Ako znížiť odpad z oblečenia? Nekupovať, ale požičať si ho

Zákazníci, ktorí chcú šetriť prírodu, nemusia nakupovať len v „sekáčoch". Z digitálnej skrine si môžu požičať spoločenské šaty, no tiež tričko či nohavice.

Plytvanie oblečením je vážnym problémom nielen v Nórsku. V tejto škandinávskej krajine sa však v súčasnej dobe vyhadzuje takmer dvojnásobne viac oblečenia ako pred pätnástimi rokmi. Priemerný Nór má vo svojom šatníku 359 rôznych kúskov oblečenia, z ktorých 20 % takmer vôbec nenosí. To inšpirovalo zakladateľku spoločnosti FJONG Sigrun Syverudovú, ktorá pracovala vo finančnom sektore, a spoluzakladateľa Jamesa Larsena, ktorý sa venoval programovaniu. Rozhodli sa s neekologickým spôsobom života Nórov niečo urobiť. Ich víziou bolo zmeniť druhý najviac znečisťujúci svetový priemysel, módny priemysel, a to zavedením pohodlného spôsobu prenájmu a zdieľania každodenného bežného oblečenia.

Nápad, ako zredukovať odpad v módnom priemysle

Spoločnosť FJONG bola založená v Nórsku v roku 2016. Priniesla na trh službu požičiavania oblečenia za mesačné predplatné, a to výberom oblečenia z „digitálneho šatníka“. Služba FJONG Everyday poskytuje zákazníčkam za mesačný poplatok prístup k výberu kolujúcich odevov z ich „digitálnej skrine“. Zakladatelia firmy sa takýmto spôsobom rozhodli pomôcť ženám šetriť okrem iného peniaze, ktoré by inak dali na kúpu značkových odevov. Oblečenie si môžu požičať len za zlomok kúpnej ceny. Startup tým zároveň podporuje minimalistický životný štýl a prispieva k ochrane planéty znižovaním odpadu.

Spoločnosť ponúka tri rôzne druhy predplatného. Zákazníčky si môžu vybrať, či chcú, aby im poslali mesačne tri, päť alebo až osem kúskov oblečenia podľa vlastného výberu. V závislosti od počtu vypožičaných kúskov sa cena služby pohybuje približne od 590 nórskych korún (približne 60 eur) do 1 350 nórskych korún (približne 135 eur) mesačne, pričom pranie a čistenie sú zahrnuté v cene predplatného a doručenie je zdarma. Na konci mesiaca je buď možné oblečenie vymeniť za nové, alebo si zákazníčka môže dlhšie ponechať kúsky, ktoré sa jej páčia. Keď sa však tovar rozhodne vrátiť, stačí ho vložiť do obalu, ktorý jej bol zaslaný spolu s oblečením, a poslať ho naspäť do firmy FJONG.

Spoločnosť taktiež poskytuje možnosť rezervovania si odevov na požičanie až pol roka vopred. Nové odevy je však možné rezervovať aj tesne pred vrátením svojho aktuálneho balíka.

Startup sa v Nórsku uchytil

V roku 2018 vytvorila spoločnosť FJONG nórsky rekord v crowdfundingu najvyššou vyzbieranou sumou až 823 000 eur, ako aj najvyšším podielom žien – predplatiteliek, ktoré projekt podporili.

Táto „digitálna skriňa“ už obsahuje viac ako 4 000 rôznych kúskov dámskych odevov od vyše 300 značiek po celom svete. V priebehu iba jedného roka sa firme podarilo rozšíriť svoju užívateľskú základňu na viac ako 25 000 používateľov.

Zdroje: fjonghelp.zendesk.com, norwegianamerican.com, medium.com, eu-startups.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


O produktivitu zamestnancov sa stará kávovník z dielne českých dizajnérov

Rastlina spríjemní vzhľad pracoviska, no tiež prezradí, aká je tam akustika, teplota, svetlo, kvalita vzduchu či aká je spokojnosť a sústredenie zamestnancov.

Plochá fľaša ako dizajnérsky kúsok, ktorý šetrí miesto v batožine aj životné prostredie

Inovatívna fľaša, ktorá spája ekológiu s praktickosťou na trhu od začiatku zaujala a úspech zožala aj na odovzdávaní Oscarov. Memobottle šetrí prírodu a pomáha tiež v rozvojových krajinách.

Startup Zenyum bojuje s krivými zubami použitím 3D technológie

Strojček na zuby vie potrápiť pacienta aj peňaženku. Na trhu je ale inovatívne riešenie, ktoré je lacnejšie a zubára takmer netreba ani navštíviť.

Dánsky ekologický nápad Sprout – ceruzky, z ktorých vyklíči paradajka či bazalka

Aj z ceruzky sa dá vytvoriť zaujímavý produkt, stačí na jej koniec dať semiačka rastliny. Projekt Sprout bol nápadom študentov. Ako sa dostal do celého sveta?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky