Prvá pomoc má opravený vzorec: zamestnávatelia dostanú doplatok za mesiace júl a september 2021

Výška pomoci sa zvýši o jednu štvrtinu, a to do maximálnej výšky pomoci 1 100 eur na zamestnanca v opatrení 1 a 880 eur na zamestnanca v opatrení 3A.

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vyplácajú za mesiace júl a september na základe zverejnených výkazov pomoc vo výške 80 % z náhrady mzdy vyplatenej zamestnancovi. Schválené uznesenie vlády SR umožňuje vyplácať pomoc až do výšky 100 % z náhrady mzdy vyplatenej zamestnancovi, ktorá však nesmie prekročiť 80 % z priemerného zárobku zamestnanca za posledný štvrťrok. Základom pre výpočet je v rámci Prvej pomoci hrubá mzda, v rámci Prvej pomoci+ a Prvej pomoci ++ je to celková cena práce.

Termíny pre zaslanie výkazov a vyplácania prvej pomoci

Zamestnávateľom, ktorí zaslali výkaz za mesiac júl, doplatok vyplatí príslušný úrad práce automaticky do konca novembra. O výške doplatku budú informovaní oznámením, ktoré im bude doručené do elektronickej schránky. Výkazy za mesiac júl mohli zamestnávatelia zasielať elektronicky do konca septembra.

Zamestnávateľom, ktorí už zaslali výkaz za mesiac september alebo ho zašlú do zverejnenia nového výkazu, doplatok vyplatí príslušný úrad práce tiež automaticky do konca novembra. O výške doplatku budú informovaní oznámením, ktoré im bude doručené do elektronickej schránky. Výkazy za mesiac september je možné zasielať elektronicky do konca novembra.

Nový výkaz za mesiac september a výkaz za mesiac október zverejní ministerstvo práce v priebehu budúceho týždňa. Výkazy za mesiac október budú môcť zamestnávatelia zasielať elektronicky do konca decembra.

Na chybu vo vzorci upozornili odborníci

K uvedenej zmene pristupuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny SR na základe opakovaného upozornenia Aliancie priemyselných zväzov a dopravy a pána Jozefa Mihála. Za upozornenie im ministerstvo ďakuje a za chybu sa zamestnávateľom ospravedlňujú.

Momentálne sa doplatky týkajú 4 034 zamestnávateľov.

Táto zmena sa netýka opatrení 2 a 4, kde sa vyplácajú fixné sumy príspevkov. Netýka sa ani opatrenia 1 a 3a za mesiac august, za ktorý sa v súlade s uznesením vlády SR pomoc nevypláca.

Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Opatrenia od 10.1.2022: ktorých prevádzok sa dotknú zmeny?

Úrad verejného zdravotníctva SR vydal novú vyhlášku k obmedzeniam prevádzok obchodu a služieb. Čo sa ňou mení od 10.1.2022?

Zmena v Covid opatreniach od 3.1.2022: otvoria sa reštaurácie

Od 3.1.2022 sa môžu pre verejnosť otvoriť všetky reštaurácie. Aké podmienky musia splniť?

Aké sú to esenciálne obchody a služby: čo to je a aké pravidlá sa ich týkajú

Čo znamená esenciálna prevádzka, kedy môže byť obchod „esenciálnym“ a ako majú postupovať predajne, ktoré ponúkajú esenciálny aj neesenciálny sortiment?

Covid opatrenia cez sviatky 2021: otváracie hodiny a činnosť prevádzok

Prehľad aktuálnych pandemických opatrení – ako ovplyvnia otváracie hodiny obchodov počas sviatkov, v akom režime môžu prevádzky fungovať a čo sa mení od 25.12.2021?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky