Mikropôžička od SBA - rozvoj podnikania ľahšie a výhodnejšie

Mikropôžička  od SBA - rozvoj podnikania ľahšie a výhodnejšie
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Podnikateľom zháňajúcim finančnú injekciu na štart podnikania, či rozvoj existujúceho biznisu otvára Slovak Business Agency (SBA) svoje dvere s ponukou mikropôžičiek.

Vďaka programu mikropôžičiek sa malí a strední podnikatelia k finančnému stimulu v podobe úveru dostanú omnoho jednoduchšie. Požičať si môžu od 2 500 € až do 50 000 €, pričom splácať istinu môžu začať aj po polroku od podpisu úveru. Splatnosť úveru sa pohybuje v rozmedzí od 6 mesiacov až do 4 rokov.

SBA ponúka mikropôžičky aj v roku 2018. Viac sa dočítate v článku Mikropôžičky – výhodné úvery pre začínajúcich podnikateľov.

Aké sú úrokové sadzby a ručenie pri mikropôžičkách

SBA záujemcov o výhodnejší úver (mikropôžičku) láka úrokom od 0,77 – 8,67 % ročne, pričom priemerný ročný úrok poskytnutých mikropôžičiek sa zvyčajne pohybuje od 4 do 5%. Začínajúcim podnikateľom sa zvyčajne ujde vyšší úrok v porovnaní s podnikateľmi s históriou. „Získať nižšiu úrokovú sadzbu pomáha dobrá platobná disciplína podnikateľa v predchádzajúcich úverových vzťahoch ako aj ponúkané zabezpečenie,“ konkretizovala úrokovú sadzbu Dominika Bizíková zo Slovak Business Agency. „Po vlaňajšom úspechu a pozitívnom ohlase zo strany podnikateľov, poskytujeme aj tento rok v novembri pri príležitosti Európskeho týždňa malého a stredného podnikania (SME Week) mikropôžičky s 2 % úrokovým zvýhodnením pre všetkých podnikateľov, ktorí si podajú žiadosť o mikropôžičku a splnia podmienky financovania,“ dopĺňa Bizíková.

K formám ručenia pri nižších sumách mikropôžičiek patrí osobné ručenie formu zmenky, pri vyšších sumách mikropôžičiek od 10 000 € do 25 000 € ide o kombináciu založenia hnuteľného majetku a zmenky. Za pôžičku nad 25 000 € sa zvyčajne ručí nehnuteľným majetkom a zmenkou.

Komu a na aký účel sú mikropôžičky určené?

Vhodnými kandidátmi na schválenie mikropôžičky od SBA sú všetci podnikatelia so sídlom na území Slovenskej republiky. Jednou z podmienok je pritom čistý register trestov žiadateľa, vyrovnané záväzky voči verejným inštitúciam a splnenie definície mikropodniku alebo malého podniku (musí mať menej ako 50 zamestnancov a obrat menej ako 10 mil. €).

Pôžičku od SBA môže potenciálny záujemca využiť na akékoľvek investičné alebo prevádzkové účely. Môže ísť napr. o nákup hnuteľného alebo nehnuteľného majetku, nákup tovaru, zásob materiálu alebo aj nejakej služby. „Najčastejšie sú mikropôžičky využívané na financovanie projektov investičného charakteru ako nákup alebo rekonštrukcia nehnuteľností alebo nákup strojov, či technológií“, informovala Bizíková. „Podnikatelia využívajú aj možnosť prefinancovania zásob a prevádzkových potrieb,“ dopĺňa.

Zároveň treba dodať, že financie z mikropôžičky od Slovak Business Agency nemožno použiť na platy zamestnancov, či nájomné za priestory.

Článok pokračuje pod reklamou

Mikropôžičky môžu získať aj začínajúci podnikatelia

Slovak Business Agency sa v porovnaní s komerčnými bankami nezdráha požičať ani začínajúcim firmám a podnikateľom, ktorým by to v iných inštitúciách ich výkazy a výsledky neumožnili. Mikropôžičku od SBA vyhľadávajú najmä tí podnikatelia, ktorí pôžičku nepotrebujú okamžite, no vedia si zrátať, že mikropôžička od SBA je v ich prípade rentabilnejšou voľbou ako úver z komerčnej banky. Medzi žiadateľmi sú výrobné firmy, strojári, stavbári i výrobcovia dreva. O mikropôžičky žiadajú aj poľnohospodári, prevádzkovatelia e-shopov aj kamenných obchodov.

Štruktúru poskytnutých mikropôžičiek podľa sektorov v roku 2014 a od opätovného spustenia mikropôžičkového programu v roku 2013 nájdete v nasledovných grafoch.

Ako získať mikropôžičku od SBA a aké poplatky sú s ňou spojené

Vstupenkou je podanie žiadosti o mikropôžičku, ktorá podnikateľa vyjde na 70€, predloženie podnikateľského plánu, výpis zo živnostenského alebo obchodného registra, prípadne aj daňové priznanie a potvrdenie o jeho podaní a účtovnými výkazmi. Žiadatelia o mikropôžičku nesmú mať v čase podania žiadosti záväzky voči verejným inštitúciám (daňový úrad, Sociálna poisťovňa, zdravotné poisťovne). V čase podania žiadosti stačia čestné prehlásenia o bezdlžnosti. Ak žiadosť o mikropôžičku dostane zelenú, podnikateľ následne predkladá potvrdenie zo Sociálnej poisťovne, daňového úradu, všetkých zdravotných poisťovní a ďalšie dve potvrdenia zo súdu. Záujemcovia o mikropôžičku môžu svoju žiadosť podať prostredníctvom siedmych spolupracujúcich inštitúcií na Slovensku.

Hoci je žiadosť o poskytnutie takéhoto úveru ešte relatívne náročná na ruku pisateľa, v SBA už pripravujú jej kratší a kompaktnejší variant. „Za mesiac k nám dorazí v priemere asi 5 až 10 žiadostí, pričom ich úspešnosť je vysoká,“ prezrádza štatistiky Bizíková. Od podania žiadosti pritom štandardne ubehnú približne dva mesiace, kým si peniaze nájdu svojho nového majiteľa.

Z požadovaného obnosu strhne SBA pred pripísaním na účet úspešného žiadateľa ešte administratívny poplatok vo výške 1 % z výšky úveru. Následne sa podnikateľ začína riadiť splátkovým kalendárom. Do pol roka od čerpania úveru by mal podnikateľ vydokladovať účel, na ktorý mikropôžičku čerpal.

Koľko podnikateľov využilo mikropôžičky od SBA

Celkovo bolo od začiatku realizácie Mikropôžičkového programu v roku 1997 poskytnutých približne 2000 mikropôžičiek v objeme takmer 35 mil. €. V roku 2014 poskytla Slovak Business Agency 70 mikropôžičiek v objeme približne 2,3 mil. €. Priemerná výška mikropôžičky sa v súčasnom období pohybuje v sume 25 000 € – 30 000 €.

Kde možno požiadať o mikropôžičku

Požiadať o mikropôžičku (s dvojpercentným úrokovým zvýhodnením do 30. 11. 2015) možno cez sieť siedmych spolupracujúcich organizácií:

  • Národný holdingový fond s.r.o. Bratislava
  • Regionálne informačné a poradenské centrum Dunajská Streda
  • Regionálne informačné a poradenské centrum Komárno
  • Regionálne informačné a poradenské centrum Poprad
  • Regionálne informačné a poradenské centrum Prešov
  • BIC Prievidza
  • Regionálne informačné a poradenské centrum Trebišov

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Inovovať vo firmách pomáhajú univerzity: ako využiť ich výskumný potenciál?

Ako môžu podnikatelia spolupracovať so slovenskými univerzitami, čo všetko môžu získať a ako postupovať v prípade záujmu? Súhrn základných informácií.

Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?

Podpora inovatívnych riešení: firmy môžu získať až do 500-tisíc eur

Malé firmy môžu získať grant, mentorstvo od odborníkov a zviditeľniť sa. Kto môže o podporu žiadať, čo musí spĺňať financovaný projekt a dôležité termíny.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky