Prístroj od spoločnosti FoodMarble dokáže zmierniť tráviace ťažkosti

Zariadenie na analýzu dychu spolu s aplikáciou pomáhajú používateľom optimalizovať príjem stravy. Jeden z prvých osobných prístrojov na sledovanie trávenia na svete zlepšuje kvalitu života už viac ako 20 000 zákazníkom.

Problémy s trávením sú častou a mnohokrát neliečenou zdravotnou komplikáciou ľudí na celom svete – postihujú až jedného z ôsmich ľudí. Zhruba miliardu ľudí trápi syndróm dráždivého čreva a mnoho ďalších má potravinovú intoleranciu na bežné zložky potravín, akými sú laktóza, lepok či fruktóza. Klinické testy dychovej analýzy, ktoré sa v súčasnosti vykonávajú na diagnostiku týchto problémov, sú zvyčajne jednorazové a stoja veľa peňazí. S riešením však prišiel strojár z Írska.

Nápad inšpirovaný chorobou snúbenice

Spoločnosť FoodMarble založil Aonghus Shortt z Dublinu v roku 2016. Chcel pomôcť svojej snúbenici, ktorej diagnostikovali poruchy trávenia. Nič jej nepomáhalo, a tak sa Aonghus, ktorý si v tom čase robil doktorát zo strojárstva, rozhodol nájsť viac informácií a ponoriť sa hlbšie do tejto problematiky. Podarilo sa mu zistiť, ako by sa dala analýza dychu použiť na identifikáciu potravín, ktoré spúšťajú tráviace ťažkosti. Jeho strojárske zameranie mu pomohlo, aby tento prístroj vlastnoručne vyrobil doma.

Zariadenie vie z dychu zistiť, či sa človek stravuje správne

FoodMarble pomáha ľuďom prevziať kontrolu nad zdravím svojho tráviaceho traktu tak, že umožňuje ľahký prístup k dôležitým poznatkom o trávení prostredníctvom pripojeného zariadenia, ktoré je možné používať aj doma.

Najskôr si do aplikácie FoodMarble používateľ zaznamenáva, čo jedol, a potom pomocou vreckového zariadenia absolvuje dychový test. Ak jedlo nie je ešte strávené, fermentuje sa v čreve a vytvára vodík. Tým, že používateľ vydýchne, prístroj dokáže zistiť, či bola potravina strávená, alebo nie. Pri častejšom používaní aplikácie sa človek dozvie, ako jeho telo spracováva prijímanú potravu, a dostane tiež odporúčania, koľko by mal spať, kedy naposledy večer jesť a aké potraviny by bolo vhodné vylúčiť z jedálnička.

Prístroj FoodMarble si našiel svoje uplatnenie na trhu, zaujal aj lekárov a nemocnice

Okrem peňazí získaných v počiatočnom kole investovania sa spoločnosť FoodMarble rozhodla získať ďalšie financovanie prostredníctvom crowdfundingovej kampane na platforme Seedrs. Široká verejnosť o produkt prejavila veľký záujem – cieľovú sumu 2,3 milióna eur prekročili o 200 000 eur. 

Produkt FoodMarble skúmalo niekoľko lekárov, o klinickú skúšku sa postarala aj jedna z najlepších výskumných nemocníc na svete. Cena inovatívneho zariadenia je necelých 130 eur a spoločnosť už úspešne predala viac ako 20 000 zariadení zákazníkom, ktorí si ich objednali cez e-shop. Je ich možné nájsť aj v niekoľkých veľkých obchodoch, dokonca aj v USA.

Zdroje: foodmarble.com, eu-startups.com, digitaltimes.ie, thejournal.ie, seedrs.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Namiesto plastov obal z húb – startup svojím alternatívnym materiálom ohúril svet

Jednou z ekologickejších náhrad plastov môže byť mycélium. Dokazuje to startup Ecovative Design – nejde však len o obaly, z mycélia vyrábajú aj mäso.

Originálne biznis nápady z oblasti ekológie: čo v roku 2023 vymysleli študenti?

Solárny systém na nabíjanie mobilov, brikety z konského trusu či kniha o chránených stromoch. Čo ďalšie študenti vymysleli, čím na trhu zaujali a ako o firmách dávajú vedieť?

Dubajský startup Junkbot učí deti vyrábať si vlastné roboty z odpadu

Plastové fľaše, kúsky lepenky či vyradené šálky sa stanú funkčným robotom – navyše ich vyrobia deti. Zakladateľov startupu s inovatívnou myšlienkou inšpirovala vášeň z detstva.

Sustainable Salons – cesta k nulovému odpadu v kaderníckych salónoch

Sustainable Salons Australia je prvý komplexný program obnovy zdrojov určený pre kadernícke a kozmetické salóny. Spoločnosť sa špecializuje na zber odpadu z týchto prevádzok, jeho recykláciu a opätovné použitie.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky