Pomoc pre domácnosti s vysokými cenami energií: vláda predstavila plán na rok 2023

Vláda predstavila pomoc pre domácnosti počas energetickej krízy. Koľko ľudia zaplatia za elektrinu či plyn v budúcom roku?

Aktualizácia k 03.01.2023: Vláda SR ešte medzi sviatkami schválila zmenu v zastropovaní cien energií pre domácnosti, konkrétne pre tie napojené na centrálne zásobovanie teplom. Namiesto priemerného zvýšenia cien o 15 %, pôjde o navýšenie 20 eur na MWh vrátane dane z pridanej hodnoty.

Náklady na energie sa domácnostiam v budúcom roku výraznejšie nezvýšia

Premiér Eduard Heger na tlačovej konferencii vo štvrtok 1.12.2022 uviedol, že:

  • ceny elektriny sa pre domácnosti v roku 2023 nezmenia, pričom, ak by sa ceny regulovali podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), zvýšili by sa o 380 %,
  • čo sa týka cien plynu, domácnosti môžu rátať s nárastom 15 % namiesto 225 %,
  • pre centrálne zásobovanie teplom platí priemerné zvýšenie cien o 15 % namiesto 80 %.

Ako uviedol minister práce Milan Krajniak, najviac domácností (asi 800-tisíc) kúri a ohrieva vodu centrálnym zdrojom tepla (ide o byty). Pri nich by mal ísť o mesačný nárast nákladov na energie o 12 eur. V prípade bytov, ktoré ohrievajú vodu a kúria plynom, bude nárast cca o 8 eur/mesiac.

Ak sa plyn používa v rodinnom dome, náklady budú o 19 eur vyššie a ak majitelia domov na ohrev vody a kúrenie používajú elektrinu, nezvýšia sa im náklady vôbec.

Podľa premiéra tak pomôžu každej domácnosti sumou, resp. úsporou 3 000 eur za rok.

Štátna pomoc bude riešená dvomi spôsobmi:

  1. priama intervencia štátu vo forme priamych dotácií pre dodávateľov energií,
  2. kontrakt so Slovenskými elektrárňami, ktoré budú dodávať elektrinu domácnostiam za zastropovanú cenu 61 eur/megawatthodinu.

M. Krajniak zároveň uistil, že vláda v spolupráci s ÚRSO stanoví ceny tak, ako je uvedené. Ľudia pritom nemusia robiť nič, o nič žiadať. To, čo podľa ministra môžu urobiť, je komunikovať so svojím dodávateľom a dohodnúť sa na zálohových faktúrach. Najpodstatnejšiu rolu však bude mať schválenie štátneho rozpočtu na rok 2023.

Firmy majú prisľúbenú pomoc tiež, o kompenzácie môžu žiadať už teraz

V novembri bolo schválené zastropovanie cien energií pre malé a stredné firmy, ale aj pre energeticky náročné podniky. Aj v tomto prípade však bude podstatné, či sa schváli štátny rozpočet na budúci rok a bude možné kompenzácie poskytnúť. Isté sú ale dotácie, o ktoré môžu podnikatelia žiadať už v decembri, a to za obdobie august a september 2022, kedy boli ceny energií najvyššie. Čas na podanie žiadosti je len do 22.12.2022. Podrobnosti približujeme v článku Energetická kríza a pomoc pre firmy: výzva na dotácie za plyn a elektrinu.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ceny energií a flexibilita spotreby sú pre podnikanie kľúčové

Aké sú dopady energetickej krízy, čo očakávať v budúcom roku a prečo sa môže firmám oplatiť ísť do spotových cien? Vysvetľujú odborníci zo spoločnosti ELGAS.

Účtovanie dotácií na energie a ich zdaňovanie

Ako zaúčtovať dotácie na energie v podvojnom aj jednoduchom účtovníctve a ako na energodotácie z pohľadu zdaňovania, sa dočítate v článku.

Umelecké diela a obrazy do kancelárie v účtovníctve

Akým spôsobom si môže firma zaobstarať umelecké dielo a ako obstaranie zaznamená vo svojom účtovníctve? Je možné uznať výdavky súvisiace s obstaraním umeleckého diela za daňový výdavok?

Príspevok na fotovoltiku: firmy budú opäť môcť žiadať o dotáciu

Firmy budú môcť do konca roka využiť zostávajúce európske prostriedky na inštaláciu fotovoltiky. Pripravuje sa ďalšia výzva, tentokrát s navýšeným minimálnym príspevkom.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky