Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.50) – 2 milióny receptov (na úspech)

Dnešný príjemný start-up bol takmer doslova a do písmena upečený v kuchyni. Jeho cieľom je premeniť starú no veľmi chutnú a obľúbenú zbierku babičkiných receptov na profesionálnu kuchársku knihu. Že vás už tiež niečo podobné napadlo? Potom si prečítajte dnešný inšpiratívny podnikateľský nápad z Kalifornie a zistíte, ako na to.

 

Babičkine recepty v novom šate

Autormi dnešného nápadu sú Američania Kamran Mohsenin a Greg Schroeder, ktorí majú spoločne za sebou už jeden IT start-up s fotografiami. Lahodné jedlo sa pridružilo teda až neskôr, no spojenie chutí, krásnych fotiek, originálnych receptov a profesionality stálo za to.
Počiatočnou ideou projektu zvaného TasteBook bola kôpka domácich receptov starej mamy. Poznáte to – staré zažltnuté ručne popísané stránky ofŕkané olejom a vodou. Alebo výstrižky z novín a časopisov, v ktorých sa pravidelne nachádza rubrika recepty. Dobroty pripravené podľa týchto receptov nestratia na kvalite nikdy, no čo recepty samotné? Papier žltne, trhá sa a bez obalu sú výstrižky každý deň stále viac a viac v nemilosti zubu času. Čo s tým? Autori projektu TasteBook dostali nápad, ako recepty uchovať a zároveň na nich zarobiť. Vznikol tak portál, ktorý ponúka možnosť vyrobiť si profesionálnu kuchársku knihu z vlastných receptov.
Postup je celkom jednoduchý, stačí spísať vlastné recepty do elektronickej podoby, pripojiť vybrané alebo vlastné obrázky, zvoliť si obal a potom si krásnu profi kuchársku knihu nechať zaslať priamo domov. A to ešte zďaleka nie je všetko...

Článok pokračuje pod reklamou


Zisk za full service službu aj za užívateľskú činnosť

Portál TasteBook.com zarába hneď na niekoľkých frontoch. Prvým je predaj samotných personalizovaných kuchárskych kníh. Aby takáto služba mohla existovať, musel realizátorský tím najskôr vyvinúť online prostredie, prostredníctvom ktorého sa knihy budú vytvárať. To je však jednorazová záležitosť. Náročnejší je už proces výroby – hotovú kuchársku knihu vám totiž musia vytlačiť, zviazať a zaslať na vašu poštovú adresu. Ak sa však proces časom automatizuje, nemusí byť až taký náročný. Dôležité sú sumy – za jednu kuchársku knihu inkasuje tím TasteBook.com cca 20 až 35 dolárov (v závislosti od počtu receptov). Recepty sú pritom voliteľné, nemusíte si nutne pridávať svoje, môžete si tiež navoliť z tých, ktoré sú k dispozícii na portáli. Tých takisto nie je málo, keďže portál spolupracuje s mnohými inými velikánmi v oblasti gastronómie, menovite s webmi ako Bon Appétit, Gourmet, Cooking Light, Sunset, Southern Living, Epicurious.com, MyRecipes.com, Food Network či BetterRecipes.com. Na výber sú vďaka tomu desaťtisíce receptov...

Chvályhodný je tiež dizajn stránky i samotných kníh. Vlastná kuchárska kniha teda môže byť hodnotným darčekom. Ak by ste takú chceli mať, zláka vás zrejme aj samotné prevedenie knihy – má totiž špecifickú väzbu a vďaka tomu možno recepty neustále pridávať. 
Služba TasteBook má ale aj ďalšie prednosti, funguje totiž obojstranne – nielen smerom od TasteBook.com smerom k zákazníkovi, ale aj naopak. Ak vás zbieranie receptov baví a máte gastronomickej obci čo priniesť, je tu možnosť ponúknuť vlastnú kuchársku knihu na predaj. Za každú jednu takto predanú knihu získate 10 dolárov, výplatný termín je každé dva mesiace. Matematika nepustí, a tak keď správne rátame, získa TasteBook za predaj našich receptov zjednodušene cca polovicu z ceny. Pri veľkej návštevnosti stránky vďaka partnerstvám s veľkými magazínmi a promo aktivite vlastných užívateľov je toto naozaj dobre premyslený ťah.


(Pomerne) jednoduché podnikanie

TasteBook je slovami klasika naozaj „chutný“ start-up. Spája totiž milú a pomerne nenáročnú myšlienku s vynikajúco premysleným business modelom. V tomto prípade bolo úvodnou „starosťou“ najať kvalitného webdevelopera, dohodnúť výhodné podmienky s konkrétnou tlačiarňou a nadviazať strategické partnerstvá s tými väčšími na trhu. Potom stačí už len motivovať návštevníkov k tomu, aby sami web promovali. A ako inak, ak nie peniazmi... veď tie predsa hýbu svetom. V tomto prípade tvorcovia nápadu zabili dve muchy jednou ranou, pretože niekoľkokrát predajú to, čo už raz bolo vytvorené a zároveň sa nemusia starať o reklamu.
Na záver by bolo vhodné spomenúť aj profesionalitu prevedenia celého nápadu. Je totiž vidieť, že nad týmto start-upom už autori intenzívne premýšľali. Nie je to len kvalitný webdizajn a dizajn samotných kníh, ale napríklad aj dostupnosť iPhone aplikácie. Jednoducho kráčať s dobou. Čo poviete, skúsite si niečo podobné?


Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky