Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.56) – Zarábajte na talente tých ostatných

Minulý týždeň sme potešili skôr mužov – dizajnérov, dnes prinášame niečo pre ženy. A pri svadobnej tematike ešte jeden štvrtok pobudneme. Predstavíme vám totiž možnosť, ako relatívne jednoducho zarobiť na talente niekoho iného. Poznáte dostatok šikovných rúk? Poskytnite im priestor, špecializujte sa a úspešný biznis si na vás počká hneď za rohom.

 

Podnikateľský nápad manželského páru

V dnešnom príbehu sa nielen že budeme „chváliť cudzím perím“, budeme na ňom dokonca aj zarábať. A to celkom ruka v ruke s morálnymi pravidlami. Ako je to možné? Celkom jednoducho. Dnešný inšpiratívny nápad na podnikanie je totiž špecializovaný online portál pre handmade umelcov, ktorého hlavnou témou je netradičná svadba.
Princíp je jednoduchý a určite ste o ňom už aj počuli – majitelia online portálu vyvinú platformu, kde si môže umelec zadarmo zriadiť svoj e-shop a predávať prostredníctvom neho svoje výrobky. Následne si prevádzkovateľ portálu účtuje (v tomto prípade) 10% z každej predanej veci. Toľko teória, teraz prax. Pod heslom majitelia sa dnes skrýva dvojica Anne a Brett z amerického Texasu. Ich špecializáciou je umenie, ktoré sa prejavilo aj pri ich podnikaní. Portál Wedzu.com sa totiž zameriava na umelecké handmade kúsky so svadobnou tematikou. Mladý pár spustil svoj projekt približne v polovici októbra 2010. Vlastnú svadbu mali 7.11. toho istého roku a ako sami vravia: „krátko pred svadbou sme sa pri nakupovaní na Wedzu aj my poriadne vybláznili!

Článok pokračuje pod reklamou


Svadba. Zn: vlastná výroba!

Wedzu vlastne nie je iba o podnikaní zakladateľov. Určite spočíva veľký diel práce práve na ich pleciach, veď práve oni museli dať portálový systém nadizajnovať, naprogramovať, tiež ho museli spustiť, marketingovo odprezentovať a napokon sa aj postarať o samotný chod. Portál by však určite nefungoval bez umelcov, ktorí vďaka nemu predávajú svoje výrobky. A že ich nie je málo... na Wedzu vďaka šikovným rukám z celého sveta kúpite všetko na svadbu od klasických prstienkov až po bláznivé papierové torty. Cení sa najmä originalita, jedinečnosť no i netradičné techniky a indie štýl. Portál má tri zásadné charakteristiky, ktoré nesmieme opomenúť. Prvou je globálny ťah na bránu, teda opäť celosvetová pôsobnosť, druhou je špecializácia na konkrétny trh (svadby) a treťou je moderovaný predaj, ktorý zabezpečuje len to najlepšie z najlepšieho. Predajcovia sú teda vyberaní, na portáli možno predávať až po schválení e-shopu majiteľmi. Posledná zmienená vlastnosť portálu je výhodou najmä z hľadiska kontroly nad rastom podnikania. Majitelia si totiž sami môžu určovať, akým tempom budú pribúdať nové veci tak, aby rast zvládali a zároveň aby bola udržaná kvalita.


Potenciál handmade portálov

Portál Wedzu určite neurobil dieru do sveta s novátorskou myšlienkou. Veď kolektívnych handmade e-shopov sme tu už mali niekoľko. Za všetky spomeňme Etsy.com, Dawanda.de, či český fler.cz a slovenské sashe.sk. Princíp a teda aj biznis model ostáva vždy v zásade rovnaký – prevádzkovateľ portálu vyvinie prostredie na vlastné náklady, poskytne priestor predajcom, zabezpečuje reklamu a chod a za to potom inkasuje isté percentá z predaja. Novinkou u Wedzu je však špecializácia. Zatiaľ čo všetky vyššie spomínané portály sa zameriavajú na handmade všeobecne, online svadobné handmade „trhovisko“ sme tu ešte nemali. A práve v tom spočíva jeho konkurenčná výhoda. Má totiž jasnú cieľovku. Ak ste teda veľkí hráči (alebo veľké hráčky?), môžete pouvažovať o tom, že by ste prevzali osvedčený business model a aplikovali ho na konkrétnej špecializácii, ktorá už bude z vašej hlavy. Ak radšej premýšľate v menších rozmeroch, môžete svoje podnikanie naštartovať aj ako predajca na týchto portáloch. Neboli by ste prví ani poslední, ktorí by sa tak práve vďaka vlastným šikovným rukám osamostatnili a zažili si tak svoj malý osobný americký sen...
 

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Subscription boxes: dobré „schránkové“ podnikanie

Tak, ako sa dá predplatiť časopis, tak sa dá predplatiť aj akýkoľvek iný druh tovaru. Takzvané „subscription boxes“ sa objavili na trhu, aby nám priniesli to, po čom pištia naše srdcia. Pravidelne každý mesiac a priamo až do našich schránok. Káva, kozmetika či knihy. Stačí si vybrať...

Bezkonkurenčné biznis nápady zo školských lavíc

Štyridsaťsedem firiem študentov stredných škôl z celého Slovenska predstavilo svoje ambiciózne podnikateľské plány na 23. ročníku súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov v bratislavskom Avione. Tu je výber tých najoriginálnejších so šancou preraziť.

SPECTER TAPE - revolučná inovácia, ktorá zmení svetový hokej

Sú inovatívni, skúsení a neustále hľadajú spôsoby, ako sa zdokonaliť. Dva roky vyvíjali revolučný typ hokejovej pásky, ktorá z hráčov urobí lepších hokejistov. Novodobé riešenie v podobe špeciálnej nálepky testujú profesionálni hráči z NHL a tvárou značky SPECTER TAPE je Zdeno Chára.

Ručne vylisoval tisíce jabĺk, kým pochopil, že výroba poctivého cideru si vyžaduje opateru ako u malého dieťaťa

Richard Domaniža sa výrobe domáceho poctivého cideru venuje už viac ako štyri roky. Za ten čas sa jeho hobby zmenilo na trvalý biznis a od konca leta minulého roka 2016 predáva pod značkou Kastler. Začínal doma v garáži s ručným lisom na jablká a dnes vyrába na po domácky zhotovených prístrojoch tie najkvalitnejšie slovenské cidery bez cukru a umelých prísad.