Podnikateľský nápad roka 2013 pre investora – CulCharge

CulCharge, najmenšie nabíjacie USB káble pre smartfóny a mobilné zariadenia, je alternatívne riešenie celosvetového problému slabej výdrže batérií smartfónov. Kompaktné rozmery CulCharge-u a jeho flexibilita umožňujú užívateľovi mať ho neustále pri sebe - na kľúčoch, v peňaženke, vo vačku, pod krytom telefónu. V prípade potreby si telefón môže dobiť z takmer akéhokoľvek USB portu. Nápad vznikol vo februári roku 2013 a realizujú ho Viktor Reviliak a Jozef Žemla, ktorí už s podnikaním majú niekoľkoročné skúsenosti. S CulCharge sa im podarilo vytvoriť prvú celosvetovo úspešnú crowdfundingovú kampaň zo Slovenska. Za 40 dní si produkt predobjednalo viac ako 3 000 ľudí z celého sveta v celkovej hodnote viac ako $94 000. V októbri 2013 získal projekt ocenenie Podnikateľský nápad roka 2013 pre investora.

Na otázky portálu podnikajte.sk odpovedá spolumajiteľ spoločnosti a spoluator nápadu, Viktor Reviliak:

Prečo ste sa rozhodli zapojiť do Podnikateľského nápadu roka 2013 a aké ste mali ambície?

O Podnikateľskom nápade roka 2013 nás informoval náš bývalý spolužiak z vysokej školy. Videli sme, že v porote je mnoho zaujímavých ľudí, ktorých spätná väzba a rady by mohli byť pre nás užitočné a zaujímalo nás, čo si o našom nápade myslia. Lákala nás tiež príležitosť spolupracovať s top firmami pri uvedení nášho produktu na trh.

Vzhľadom na to, že sme spravili historicky prvú úspešnú IT crowdfundingovú kampaň zo Slovenska, sme verili, že sa dostaneme medzi top 10 finalistov.

Čo je hlavnou pridanou hodnotou Vášho nápadu?

Najväčšou pridanou hodnotou sú praktické rozmery, moderný dizajn, flexibilita a kompatibilita. Jedným z najväčších problémov smartfónov je výdrž batérie. CulCharge prináša alternatívnu možnosť nabíjania telefónov z rôznych USB zariadení tým, že vďaka jeho rozmerom, ho môže mat človek neustále pri sebe, či už na kľúčoch, vo vrecku alebo v peňaženke.

Aké máte s CulCharge ďalšie podnikateľské ciele?

Našou aktuálnou prioritou je rozposlanie produktov zákazníkom, ktorí nás podporili počas našej IndieGoGo kampane. Zároveň budujeme distribučnú sieť a rokujeme s niekoľkými strategickými investormi, ktorí prejavili záujem o náš projekt. V nemalej miere k tomu prispel aj náš úspech v Podnikateľskom nápade roka 2013 a ocenenie nápad pre investora.

Čo si myslíte, že bolo kľúčové pre úspech v Podnikateľskom nápade roka 2013?

Kľúčovým bol jednoznačne spôsob financovania projektu a testovanie trhu prostredníctvom crowdfundingu. Zároveň štádium projektu, kedy sme len krok od uvedenia na globálny trh a v neposlednom rade potenciál produktu a veľkosť cieľovej skupiny. Čo praktické a využiteľné v podnikaní Vás

Podnikateľský nápad roka 2013 naučil?

Boli sme príjemne prekvapení záujmom ľudí a spoločností, ktorí prejavili záujem o spoluprácu s nami pri tomto a ďalších projektoch, či už vo forme finančných investícií, HR zdrojov, právnych služieb atď. Podnikateľský nápad roka nám otvoril dvere, o ktorých sme dovtedy ani nevedeli.

Článok pokračuje pod reklamou

Čo si myslíte, kam vás ocenenie Podnikateľský nápad roka 2013 pre investora posunie?

Náš projekt získal v rámci Podnikateľského nápadu roka 2013 ocenenie Slovenskej asociácie rozvojového kapitálu za najlepší nápad pre investora. CulCharge sme prezentovali na Trend konferencii pred slovenskými, českými a európskymi investičnými klubmi a spoločnosťami, z ktorých viacerí prejavili záujem. Momentálne prebiehajú diskusie o možnej spolupráci.

Čo by ste na základe účasti v Podnikateľskom nápade roka poradili budúcim účastníkom?

Samotný nápad nestačí. Je potrebné mať spravený prieskum trhu, zacielenú skupinu potenciálnych užívateľov, obchodný model, predajné kanály, cenotvorbu, výrobný proces, logistiku, distribúciu a samozrejme presvedčivú prezentáciu. Pri prezentácii je dôležité, aby bola zrozumiteľná pre ľudí z rôznych oblastí pôsobenia.

 

Zoznam a vizitky všetkých finalistov Podnikateľského nápadu roka 2013 nájdete TU.

Chcete byť informovaní o ďalšom ročníku Podnikateľského nápadu roka a iných novinkách? 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Slovensko pozná Mladého inovatívneho podnikateľa roka 2023

Vo finále súťaže zaujali samoobslužné sauny, výber vína pomocou umelej inteligencie či poradenstvo pri expanzii firmy. Kto sa stal víťazom a čo finalisti získali?

Brikety z konského trusu Fluf: predsudky strieda úspech

Nápad košických gymnazistov ľudia brali ako vtip. Ide pritom o ekologickú a cenovo dostupnú alternatívu vykurovania. Ako búrajú predsudky a čím si získavajú zákazníkov?

Mladý inovatívny podnikateľ 2022: zaujali inovácie v oblasti technológií, zdravotníctva aj obuvi

Meno Mladého inovatívneho podnikateľa roku 2022 je známe. Čím zaujal víťaz a aké ďalšie nápady sa dostali do finále?

Mladý inovatívny podnikateľ 2022: súťaž o prestížny titul a atraktívne ceny

Už 16. ročník súťaže Mladý inovatívny podnikateľ je „za rohom“. Kto a dokedy sa môže prihlásiť, ako na to a čo môžu finalisti získať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky