„Šlofíkom“ k vyšším ziskom

Skutočnosť je takáto: šlofík je silným zdrojom konkurenčnej výhody. Nedávny dôkaz je zdrvujúci. Krátky spánok nielenže napomáha obnove fyzických síl, ale takisto zlepšuje schopnosti vnímania, pohybové schopnosti, reflexy a ostražitosť.

Osobná skúsenosť

Vyskúšal som si silu šlofíka sám, keď som písal svoju knihu. Písal som ju doma, dopoludnia, v troch 90-minútových časových úsekoch, počas ktorých som sa maximálne sústredil. Kým som skončil posledné sedenie, bol som zvyčajne vyčerpaný – fyzicky, duševne a citovo. Zjedol som svoj obed a potom som sa natiahol cca na 20 – 30 minút na pohovku, ktorú som si kúpil výlučne na tento účel. Po prebudení som sa cítil neuveriteľne osviežený. Mohol som tak poobede bez problémov pokračovať v inej práci – často až do siedmej večer. Bez toho, aby som sa cítil unavený.

Čo hovoria odborné výskumy

Keď Sara Mednicková, bývala harvardská výskumnička, zadala účastníkom svojho prieskumu pamäťovú úlohu, povolila polovici z nich, aby si pospali 60 – 90 minút. Tí, ktorí si dali šlofíka, výrazne predčili po výkonnostnej stránke tých, ktorí nemohli spať. V inej štúdii Mednicková nútila svoje „obete“ splniť vizuálnu úlohu v 4 intervaloch v priebehu dňa. Tí, ktorí si dali 30-minútového šlofíka po druhom sedení, si zachovali svoj výkon počas celého dňa. Tí, ktorí nespali, sa v priebehu dňa neustále čoraz viac zhoršovali.
Keď si piloti na dlhých letoch pospia čo len 30 minút, zlepší sa ich reakčný čas o 16 percent. Piloti, ktorí nespia počas letu, pozorovali na sebe pokles schopnosti reagovať o 34 %.

Článok pokračuje pod reklamou

Kedy sa natiahnuť

Aby ste získali prehľad, aký cenný môže byť spánok pre váš výkon, urobte si krátky „energetický audit“. Naj¬lepšia doba na šlofík je medzi 13.00 hod. a 15.00 hod., kedy telo najviac túži po krátkom spánku. Najideálnejšou dĺžkou na pracovný šlofík je 30 minút alebo menej. Vtedy neupadnete do hlbšieho spánku a nezobudíte sa
s pocitom malátnosti a akoby vás niekto praštil po hlave, ktorí vedci nazývajú „spavá apatia“.

Čím dlhšie pracujeme bez odpočinku, tým viac sa to negatívne prejaví na našom výkone.

Ako to funguje v praxi

Rastúci počet firiem vrátane Google poskytuje „šlofíkové“, resp. odpočinkové miestnosti. Je to perfektný prvý krok, ale sotva ide o štandardné chovanie firiem. Šlofík nenájde svoje uznanie vo firmách, kým ich vodcovia neuznajú, že nie počet odpracovaných hodín určuje hodnotu, ktorú vytvárajú zamestnanci, ale skôr energia, ktorú sú schopní vniesť do práce bez ohľadu na počet hodín.
Pokiaľ polhodinový šlofík zamestnancov znamená, že budú dva až trikrát produktívnejší počas nasledujúcich troch hodín – a omnoho viac emočne odolnejší – hodnota je krištáľovo jasná. Ide o win-win a vynikajúcu investíciu.

Ako si zaistiť svojho šlofíka

Problémom je, že väčšina firemných kultúr zostáva verná princípom: viac, rýchlejšie, väčšie, t. j. snaží sa „vyždímať zamestnanca ako citrón“. Podľa tohto prevládajúceho zmýšľania je „šlofíkový“ prístup pre flákačov. Pokiaľ váš zamestnávateľ verí takémuto mýtu, zvážte nasledujúce tipy a zoberte veci do svojich rúk:

  1. Naplánujte si pravidelný čas na svojho šlofíka. Najlepšie medzi 13.00 a 15.00 hod. Ak si ho naplánujete, zvýšite tak pravdepodobnosť, že si ho aj naozaj dáte.
  2. Ak máte svoju vlastnú kanceláriu: v dobe, kedy sa venujete krátkemu spánku, zaveste nadrzovku na dvere oznam pre ostatných narušovateľov poludňajšej siesty. Napríklad: „Nevyrušovať, prosím. Prebieha krátky šlofík na zabezpečenie vysokej popoludňajšej produktivity.“
  3. Ak pracujete v papundeklom rozdelenej kancelárii: poobzerajte sa, či by ste si nenašli niekde pokojné miesto na svojho šlofíka. Aj keby to znamenalo, že opustíte budovu a pospíte si na lavičke v parku, v kaviarni Starbucks alebo v miestnej knižnici.
  4. Vypnite svoje technické vymoženosti a nastavte si budík na 20 – 30 minút. Zatvorte oči (to hádam nemusím zdôrazňovať), ale nesnažte sa príliš tlačiť na to, aby ste zaspali. Namiesto toho sa nadychujte nosom, kým narátate do troch a vydychujte ústami, kým narátate do šiestich. Aj keď nezaspíte, tento spôsob dýchania vám zabezpečí, že si celkom dobre odpočiniete.

Spracovala – red – podľa: www.fastcompany.com

 

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako na dovolenke zabudnúť na prácu? Radia slovenskí podnikatelia a manažéri

Bojíte sa zbaliť kufre a vyraziť na dovolenku ďaleko od práce? Vezmite si príklad od skúsených lídrov – vypnite mobil a dajte zelenú skutočnému oddychu.

Ako viesť pracovnú poradu – typy porád, predsudky zamestnancov a rady odborníka

Želaním každého šéfa je, aby jeho zamestnanci nerobili len to, čo majú v popise práce, ale aj niečo naviac. Pracovné porady môžu k tomu nemalou mierou prispieť.

Fínsky hokejový expert Jukka Tiikkaja: Líder by sa nemal báť priznať, že niečo nevie

Šport a biznis mali k sebe odjakživa blízko. Za vrcholovými tímami aj úspešnými zamestnancami stoja lídri, ktorí majú víziu a udávajú tempo, akým tím alebo firma napreduje.

Onboarding zamestnancov - ako správne adaptovať nových ľudí v práci

Podľa štúdie od Jobvite až 30 % nováčikov opustí svoje zamestnanie do 90 dní od nástupu. Hlavným dôvodom nie je iba nespokojnosť s náplňou práce, ale aj zlý proces adaptácie – čiže onboarding. Ako ho robiť správne?