Enterprise Investors investuje 36,1 mil. eur do SMT Software Services a vytvára lídra softvérových riešení na poľskom trhu

Polish Enterprise Fund VII, private equity fond spravovaný Enterprise Investors, kúpil 100% podiel v softvérovej spoločnosti SMT Software Services od spoločnosti SMT SA v rámci vyčlenenia časti podniku, tzv. carve-out. Enterprise Investors plánuje fúziu SMT Software Services so svojou portfóliovou spoločnosťou BLStream s cieľom vytvoriť najväčšieho hráča v tomto odvetví v Poľsku.

SMT Software Services je poľská inovatívna softvérová spoločnosť, ktorá sa špecializuje na vývoj softvérových riešení prispôsobených priamo pre klienta, ako aj na služby v oblasti outsourcingu zamestnancov pre domácich a zahraničných klientov. Ich zákaznícku základňu tvoria známe spoločnosti pôsobiace v oblasti finančných služieb, technológií, médií a telekomunikácií, poradenstva a maloobchodu. Spoločnosť bola založená v roku 2002 a dnes má takmer 700 IT odborníkov, ktorí pôsobia v 7 kanceláriách v Poľsku. Okrem toho má spoločnosť kancelárie v Nemecku a vo Veľkej Británii.

BLStream navrhuje a vytvára prémiové softvérové riešenia pre najväčšie a najvýznamnejšie spoločnosti. Zameriava sa na mobilné technológie a v portfóliu prevládajú spoločnosti pôsobiace v oblasti automobilového priemyslu, maloobchodu, telekomunikácií, médií a technologických odvetví. Firma sídli v Mníchove a má regionálne kancelárie vo Fínsku, Veľkej Británii a v USA. Zamestnáva 350 IT a UX odborníkov, ktorí pracujú v piatich vývojových centrách v Poľsku a Nemecku. Spoločnosť BLStream bola založená v roku 1999 a v roku 2012 investoval do jej expanzie Enterprise Venture Fund I, fond rozvojového kapitálu spravovaný Enterprise Investors.

S príjmami vo výške takmer 50 miliónov eur a viac než 1000 IT špecialistami sa novovytvorená spoločnosť stane do konca roka 2015 lídrom na trhu softvérových riešení v Poľsku. „SMT Software Services a BLStream sú kompatibilné v exportnej orientácii, dokonale sa dopĺňajú naprieč zákazníckou základňou a dokážu spolu ponúknuť široké a komplexné portfólio služieb v oblasti návrhu a vývoja softvéru,” povedal Rafał Bator, partner Enterprise Investors zodpovedný za investíciu, a dodal: „cieľom získania spoločnosti SMT Software Services a jej zlúčením so spoločnosťou z nášho portfólia je vytvorenie najväčšieho poľského hráča s potenciálom pre ďalšiu expanziu. V priebehu ďalších štyroch rokov očakávame dvojnásobný nárast počtu našich špecialistov. Nový subjekt bude po fúzii schopný získavať veľké medzinárodné kontrakty. Spoločnosť bude mať tiež väčšie spektrum zaujímavých zahraničných projektov, ktoré prilákajú a udržia špičkových odborníkov. To je podľa môjho názoru kľúčom k úspechu.”

„Spoločnosť SMT SA, súčasný majiteľ SMT Software Services, postupuje v súlade so svojou oficiálnou stratégiou, ktorá je zameraná na globálny rozvoj spoločnosti iAlbatros, ktorá pôsobí v sektore sprostredkovania obchodných ciest. V rámci tejto stratégie chceme do konca tohto roka postupne ukončiť naše investície v nekľúčových odvetviach. Predajom Software Services sme zahájili tento proces,” povedal Konrad Pankiewicz, predseda správnej rady SMT SA a dodal: „som presvedčený, že Enterprise Investors zaistí v rámci svojho podnikateľského ducha dynamický rozvoj tejto spoločnosti.”

Enterprise Investors je jednou z najväčších spoločností spravujúcich fondy private equity a rozvojového kapitálu v strednej a východnej Európe. Od svojho vzniku v roku 1990 vytvorila spoločnosť osem fondov s celkovou hodnotou presahujúcou 2 mld. eur. Tieto fondy doteraz investovali 1,6 mld. eur do 135 spoločností z rôznych odvetví a ukončili 108 investícií s celkovým hrubým výnosom takmer 2,2 mld. eur.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


CB ESPRI Impact One: nový fond na financovanie projektov s pozitívnym spoločenským vplyvom

Na Slovensku vznikol fond zameraný na podniky s merateľným spoločenským dopadom. Koľko plánuje investovať, do akých firiem a aké podmienky treba splniť?

GymBeam získal najväčšiu e-commerce investíciu v histórii Slovenska

Najrýchlejšie rastúca e-commerce platforma v strednej a východnej Európe získala investíciu od Crowdberry a Slovak investment holding.

Nová možnosť financovania pre slovenské firmy cez dlhopisy! CVI prináša 50 miliónov eur

Slovenské firmy majú novú možnosť, ako financovať svoj rast. Spoločnosť Credit Value Investments (CVI), ktorá poskytuje financovanie ziskových firiem s rastovým potenciálom cez odkup súkromných dlhopisov, tu chce investovať 50 miliónov eur. V lete tohto roka rástla vďaka nej aj známa sieť so športovými potrebami Exisport.

Private equity fond Genesis podporil fúziu reťazca Datart s majiteľom predajní Euronics a Hej

Na trhu maloobchodného predaja spotrebnej elektroniky prišlo v nedávnom čase k česko-slovenskej fúzii HP Tronicu (Hej.sk, Kasa.cz, Euronics) a DATARTu, vďaka čomu vznikol subjekt so zhruba 20 % podielom na trhu, 130 špecializovanými predajňami a silnou pozíciou v on-line predaji. Celá transakcia bola zrealizovaná s finančnou podporou fondu Genesis Private Equity Fund III.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky