Youth@Work - Portréty mladých európskych podnikateľov

V súčasnosti je každý piaty mladý Európan bez práce. Malí a strední podnikatelia vytvárajú pracovné podmienky až v 80%-ach, čím sa stáváju kľúčovými zamestnávateľmi a motorom obnovy európskeho hospodársvta. Mladí ľudia však vo všeobecnosti hľadajú zamestnanie v transnacionálnych korporáciach a zároveň malé a stredné podniky neponúkajú pracovné pozície absolventom, či mladým profesionálom pre ich neodbornosť a neskúsenosť. Takto dochádza k nedoceneniu talentu mladých ľudí na pracovnom trhu.

V kontexte týchto výziev iniciovala Európska komisia kampaň Youth@Work, ktorá má za cieľ osloviť mladých ľudí, prepojiť ich s malými a strednými podnikateľmi a motivovať ich ku vlastnej podniakteľskej kariére.

Youth@Work je informačná kampaň, ktorá sa zameriava na vytváranie  kontaktov medzi mladými ľuďmi a malými a strednými podnikmi (MSP). Jej cieľom je:

  • pomôcť mladým ľuďom nájsť si zamestnanie v MSP a rýchlo získať skúsenosti a odborné zručnosti;
  • zvýšiť povedomie medzi MSP o výhodách prijímania mladých, dynamických a tvorivých ľudí;
  • informovať mladých ľudí o existujúcich nástrojoch, ktoré im môžu pomôcť pri realizácii ich podnikateľských plánov.
Článok pokračuje pod reklamou

V rámci informačnej kampane Youth@Work bola vytvorená séria videí. Prvé zobrazuje vzťah medzi mladými ľudmi a malým a stredným podnikaním. Tento vzťah je zobrazený na príklade portrétov mladých ľudí z troch krajín Európskej únie - Belgicko, Španielsko a Slovensko.

Belgicko - Prvý príbeh je Carole Charlier, 26 ročná Belgičanka, ktorá je dizajnérkou hodiniek.

Španielsko - Druhý príbeh ukazuje, ako malé a stredné podniky môžu využiť zamestnávanie mladých pracovníkov. 

Slovensko - Tretí príbeh predstavuje úspešný mladý podnikateľ. Michal Meško založil vlastnú firmu a vytvoril on-line kníhkupectvo Martinus.sk.

 

 

 

 

V rámci iniciatívy Youth@Work boli vytvorené aj ďalšie videoklipy. Slovenský klip, poľský a lotyšský klip sú súčasťou série desiatich portrétov približujúcich skutočné príbehy mladých Európanov.

 

Terézia Madarová

Terézia mala 20 rokov, keď sa ocitla bez zamestnania. Dovtedy pracovala ako módna redaktorka v ženskom týždenníku, čo ju veľmi bavilo. Zároveň však zistila, že pozícia zamestnanca ju úplne neuspokojuje. „Mať presne vymedzený pracovný čas a byť platená najmä podľa nálady nadriadeného, to ma začalo demotivovať,“ spomína na svoje začiatky. Mala nápady aj chuť pracovať. Už pred tým skúšala líčiť kamarátky, fotografovať ich a vymýšlať módne stylingy. Chýbali jej však peniaze na rozbeh a nik jej
nechcel požičať, pretože bola veľmi mladá. Ani rodičia nemali peniaze nazvyš. Napokon jej mama požičala 1000 korún (33 euro) na živnostenský list a Terézia si založila modelingovú agentúru, ktorú nazvala Le Provocateur. Začínala vo svojej dievčenskej izbe
vybavená počítačom, telefónom a fotoaparátom kúpenými na splátky. „Keď som však telefonovala s klientami, tvárila som sa, že pracujem prinajmenšom v kancelárii na Wall Street,“ smeje sa dnes. Entuziazmom „nakazila“ aj svoje okolie a mnohé kamarátky jej v začiatkoch pomáhali takmer nezištne.

„Aj keď som prvé roky veľa nezarábala, chodila som do práce s nadšením, lebo ma to bavilo, “ zdôrazňuje Terézia. Nedostatok financií pri štarte sa nakoniec ukázal ako jej výhoda. Terézia začala ako prvá ponúkať modelky cez internet. Bolo to lacnejšie nielen pre ňu, ale aj pre klientov. Dnes je z nej úspešná podnikateľka, ktorá robí, čo ju baví a je sama sebe pánom. Zastupuje takmer 200 modeliek, spolupracuje so štylistami, fotografmi. Spokojní klienti si vyžiadali nové služby a tak založila aj castingovú agentúru. So všetkými aktivitami jej pomáha desať spolupracovníkov, ktorým poskytuje to, čo by voľakedy sama ocenila – slobodu a nezávislosť. V kreatívnych činnostiach spolupracuje najmä s mladými ľuďmi, ktorí majú nové nápady a sú viac flexibilní . Neprekáža im cestovanie, práca v noci, alebo nepriaznivé poveternostné podmienky. Naopak, neštandardné okolnosti považujú za výhodu a radi sa učia nové veci. Terézia im tak môže odovzdať svoje skúsenosti a „vychovať“ z nich presne takých kolegov, ako vo svojej firme potrebuje.

 

 

Zane Lase-Lasmane (ArtBag) - Lotyšsko

 

Grzegorz Babynko

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Renáta Hermysová (Majolika R): S tradičnou keramikou sme dobyli Japonsko

S výrobou keramiky začínala v detskej izbe. O šesť rokov neskôr boli dva kamióny plné jej majoliky na ceste na Zimné olympijské hry v Nagane ako oficiálne slovenské darčeky.

J. K. Rowlingová: Z nezamestnanej slobodnej matky jedna z najlepšie zarábajúcich autoriek sveta

Predala vyše 450 miliónov výtlačkov a jej knihy sa preložili do 80 jazykov. Dnes meno J. K. Rowling pozná milióny ľudí, no pred vyše 20 rokmi bola Joanne Rowlingová nezamestnaná slobodná matka, ktorá žila z 80 eur na týždeň.

Slovák absolvoval prestížny podnikateľský kurz MIT Bootcamp. Nebojte sa chýb a zlyhania, odkazuje

Má len 23 rokov, no už stihol založiť vlastnú firmu, absolvovať jeden z najprestížnejších podnikateľských programov na Massachusetts Institute of Technology a dostať sa na Harvard University.

Život za značkou: Mladý podnikateľ z Rohožníka rozbehol unikátny projekt s vtipným názvom Krtkodom

Hneď po vysokej škole sa Martin Pribila chytil myšlienky nového ekologického bývania. Vytvoril projekt pasívneho domu, v ktorom smart riešenia zabezpečuje príroda.