie. Dokonca vás možno presvedčí, že cudzí jazyk sa možno učiť aj netradične a zábavne, rovnako tak s ním možno i úspešne podnikať.

Od migrantov až k vrcholovému manažmentu

V susednom rakúskom hlavnom meste Viedeň žije inšpiratívna žena menom Sabine Wiesmayer. Je to lektorka nemeckého jazyka, ktorá si otvorila štúdio menom Smiley Studies (nemecky Das Sympatische Sprachtraining). Ako ste už určite z názvu i z fotiek pani Sabine pochopili, základom jej kurzov je dobrá nálada a pozitívny prístup k učeniu i k životu celkovo.
No kde ho nadobudla? V jej životopise takmer od začiatku až do konca zdôrazňuje multikultúrne prostredie, v ktorom celý život pracovala a tiež osudy mnohých ľudí, ktorých učila a oni sami niečo naučili ju.
Začínala štúdiom nemeckého jazyka na Viedenskej univerzite, neskôr pracovala striedavo pre rôzne inštitúty, jazykové školy a neziskové organizácie. Jej tréningom prešli okrem iných aj mnohí imigranti, ženy s deťmi z azylových domov, či vrcholoví manažéri nadnárodných firiem. Pri tak rozličných študentoch sa naučila, že každý má odlišné potreby a inak sa učí. Jedno však mali a majú všetci študenti na svete spoločné – pokroku pomáha pozitívny prístup, uvoľnená atmosféra a pochvala.


Článok pokračuje pod reklamou
V parku alebo pri raňajkách

Sabine sa preto rozhodla, že práve na vyššie spomenutých hodnotách postaví svoj vlastný biznis. A dá mu netradičnú podobu. Pripravila teda ponuku niekoľkých kurzov, ktoré pokrývajú potreby rôznych skupín študentov. Tak napríklad...
Kurzy Breakfast in Vienna alebo Lunchtime daily sa konajú v prostredí, ktoré signalizujú už samotné názvy. Lektorka Sabine sa s vami zíde vo firemnej kantíne alebo v reštaurácii podľa vášho výberu a počas príjemného plnenia žalúdka s vami nenútene konverzuje – samozrejme po nemecky.
Kurz Walk and talk je zasa „outdoorový“ - konverzujete pri prechádzke v parku a spájate tak šport s učením sa. Môžete tak zabiť dve muchy jednou ranou.
Ďalšou možnosťou je individuálny kurz, ktorý je doslova ušitý na mieru. Nielen formou učenia sa 1:1, ale aj časom kurzu, miestom kurzu či spôsobom, akým je kurz vedený. Sabine sa so študentom dohodne, čo sa chce / potrebuje naučiť, spoločne si vytvoria plán, vypracujú stratégie učenia sa a priebežne hodnotia pokrok. To všetko s dôrazom na prirodzenosť a prívetivý prístup.
Zaujímavým typom kurzu je aj intenzívny kurz písomného prejavu, ktorý je zameraný na gramatiku, lexiku či praktické formy písomného styku, ktoré človek musí získať pred vstupom do zamestnania či pre potreby komunikácie s úradmi.
Ak vás zaujíma business model rakúskej lektorky, nečakajte žiadne prekvapenia. Ide o klasické platby za objednaný kurz, tie sú však rádovo oveľa vyššie ako u nás. Zaujímavou možnosťou však môže byť orientácia na topmanagement, ktorý predstavuje solventnú klientelu. A o tú lektorka s 20-ročnými skúsenosťami veru nemá núdzu, veď učila manažérov z firiem ako Citroen, Ikea, Coca-Cola, Isover, Loeral či Renault.


netradičná hodina NJ s lektorkou Sabine Wiesmayer vo viedenskom parku


Netradične a s úsmevom

Ak vás to ťahá k výučbe cudzích jazykov, zabudnite na otváranie ďalšej tuctovej jazykovej školy. Miesto toho skúste rozmýšľať podobným smerom ako pani Wiesmayer. Čo tak skúsiť anglický konverzačný kurz s názvom Čaj o piatej? Alebo viesť firemné kurzy počas obedných prestávok v kantíne? Fantázii sa medze nekladú. A netreba tiež zabúdať ani na našu rodnú slovenčinu. Ak prídu na Slovensko top manažéri zo zahraničných materských firiem nadnárodných sietí, môžete ich netradične učiť aj náš jazyk. V tomto prípade tiež môže byť dobrým ťahom spojiť sa s agentúrami, ktoré poskytujú relocation servicies a získať si prostredníctvom nich zaujímavých klientov. Možností je veľa, stačí iba začať myslieť mimo zabehnutých koľají...

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Krabička FabFitFun obsahuje všetko pre zdravý životný štýl

Z webovej stránky, ktorá hodnotila kozmetické a zdravotnícke produkty, sa stala predplatiteľská služba. Balíčky s kvalitnými kozmetickými produktmi pravidelne tešia viac ako milión zákazníkov.

BibeCoffee dokáže vďaka monitorovaniu kávovarov minimalizovať straty kaviarní

Niet nad chutnú a kvalitnú kávu, avšak dôležitý je aj kávovar. Ak nie je v dobrom stave, môže ovplyvniť kvalitu a chuť aj tej najvýnimočnejšej kávy. Trojica priateľov z Grécka však vymyslela spôsob, ako je možné tento problém riešiť.

Navigácia v topánkach – inovatívne vložky vedú do cieľa pomocou vibrácií

Špeciálne vložky v topánkach nahradia navigáciu v telefóne, pomáhajú nevidiacim, no aj športovcom a ďalším. O predobjednávky nebola núdza a produkt zaujal vo viac ako sto krajinách sveta.

Fastfood a mäsiarstvo, kde živočíšne mäso nenájdete

V netradičnom mäsiarstve si zákazníci môžu kúpiť výlučne rastlinné mäso. Priaznivcov vegánskej náhrady obľúbenej potraviny nie je málo.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky