Technológiu NFC využívajú milióny ľudí každý deň - viete, čo to je a ako funguje?

Skratka NFC sa v poslednej dobe skloňuje pomerne často, no nie každý vie, o čo ide. Táto technológia však na trhu nie je žiadnou novinkou, ale naopak poznáme ju už niekoľko rokov. Málo ľudí však vie, na akom princípe funguje a ešte menej ľudí ju skutočne aj využíva.

Čo je NFC?

Skratka NFC (z anglického Near Field Communication) znamená vo voľnom preklade “komunikácia na krátke vzdialenosti”. Svojím spôsobom ide o prenos údajov, ktorý je podobný všetkým známej technológii Bluetooth alebo ešte staršiemu infračervenému prenosu. Nejde však o úplne totožný prenos, pretože NFC funguje predsa len inak. 

Na akom princípe technológia NFC funguje?

NFC je technológia bezdrôtovej komunikácie medzi elektronickými zariadeniami, ktorá prebieha na veľmi krátku vzdialenosť (približne do 4 cm). Prebieha teda medzi dvoma kompatibilnými zariadeniami - odosielateľom a prijímateľom. Za odosielateľov považujeme NFC tagy (alebo NFC štítky) za inteligentné hodinky, reproduktory, rôzne identifikačné karty, slúchadlá, reklamné letáky s integrovaným NFC, ale aj množstvo iných produktov, ktorých skutočne nie je málo.

Oba spojené prístroje však môžu odosielať aj prijímať informácie, a teda NFC umožňuje obojstrannú komunikáciu. Obrovskou výhodou tejto technológie je tiež fakt, že pre svoje fungovanie nepotrebuje žiadne internetové moduly, teda Wi-Fi, LTE, ani mobilné dáta, čiže svojím spôsobom fungovania nápadne pripomína staručký infraport. NFC je však “infraport z budúcnosti”, a teda má omnoho viac možností jeho využitia.

Zdroj: needpix.com
Zdroj: needpix.com

NFC a mobilné telefóny

NFC má svoje uplatnenie, aj pokiaľ hovoríme o prenose súborov medzi mobilnými telefónmi. Prostredníctvom funkcie Android Beam (dostupnej od verzie systému Android 4.0) je možné bez problémov vďaka NFC zdieľať medzi dvoma zariadeniami odkazy, hudbu, polohu alebo kontakty. Okrem súborov však medzi zariadeniami môžete uskutočňovať aj prenos nastavení, napríklad zo starého telefónu do nového, čo vám ušetrí množstvo času a dozaista i nervov.

Hoci bezkontaktné platobné karty už výrazne skrátili čas strávený pri pokladni, technológia NFC vo vašom smartfóne vám môže život ešte viac zjednodušiť. Zrejme už každý z vás počul o Apple pay, no možnosť platby prostredníctvom mobilného telefónu neobišla ani iných mobilných gigantov, napríklad Samsung. Nemusíte mať dokonca ani obavy, že vám kryty na Samsung či na telefónoch iných značiek zabránia prenosu signálu.

Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com

Kde ešte možno ešte technológiu NFC využiť?

Zrejme ste už pochopili, že využitie tejto technológie je skutočne široké, a to nielen čo sa týka mobilných telefónov. Spoločnosť Liber8 Technology vyvinula hneď niekoľko “zariadení” s technológiou NFC, medzi ktoré patrí napríklad dámsky náramok, ktorého dizajn si môžete zmeniť jednoducho pomocou smartfónu. Tento “náramok z budúcnosti” si môžete predobjednať už od 299 dolárov, čo je za módny náramok s displejom aj tak pomerne dosť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Nabíjacie stanice pre elektrobicykle: náležitosti ich zavádzania do prevádzky

Aký je postup a náklady, ak chce podnikateľ umožniť zákazníkom nabíjanie elektrobicyklov vo svojej prevádzke? Ako svoje rozhodnutie zaviesť nabíjačku pre e-bicykle hodnotia majitelia podnikov?

Analýza dát pomocou umelej inteligencie a strojového učenia

Čo sú neštruktúrované dáta a akými spôsobmi ich možno analyzovať? Aký prínos môžu mať pre firmu? Ako môže pri tejto analýze aj malá firma využiť strojové učenie či umelú inteligenciu?

Inovácie v nákupnom prostredí: technológie, ktoré zlepšujú zážitok z nákupu

Aké technológie pomáhajú vhodne nastaviť nákupné prostredie v prevádzke? Zariadenia dokážu zistiť pocity zákazníkov či vybrať vhodnú vôňu a hudbu do obchodu.

Analýza štruktúrovaných dát: ako na to?

Čo sú štruktúrované dáta a ako ich analyzovať? Aké programy sú najvhodnejšie pre správnu analýzu dát?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky