Švédsky startup Karma zachraňuje tony potravín

Aplikácia na zabránenie plytvania jedlom si získala priazeň už štvrť milióna užívateľov. Ako môžu z predaja posledných kusov potravín profitovať obchodníci, zákazníci aj samotní autori unikátneho nápadu?

Ročne sa vyhodí jedna tretina všetkých potravín, čoho následkom je až 1,3 miliardy ton odpadu na celom svete. Nie je prekvapením, že potravinársky priemysel zanecháva na životnom prostredí výraznú stopu – od ohromného množstva zdrojov potrebných na výrobu a distribúciu plodov či surovín až po emisie oxidu uhličitého zo skládok prekypujúcich odpadom. Riešenie však ponúka spoločnosť Karma, ktorú založili v roku 2016 vo Švédsku Hjalmar Ståhlberg Nordegren, Ludvig Berling, Mattis Larsson a Elsa Bernadotteová.

Nápad, ktorý pomáha firmám a šetrí planétu

Štvorica sa už dlhšiu dobu venovala programovaniu a vývoju aplikácií, avšak neustále mala túžbu vytvoriť niečo, čo bude mať skutočnú spoločenskú hodnotu. Zamerali sa na problematiku plytvania potravinami, a rozhodli sa urobiť niečo s faktom, že až tretina všetkých potravín vyrobených na celom svete končí v koši.

Princíp aplikácie, ktorú štvorica vytvorila a nazvala Karma, je jednoduchý – vďaka aplikácii môžu reštaurácie, kaviarne a obchody s potravinami predávať spotrebiteľom posledné nepredané, no ešte stále dobré, nepokazené produkty za nižšiu cenu.

Predajcovia takto získajú príjmy z potravín, ktoré by inak vyšli nazmar, oslovia nových zákazníkov a navyše znížia svoj vplyv na životné prostredie, zatiaľ čo používatelia dostanú čerstvé a chutné produkty za polovičnú alebo nižšiu cenu. A ako tento model funguje?

Používateľ aplikácie Karma zaregistruje svoju polohu a pozrie si ponuku reštaurácií či obchodných reťazcov, ktoré sa do projektu zapojili. Keď nájde potravinu či jedlo, na ktoré má chuť, prostredníctvom aplikácie zaplatí objednávku a následne si ju vyzdvihne pred záverečnou hodinou. Aplikácia taktiež používateľovi umožňuje sledovať obľúbené podniky a nastaviť si upozornenia na nové pridané jedlá.

Na netradičnom obchodovaní profituje aj startup, pretože inkasuje 25 % z každej transakcie, ktorá sa prostredníctvom aplikácie uskutoční.

Startup sa uchytil aj v iných krajinách

Spoločnosť v auguste 2018 získala financovanie v objeme 12 miliónov dolárov (približne 10,5 milióna eur), a to z niekoľkých venture fondov, ako aj od známeho výrobcu elektrospotrebičov.

Startup sa postupne rozšíril do 150 miest po celom Švédsku, ale pôsobí aj v Londýne a v Paríži. Aplikáciu pravidelne využíva viac ako 250 tisíc ľudí, a svoje potraviny prostredníctvom Karmy ponúka viac než tisíc prevádzok. Aplikácia Karma počas svojej existencie už pomohla ušetriť vyše 295 ton potravín.

Zdroje: karma.life, sealawards.com, startupguide.com, medium.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Holandský startup vyvíja laboratórne pestované bravčové mäso

Prírodné mäso, ktoré vyzerá, chutí a má nutričné hodnoty ako to bežné, no nie je zo živého zvieraťa. Ako funguje koncept, ktorý priniesla na trh inovatívna holandská potravinárska spoločnosť Meatable?

Aplikácia Jeenie poskytuje nepretržité tlmočenie prostredníctvom videohovoru

Jazykoví experti pomáhajú používateľom s prekladom do iných jazykov, a to aj sluchovo postihnutým. Platforma si získala srdcia zákazníkov, lekárov či opatrovateľov vo viac ako 140 krajinách sveta.

Veľké súbory vo formáte PDF sa stali inšpiráciou na úspešný biznis

Pokúšali ste sa niekedy poslať PDF súbor e-mailom? Možno ste pri tom narazili na problém s jeho veľkosťou. Smallpdf ponúka veľmi jednoduché riešenie, ktoré umožní zmenšiť súbory na požadovanú veľkosť.

Zariadenie Lightfoot pomáha jazdiť efektívnejšie a bezpečnejšie, šetrí tiež životné prostredie

Brit, ktorý chcel pomôcť šoférom jazdiť efektívnejšie, musel na začiatku podnikania spávať na zemi v kancelárii. Ako sa mu napokon podarilo rozbehnúť biznis a v čom je jeho produkt výnimočný?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky