Vzor pokladničného dokladu musí byť od 1.1.2014 na každom predajnom mieste

Novela zákona o používaní elektronických registračných pokladníc od 1.1.2014 ukladá podnikateľom povinnosť mať v prevádzke vyobrazený vzor pokladničného dokladu.

Na predajnom mieste musí byť od 1.1.2014 vzor dokladu z pokladnice

Podnikateľ je povinný na každom predajnom mieste sprístupniť vyobrazenie pokladničného dokladu, ktorý vyhotovuje každou elektronickou registračnou pokladnicou tak, aby toto bolo pre kupujúceho jednoznačné, prehľadné, zrozumiteľné, ľahko prístupné a dobre čitateľné.

Ak sú v predajni umiestnené viaceré pokladnice toho istého typu, nie je povinnosť mať vzor pokladničného dokladu pri každej pokladnici. Podnikateľ na vyobrazenom pokladničnom doklade zvýrazní daňový kód elektronickej registračnej pokladnice, dátum, čas, celkovú sumu platenej ceny (čo sú údaje, ktoré sa vypĺňajú pri registrácii dokladu do národnej bločkovej lotérie) a ochranný znak.  Práve povinnosť mať na vyobrazenom doklade aj ochranný znak znamená, že musí ísť o kópiu nejakého konkrétneho dokladu, ktorý podnikateľ vystavil (nie napríklad o doklad vytlačený v skúšobnej prevádzke).

Článok pokračuje pod reklamou

Forma vyobrazenia nie je stanovená

Zákon nestanovuje, akou formou má podnikateľ splniť povinnosť vyobrazenia pokladničného dokladu na svojom predajnom mieste. Odporúčame však podnikateľom použiť zväčšenú kópiu dokladu z pokladnice a požadované údaje farebne zvýrazniť alebo podčiarknuť.

Z povinnosti vyobrazenia dokladu neexistujú výnimky

Keďže zákon nestanovuje z uvedenej povinnosti žiadne výnimky, tak je potrebné zdôrazniť, že táto povinnosť sa vzťahuje na akýkoľvek predaj cez elektronickú registračnú pokladnicu, napríklad aj na predaj na trhoviskách, ambulantný predaj a podobne.

O ďalších nových povinnostiach  a sankciách v súvislosti s novelou zákona o elektronickej registračnej pokladnici si prečítajte tu.

Ako riešia zobrazenie dokladu podnikatelia? (ukážky)

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Čo musí obsahovať pokladničný doklad z e-Kasy?

Aké sú povinné náležitosti pokladničného dokladu z e-Kasy? Ako si overiť pravosť bločku a ako zjednodušiť prácu účtovníkovi, ktorý prichádza do styku s pokladničnými dokladmi?

Finančná správa si „posvieti“ na podnikateľov: aké prevádzky bude kontrolovať v najbližšom období?

Augustová akcia „Turista“ ukázala, že až 48 % majiteľov turisticky navštevovaných podnikov obchádzalo systém eKasa. Kontroly budú preto pokračovať. Aké prevádzky by sa mali mať na pozore?

Vzor pokladničného dokladu z eKasy už na predajnom mieste netreba

Podnikatelia, ktorí používajú pokladnicu eKasa, už nebudú povinní sprístupňovať na každom predajnom mieste vyobrazenie pokladničného dokladu.

Ukončenie používania a predaj eKasy

Zrušili ste prevádzku, alebo máte nepotrebnú eKasu? Prinášame vám informácie o tom, či je možné predať používanú eKasu napríklad cez bazár a o tom, aké povinnosti s tým súvisia.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky