Vzor pokladničného dokladu musí byť od 1.1.2014 na každom predajnom mieste

Novela zákona o používaní elektronických registračných pokladníc od 1.1.2014 ukladá podnikateľom povinnosť mať v prevádzke vyobrazený vzor pokladničného dokladu.

Na predajnom mieste musí byť od 1.1.2014 vzor dokladu z pokladnice

Podnikateľ je povinný na každom predajnom mieste sprístupniť vyobrazenie pokladničného dokladu, ktorý vyhotovuje každou elektronickou registračnou pokladnicou tak, aby toto bolo pre kupujúceho jednoznačné, prehľadné, zrozumiteľné, ľahko prístupné a dobre čitateľné.

Ak sú v predajni umiestnené viaceré pokladnice toho istého typu, nie je povinnosť mať vzor pokladničného dokladu pri každej pokladnici. Podnikateľ na vyobrazenom pokladničnom doklade zvýrazní daňový kód elektronickej registračnej pokladnice, dátum, čas, celkovú sumu platenej ceny (čo sú údaje, ktoré sa vypĺňajú pri registrácii dokladu do národnej bločkovej lotérie) a ochranný znak.  Práve povinnosť mať na vyobrazenom doklade aj ochranný znak znamená, že musí ísť o kópiu nejakého konkrétneho dokladu, ktorý podnikateľ vystavil (nie napríklad o doklad vytlačený v skúšobnej prevádzke).

Článok pokračuje pod reklamou

Forma vyobrazenia nie je stanovená

Zákon nestanovuje, akou formou má podnikateľ splniť povinnosť vyobrazenia pokladničného dokladu na svojom predajnom mieste. Odporúčame však podnikateľom použiť zväčšenú kópiu dokladu z pokladnice a požadované údaje farebne zvýrazniť alebo podčiarknuť.

Z povinnosti vyobrazenia dokladu neexistujú výnimky

Keďže zákon nestanovuje z uvedenej povinnosti žiadne výnimky, tak je potrebné zdôrazniť, že táto povinnosť sa vzťahuje na akýkoľvek predaj cez elektronickú registračnú pokladnicu, napríklad aj na predaj na trhoviskách, ambulantný predaj a podobne.

O ďalších nových povinnostiach  a sankciách v súvislosti s novelou zákona o elektronickej registračnej pokladnici si prečítajte tu.

Ako riešia zobrazenie dokladu podnikatelia? (ukážky)

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


eKasa - ambulantný predaj a predaj na príležitostných trhoch

Čo by ste mali vedieť o eKase, ak plánujete predávať na trhoviskách, jarmokoch alebo ak pokladnicu používate na ambulantný predaj?

eKasa: Dávajte si pozor na falošných daňových kontrolórov

Finančná správa upozorňuje daňové subjekty, aby boli ostražití pred falošnými kontrolórmi.

eKasa na Slovensku – problémy a ich riešenia

So zavedením systému eKasa sa spája viacero problémov a niektorí podnikatelia stále nevedia, aké sú schválené zmeny a čo majú presne robiť. Poradíme vám, ako vašu situáciu riešiť.

Aká je cena za eKasu?

Koľko stojí eKasa online registračná pokladnica, ak si ju podnikateľ zaobstará do svojej prevádzky? Prinášame prehľad krokov a nákladov.