Študentský nápad, ako vyriešiť problém s parkovaním, je úspešným biznisom

AirGarage rieši problém neefektívneho parkovania v mestách. Ponúka ľuďom možnosť rezervovať si parkovacie miesto na cudzej príjazdovej ceste či nevyužitom priestranstve.

Študenti po získaní vodičského preukazu radi chodia do školy na autách, najmä ak ju majú od domu vzdialenú niekoľko kilometrov. Nie každá škola však má na to prispôsobené parkoviská. Traja mladí Američania sa preto rozhodli prísť so zmenou a uľahčiť parkovanie študentom aj ostatným obyvateľom mesta.

Predražené univerzitné parkoviská vymenili za parkovanie u susedov

Scott Fitsimones, Chelsea Borderová a Jonathan Barkl boli študentmi Arizonskej štátnej univerzity, keď si všimli problém – na akademickej pôde nebol dostatok miest na parkovanie a cena parkovacích preukazov, ktoré vydávala škola, sa vyšplhala až na sumy okolo 1 200 dolárov (približne 1 060 eur) za jeden semester.

Práve tieto okolnosti podnietili trojicu študentov, aby hľadali riešenie. Oslovili majiteľov domov, ktorí bývali neďaleko univerzity, a vnukli im nápad prenajať voľné parkovacie miesta. Susedom za celý školský rok zaplatili 80 dolárov (približne 70 eur).

V roku 2017 začala trojica postupne spájať študentov, ktorí potrebujú parkovanie, so susedmi, ktorí si za prenájom svojich príjazdových ciest mohli privyrobiť. Taktiež využili parkovanie pri miestnom kostole, vďaka čomu sa im podarilo prenajať až 65 parkovacích miest.

Tím taktiež ponúkol možnosť spolupráce viacerým hotelom a malým podnikom. Trojica ich oslovila a uzavrela s nimi partnerstvo, pričom sa dohodli na podiele z výnosov 70 % pre vlastníkov pozemkov.

O službu bol taký záujem, že sa mladá trojica rozhodla založiť firmu a vytvoriť aplikáciu na sprístupnenie mnohých parkovacích miest, ktoré sú dostupné pre kohokoľvek, nielen pre študentov. Do roku 2018 už mala firma k dispozícii 250 parkovacích miest, ktoré si ľudia mohli kedykoľvek prenajať.

Platforma spája majiteľov domov a budov (nielen) so študentmi, istotu parkovania majú kedykoľvek

AirGarage je aplikácia, ktorá ponúka komplexné služby majiteľom parkovacích miest aj zákazníkom. Táto platforma spája majiteľov domov s voľnými priestormi na parkovanie so študentmi a členmi komunity, ktorí potrebujú cenovo dostupné parkovanie.

Startup využíva webovú stránku aj mobilnú aplikáciu, ktorá sumarizuje všetky požiadavky potrebné na správu parkovacieho miesta v danej oblasti. Používatelia sa registrujú a pridajú do zoznamu, alebo vyhľadajú dostupné parkovacie miesta. Hlavným nástrojom, ktorý používatelia využívajú pri interakcii s platformou AirGarage, je interaktívna mapa so všetkými dostupnými parkovacími miestami, pomocou ktorej používatelia môžu vyhľadávať miesta, ktoré by sa im mohli páčiť. Následne kliknú na ikonu parkovania na mape, aby získali o parkovacom mieste podrobnejšie informácie, napríklad lokalitu, cenu, obmedzenia a podobne.

AirGarage tiež ponúka takmer okamžité parkovanie na požiadanie. To znamená, že používatelia sú schopní prihlásiť sa na web alebo do mobilnej aplikácie a rezervovať si parkovanie niekde nablízku, ktoré môžu využiť už o 30 minút.

AirGarage už funguje v 22 štátoch v USA aj v Kanade

Zakladatelia opustili Arizonu a presunuli riadenie firmy do San Francisca. Spoločnosť AirGarage a jej traja 23-roční zakladatelia v roku 2020 získali finančné prostriedky v objeme 2 milióny dolárov (približne 1,7 milióna eur) od anjelských investorov a venture kapitálových spoločností. Postupne sa rozrástli a začali spravovať parkoviská v 22 štátoch v USA, a tiež v Kanade.

Zdroje: airgara.ge, growwire.com, techtimes.com, thebrandhopper.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky